Zbuduj system, który uprości Twoje życie!

Wciąż przytłaczają Cię napływające zadania o których musisz pamiętać?

Przestań wierzyć, że możesz polegać tylko na swoim mózgu!

Photo by country_boy_shane

Nie da się pamiętać o wszystkim co masz do zrobienia (a przynajmniej, jeśli chcesz jednocześnie to robić). A nawet gdyby się dało, to po co?

Powtarzanie jest prostsze

Twoje życie kształtują Twoje nawyki. Jeżeli masz w tej kwestii wątpliwości to sprawdź, a rzeczywistość szybko je rozwieje.

Są tak potężne, ponieważ mózg najlepiej sobie radzi ze status quo. Ludzie potrafią siedzieć trzecie pokolenie na bezrobociu oglądając w telewizji „celebrytów” i nie dostrzegać w jak żałosnym są położeniu.

Bo tak redukują zmiany. Mniej zmian, to mniej zagrożenia i więcej poczucia bezpieczeństwa.

Dodatkowo jesteśmy leniwi, szczególnie jeśli chodzi o myślenie. Jeżeli mózg znajdzie sposób, żeby zbudować z czegoś powtarzalny nawyk, to zawsze to zrobi.

To całkiem dobra wiadomość. Jeżeli stworzysz odpowiednie nawyki możesz bez szczególnego wysiłku utrzymywać całkiem wysoki poziom życia.

A gdyby przejść kolejny krok dalej?

Bezmyślne powtarzanie jest jeszcze prostsze

Kiedy zaczniesz outsource’ować myślenie i zarządzanie sobą Twoje życie stanie się naprawdę niespotykanie spokojne i proste.

Cokolwiek się pojawia wiesz co z tym zrobić zależnie od tego, do jakiego typu informacji należy. Masz nawet specjalny zestaw automatycznych zachowań do kategorii „nietypowe” 😉

Twoje plany i utrzymywanie systemu otrzymują najwyższy priorytet. Jeżeli ktoś czegoś od Ciebie chce dopasowuje się albo tego nie dostaje (oczywiście chyba, że Ci płaci a w umowie stoi inaczej).

Jest sporo gotowych systemów, choćby Getting Things Done, ale możesz zbudować swój. Czego potrzebujesz w systemie?

Stosunek do spraw przychodzących

Co zrobisz z napływającymi informacjami? Zajęcie się nimi od razu jest przeważnie najgorszą możliwą opcją. Jak będą segregowane? W jakiej formie mają się pojawiać? Kiedy będziesz je przeglądał?

Pamiętaj, żeby poinformować wszystkich, których zmiana może dotknąć w jaki sposób mają Ci je dostarczać. W przypadku nowych kontaktów wystarczy podać im tylko jeden namiar na siebie aby mieć pewność, że będą z niego korzystać 😉

Planowanie długo- i krótkoterminowe

W jaki sposób będziesz nadawał priorytety nagromadzonym sprawom? Jak często będziesz robił podsumowania i planował?

Motywacja i wypoczynek

Jakie nagrody dla siebie przewidujesz? W jakich sytuacjach będziesz je sobie dawał? Jakie formy krótkiego i długiego wypoczynku będziesz wykorzystywał?

Jednym z poważniejszych problemów w zarządzaniu sobą jest stałe przecenianie poziomu własnej motywacji i czasu, jaki możesz pracować bez przerwy. Przy każdym podsumowaniu sprawdzaj, czy nie dajesz sobie za mało albo za dużo zadań.

Sprzężenie zwrotne

Jak często będziesz włączał myślenie z powrotem? Po czym poznasz na bieżąco, że należy zrewidować system od razu?

Koniecznie odpowiedz jasno na wszystkie pytania. Nie chcesz skończyć z niby działającym systemem, w którym stajesz przed dylematami typu „co jest ważniejsze do zrobienia w tym tygodniu”.

Przenieś całe myślenie poza siebie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Zbuduj system, który uprości Twoje życie!, 5.0 out of 5 based on 3 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook