Skąd Wiesz Czy Rzeczywiście Robisz Postępy?

Łatwo popaść w złudzenie, że wszystko jest na dobrej drodze.

Trudniej już zdać sobie z tego sprawę, bo nie zawsze jest tak przyjemnie.

Sprawdzałeś ostatnio jak jest u Ciebie?

Problem pojawia się we wszystkich dziedzinach życia, ale środowisko „rozwojowe” jest tutaj klasą samą w sobie. Czy znasz, któryś z tych typów ludzi:

 • Fan NLP, zapomniał tylko o jakimkolwiek wchłonięciu materiału w osobowość. Próby hipnozy konwersacyjnej upadają, ponieważ nie jest w stanie utrzymać rozmowy ponad 2 minuty.
 • Odkrył Prawdę i teraz wszystko jest dobrze. Świat mu sprzyja, myśli pozytywnie i nawiązuje kontakt ze swoją prawdziwą istotą. Zaczął 10 lat temu, nadal pracuje na kasie, a jego krąg znajomych poszerzył się o jakieś 6 osób z kółka wzajemnej adoracji.
 • Jego biznes idzie świetnie, robi gigantyczne postępy, dokładnie opowiada Ci o planach. Sytuacja materialna bez zmian, trafienia inwestycyjne rzędu 3%, poszukuje nowych partnerów o otwartych umysłach, ponieważ stracił wiarygodność.

Jasne, wszędzie można dopisać historię „chyba, że” np. pierwszy robi postępy, tylko nie przekroczył jeszcze granicy bycia irytującym albo inwestycje tego trzeciego mają średni ROI powyżej 3500% i powoli zarabia. Tylko wiemy, że nie o to chodzi.

Twoje odczucia NIE są narzędziem pomiarowym

Poważnie. Jeśli zależy Ci tylko na podnoszeniu nastroju to można jeszcze dyskutować i przyjąć, że efekt placebo Cię nie obchodzi, bo liczy się efekt. Jeżeli natomiast pracujesz nad czymkolwiek innym to nie możesz sobie pozwolić na takie podejście.

Wiesz, czego Twój mózg naprawdę nie lubi? Wychodzenia poza strefę komfortu. A Ty śmiałeś stwierdzić, że zamierzasz się zmienić. Masz swoje racjonalne powody, ale system na którym pracujesz odczuwa tylko „czuję się zbyt źle/chcę się czuć lepiej” – i to, że tak naprawdę chodzi Ci o coś zupełnie innego, niż samopoczucie (poprawę komunikacji, sytuacji społeczno-ekonomicznej, większą wydajność) jest kompletnie nieistotne dla niego.

Zaczynasz więc się zmieniać. Albo tak Ci się wydaje. Problem polega na tym, że skupiając się tylko na tym jak się czujesz nie możesz tego sprawdzić. Skąd wiesz, czy jest lepiej, czy tylko masz wrażenie(którego jesteś pewien), że jest lepiej? Zwłaszcza, że mózg chce tylko przestać odczuwać napięcie.

Jak rzeczywiście ruszyć do przodu

Trafiłem kiedyś na fajny cytat.

„Rośnie to, co mierzysz”

Nie jestem pewny autora. Niemal na pewno któryś lider MLM – stawiałbym na Jarosława Łuczaka.

Bez względu na źródło idea jest dobra. Jeśli stworzysz jakikolwiek zewnętrzny „licznik” postępu, to będzie Ci znacznie trudniej oszukiwać.

Załóżmy, że zaczynasz ćwiczyć fizycznie. Ciągle z tym samym poziomem trudności od pół roku, ale czujesz że Twoja kondycja ciągle rośnie. Na szczęście na bieżąco mierzysz swój puls i widzisz, że od 2 miesięcy sytuacja stoi w miejscu – co daje Ci wspaniałego kopa w tyłek i podnosisz poziom.

Im bardziej uda Ci się odczłowieczyć Twój licznik, tym lepiej. Ktoś inny jest lepszym testem niż Ty sam(przeważnie), 2 osoby są lepsze niż 1, tysiąc lepszy niż sto, ale 1 linijka wygrywa z każdą ilością ludzi szacujących odległość.

Dostrzegasz u siebie skłonność, do popadania w złudzenia? Jeśli nie, to może tym bardziej powinieneś się zastanowić? 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.7/5 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Skąd Wiesz Czy Rzeczywiście Robisz Postępy?, 3.7 out of 5 based on 6 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

jeden genialny komentarz

 1. xaero212 pisze:

  Oczywiście, że dostrzegam. 99% ludzi funkcjonuje tak, że gdy czują się dobrze i czują, że mogą coś zrobić (czegoś dokonać brzmi adekwatniej do tego o co mi chodzi) to jest okej.

  Niestety zmiany i nie-życie złudzeniami boli. Coś jak ból na siłowni. Musi boleć. Z jednej strony nieprzyjemny, z drugiej -- bez bólu i wysiłku mięśnie nie urosną.

  Niby oczywistości ale sam często tego nie przestrzegam. Tu by się bardziej Jakubie przydało napisać artykuł o tym jak mózg oszukać znając ten mechanizm, który opisałeś w artykule powyższym.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook