Zorganizuj Swój Dzień w Mniej Niż 5 Minut

Jeśli nie masz akurat nastroju na zmianę całego swojego życia i chcesz poprawić swoją efektywność na cały dzień, to trafiłeś na dobry artykuł.

Mamy mnóstwo systemów zarządzania czasem. GTD, ZTD, DIT i inne 3-literowe skróty. Wprowadzenie ich potrafi trwać nawet do tygodnia. Trochę słabo.

Skoro to czytasz, to raczej żadnego z nich nie używasz. I nie planujesz tego zmieniać w tej sekundzie.

Przygotowałem więc 4 kroki, po przejściu których Twój jutrzejszy dzień będzie bardziej wydajny niż dzisiejszy.

Krok 1 – Co masz zrobić

Weź kartkę i zapisz 3 rzeczy, które jutro zrobisz. Nie 4, 5 ani więcej, tylko 3. Po prostu wybierz średni kaliber zadań.

„Oddzwonić do Janka” to mały kaliber(max. 1h). „Odnaleźć swoją misję życiową” to duży kaliber(ciężko ocenić czas, łatwo się przeciąga). „Wykonać pierwszą część projektu” to średni kaliber(1-2h) i takie właśnie mają być Twoje plany na jutro.

Dlaczego? Małe rzeczy, które i tak musisz zrobić wysypują się same z siebie. Za to nic dużego nie zrobisz ot tak następnego dnia – a jeśli koniecznie musisz to zrobić, bo termin masz na za 2 dni to nie potrzebujesz żadnego planu, bo i tak będziesz pracować aż padniesz simple smile Zorganizuj Swój Dzień w Mniej Niż 5 Minut

No, to biegiem po karteczkę i długopis.

Krok 2 – Kiedy to zrobisz

Masz czym i na czym pisać? Dobrze.

Zapisz o jakiej porze dnia zajmiesz się tymi zadaniami. W ten jakże wyrafinowany sposób odpowiadasz z góry na ewentualne rozważania co i kiedy powinieneś zrobić i skupiasz się na pracy. Tylko tym razem dla odmiany uwzględnij rzeczywistość.

Oszacuj ile czasu potrzebujesz rano na przygotowanie się do życia i załatwienie małych kwestii na cały dzień, jak zapas kartek, butelka wody, wybranie muzyki czy cokolwiek innego Ci jest potrzebne.

Zaraz po tym zaczynasz pierwsze zadanie. Potem masz przerwę na posiłek i robisz kolejne.

Krok 3 – Przegoń rzeczywistość

Spisz na kartce na co marnujesz czas w ciągu dnia i jak możesz przestać. Kilka podpowiedzi: zablokuj fejsa, wyłącz telefon, zamknij konto email, zamknij drzwi. Całe mnóstwo badań wykazuje, że utrzymywanie się w jednolitym stanie pracy podnosi Twoją wydajność.

Świat naprawdę się nie zawali. Nie będzie Cię przez jakieś 7h, naprawdę sobie poradzimy bez Twojego stałego nadzoru nad osnową rzeczywistości. Zajrzysz na fejsa, poodpisujesz na maile i odzwonisz na telefony jak skończysz.

Koniecznie zapisz wszystko to na kartce i zrób razem z małymi rzeczami rano.

Krok 4 – Zostaw notatkę

Dzięki milionom lat ewolucji dotarliśmy do etapu, kiedy przygotowujemy się do kolonizacji Marsa, prowadzimy rezonans magnetyczny mózgu i utrzymujemy zapis historii gatunku na nośnikach o wadze poniżej kilograma.

Ale o tym co masz zrobić rano zapomnisz. Wsuń tę karteczkę w drzwi tak, żebyś nie mógł jej zapomnieć.

 

Sprawdzałem, u mnie wychodzi mniej niż 5 minut. Podrzuć komuś, kto narzeka że nie ma czasu, nie jest zorganizowany i nie ma czasu się zorganizować 😉

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.9/5 (8 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Zorganizuj Swój Dzień w Mniej Niż 5 Minut, 4.9 out of 5 based on 8 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

jeden genialny komentarz

 1. Korzystanie z jakiegoś systemu planowania to dla mnie „planowanie dla planowania” :) Najprostsza metoda jest najprostsza i najlepsza. Ja od pewnego czasu zapisuje na karteczkach 8x8 i wykonane zadanie zamalowuje na zielono :)

  Żadnych specjalnych programów i nic takiego, bo tu nie chodzi o planowanie tylko o efektywność :)

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook