Przez te 4 błędy do dziś nie zrealizowałeś postanowień z 2000!

Chcesz (wreszcie) opuścić grono osób, które z każdym kolejnym rokiem są coraz grubsze i zarabiają mniej? A jeśli powstrzymują Cię tylko te 4 rzeczy?

Photo by kaibara87

Ogólnoświatową tradycją jest, aby z okazji Nowego Roku zebrać postanowienia na nadchodzący rok. Ogólnoświatową tradycją jest też, aby żadnego nie zrealizować.

Żałosne, nie?

To ciekawe, zwłaszcza że wszelkie możliwe analizy wykazują, że wyznaczenie celów pomaga je wykonać(to Ci dopiero). Dobra, nikt nie lubi wstępu przed listą rozwiązań 😉

1. Niespisane cele

Niby to takie oczywiste. Każdy możliwy trener, coach i guru powie Ci, że masz spisać swoje cele. KAŻDY.

To naprawdę proste. Kiedy robisz jakieś postanowienia spisz je ręcznie na kartce i podpisz się. A potem powieś nad biurkiem. Włóż drugą kopię do portfela. A potem co 2 tygodnie sprawdzaj postępy.

To da się zrobić nawet w trakcie imprezy 😉

2. Brak zaangażowania i spójności.

Tu zaczyna się robić ciekawie. Jaka jest specyfika wyznaczania celów przy Sylwestrze?

Każdy pyta Cię jakie masz postanowienia. Czujesz presję, że skoro wszyscy jakieś mają, to przecież Ty też musisz. Więc wyznaczasz takie cele, które będą dobrze brzmiały. Jeśli wszystkie Twoje cele nadają się do opowiedzenia światu, to to NIE są Twoje cele.

Ale, ale! Przecież wiele osób mówi, aby powiedzieć innym o swoich celach, bo presja ma pomóc. I wszystko byłoby ok, gdybyś mówił odpowiednim osobom o odpowiednich celach.

Badania wykazują też(i to dość jednoznacznie), że poczucie iż sam postanowiłeś coś zrobić jest niezbędnym warunkiem zmiany postawy. Innymi słowy, jeśli choć odrobinę czujesz, że robisz coś z innego powodu niż Twoja własna chęć, to nie zmieni się trwale Twoja postawa a więc nie utrzymasz efektów procesu, nawet jeśli zrealizujesz początkowo jego zamierzenia. A jeszcze prościej, jeśli przed funkcjonariuszem policji mówisz, że „to się nie powtórzy” to jest to ważne tak długo, jak długo stoi on obok 😉

Pamiętaj o tym, kiedy następnym razem na jakimś szkoleniu z zarządzania czasem trener powie, że macie wyznaczyć swoje cele… 😉

3. Brak umiejscowienia w czasie.

To jest coś, co absolutnie uwielbiam w postanowieniach noworocznych. Wszystkie one, są zbudowane tak, że…

Nie da się ich zrealizować

Poważnie. „Schudnę w 2012”. Super cel. Gdzieś w 2012 pewnie schudniesz. Gdzieś też przytyjesz. Na koniec roku przestaniesz jeść i pić na 3 dni i waga będzie niższa niż rok temu.

Zdefiniuj cele tak, żeby (przerażony nadciągającą porażką) Ty za miesiąc, pół roku i rok rozumiał je tak samo jak Ty teraz. „Będę ważyć XX kg 30 grudnia 2012” można zrozumieć tylko w jeden sposób.

Poza tym, czy każdy cel wymaga dokładnie roku na realizację? Praktycznie nic nie jest ciągłym, trwającym rok procesem bez żadnych punktów kontrolnych. Małe cele rozpisz na krótsze okresy czasu a duże rozbij na kawałki. Co jest niezbędne teraz, abyś za rok osiągnął X?

4. Utrata odpowiedzialności.

Last but not least: pozbycie się odpowiedzialności. Od kogo zależy, czy zrobisz cokolwiek ze swoim życiem? Brawo, dobra odpowiedź: tylko i wyłącznie od Ciebie. Czy Nowy Rok w jakiś sposób Ci w tym pomoże? Brawo, dobra odpowiedź: nie, to dalej tylko i wyłącznie Ty.

Ok, możesz wierzyć, że zmiana daty coś symbolizuje i przez to Ci pomaga. Pod jednym warunkiem: że Twoje doświadczenie to potwierdza. W innym wypadku (a skoro czytasz ten artykuł, to raczej jest to inny wypadek) pieprzysz głupoty.

 

Tym optymistycznym akcentem żegnam Cię w 2011 i zapraszam na jeszcze więcej w 2012. Na pohybel Majom! 😉

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Przez te 4 błędy do dziś nie zrealizowałeś postanowień z 2000!, 5.0 out of 5 based on 4 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

5 genialnych kometarzy

 1. Dla mnie podstawową NIE realizowania postanowień noworocznych, którą widzę u znajomych i widziałem u siebie (dopóki nie zrozumiałem, że święta czy nowy rok nie różnią się niczym od np dzisiejszego dnia) jest fakt, że robiąc te postanowienia często wypisuje się „cele”, które nie są spójne z pragnieniami. Przykład -- muszę schudnąć. Fajny cel, ale jeśli ktoś wypisuje go bo tak mu mówią gazety (trzeba mieć 90-60-90 bo przecież inaczej jest się brzydką kobietą), a waga nie zagraża życiu i czuje się dobrze w swoim ciele to nic dziwnego że się nie udaje.

  Kolejny przykład -- większe zarobki. Ktoś mu powiedział, że powinien więcej zarabiać to postanowienie noworoczne zostało zapisane. Tylko co z tego, skoro w hierarchii wartości pieniądz jest dla tej osoby niżej niż satysfakcja np z pracy charytatywnej?

  Nie zajmuję się już postanowieniami noworocznymi, bo „nowy rok” mogę mieć codziennie i podzielić sobie rok kalendarzowy na 365 takich nowych roków, w każdym mając fajne stany nie kierując się tym, czy media pozwolą mi się cieszyć z wejścia w jakiś nowy okres :)

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Jakub Królikowski pisze:

   Tak jak pisałem, brak spójności i zaangażowania 😉

   Miałem takim sam pogląd. Sylwestra mogę mieć w każdej chwili, nie potrzebuję 31 grudnia.

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. paulina pisze:

  Mam świetną instalację na tematykę ćwiczeniowo-dietową. Obecnie mogą zainteresować się mną tylko faceci zablokowani seksualnie. Rozwojowcy są odblokowani seksualnie. Rozwojowcy mają WIEDZĘ. Więc jak będę tak żyć nie będę mieć dostępu do WIEDZY. Jak myślę o tym to mi się odechciewa niezdrowych rzeczy. Pierwszy raz jem zdrowo, myślę o tym, wszędzie wynajduję okazję do ruchu i nikt mnie do tego nie zmusza. Jakby mi ktoś powiedział, że dla zdrowia, to bym się spojrzała z życzliwym pobłażaniem.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Jakub Królikowski pisze:

  Seks napędza większość gospodarki tego świata na spółkę ze strachem przed śmiercią i ich pochodnymi. Świadomość tego faktu to jeden krok, gratuluję drugiego: wykorzystania tego. :)

    (Zacytuj)

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Od pewnego czasu zapisuję wszystko w kalendarzu i z tego co zauważyłem, pomaga i poprawia życie.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook