Znaj Swoje Cele

Jesteś tu znowu? Gratulacje!

Należysz do wąskiego grona ludzi, którzy rzeczywiście coś robią. Wiesz, ci którzy po zapisaniu się na siłownię chodzą na nią, zamiast mówić sobie „mam karnet, więc w sumie to już coś”, a po kupieniu książki czytają ją, zamiast uznać „już jest na półce, więc wszystko w porządku”.

Dobra, koniec samozachwytu na dziś.

Zachowania asertywne to takie, które pozostawiają kontrolę nad życiem w Twoich rękach. Nie pozwalając innym narzucić Ci swoich celów. Wyobraź sobie teraz przez chwilę sytuację:

Zależnie od Twoich preferencji seksualnych Jessica Alba, Johnny Depp, Sasha Grey, Brad Pitt, Suicide Girls oraz/dowolna konfiguracja/lub 30 Seconds to Mars informuje/informują Cię, że masz teraz iść uprawiać z nimi/nim/nią seks w łóżku/samolocie/przed kamerą z użyciem zabezpieczeń/narkotyków/zabawek.

Według tej definicji, asertywnym zachowaniem będzie odmowa – w końcu realizujesz wtedy cel kogoś innego. Nie wiem jak tam sytuacja emocjonalna u Ciebie, ale do mnie to rozwiązanie tak do końca nie trafia.

Nie myl wykorzystywania i uczciwej wymiany

Trochę bardziej codziennym przykładem (jeśli powyższa wizja była dla Ciebie codzienną rzeczywistością, to pamiętaj żeby napisać do mnie w tej sprawie) jest sprzedaż. Sam przez jakiś czas zajmowałem się sprzedażą i nadal pamiętam schemat, jaki odpalał się ludziom, kiedy wpadli na to, że ktoś im coś sprzedaje:

„Nie. Nieważne co, nie biorę. Nie i już. Nie analizuję, nie słucham dalej, nie czytam dalej”

Z perspektywy czasu, obrazek jest dla mnie super zabawny: wszystko zależy od okresu i tego co konkretnie sprzedawałem, ale z zasady oferuję tylko dobre produkty, więc zawsze mogli dostać coś, co podniesie ich jakość życia i w krótszej lub dłuższej perspektywie pozwoli im zaoszczędzić/zarobić. Ale nie, ich schematy mówiły „nie, bo on by na tym zarobił, więc to na pewno kłamstwo i oszustwo”.

To samo dzieje się w wielu innych sytuacjach. Nie będziesz odmawiać na wszystkie propozycje partnera, szefa i znajomych w imię podkreślania swojej niezależności, bo stracisz związek, partnera i znajomych. Oraz, co moim zdaniem najważniejsze, bo stawia Cię to w pozycji bezmózgiego robota-kretyna, który tylko przestawił program z „tak” na „nie”.

Musisz wiedzieć, czego chcesz

Jedyną skuteczną drogą jest dla Ciebie po prostu wiedzieć, czego chcesz. To nie jest miejsce na kurs wyznaczania celów i planowania, skupimy się więc na możliwie bezpośredniej metodzie.

Wypisz jedna pod drugą 20 relacji w których bierzesz udział. Szczególnie zwróć uwagę na to, aby wpisać te, w których dostrzegasz swoje nieasertywne zachowania.

Obok każdej z nich wypisz, czego oczekujesz w tej sytuacji. Jeśli pracujesz z domu na zlecenia, to brak szacunku szefa jest raczej mało istotny, o ile dobrze płaci, ale jeśli spędzasz w pracy po 12h na dobę i zamierzasz piąć się w górę po drabinie korporacyjnej to zastanów się nad swoim życiem może jednak warto to dopisać.

Dalej zapisz, jak DOKŁADNIE ma się przejawiać każdy z tych elementów. Zarówno co ma się dziać w relacji, jak i czego ma nie być.

Skąd masz wiedzieć, czy to jest to czego chcesz czy nie bez notatek? Odrobina emocji, instynktu terytorialnego albo uległości i puff, robisz przypadkowe rzeczy.

Trafiłeś na stronę z Google albo z polecenia? To tylko część kursu, który możesz otrzymać w całości klikając tutaj: Asertywność.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Znaj Swoje Cele, 4.8 out of 5 based on 4 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!