Pozycje percepcyjne – część 1

„Spójrz na to z innej perspektywy” – co to znaczy i jak to zrobić?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś obserwować z zewnątrz jakąś kłótnię? Kiedy nie bierzesz w niej udziału łatwo stwierdzić, że obydwoje mają rację/mylą się tak samo oraz jak można sprawnie rozwiązać problem. Inaczej, kiedy bierzesz w niej udział. Ewidentnie różnica jest na poziomie jakichś elementarnych zasobów.

Co ciekawe, ta konkretna technika wymaga minimum zdolności wizualizacji itd. Dlaczego? Bo masz ją już teraz świetnie wyćwiczoną! Robisz to non-stop.

W NLP rozróżnia się 3 podstawowe i co najmniej 2 dodatkowe pozycje percepcyjne. W tym podejściu zajmę się jedynie dwoma z podstawowych, ponieważ takie rozbicie wydaje mi się „naturalniejsze”.

Pozycje Percepcyjne

Pierwsza pozycja percepcyjna – „ja”. Jeśli nie masz jakiejś formy zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, to w tej pozycji percepcyjnej spędzasz większość swojego życia. Określa Twoje potrzeby i pragnienia.

Średnio przydaje się do prowadzenia kontaktów z ludźmi na dowolnej płaszczyźnie, jest za to niezbędna do sensownego planowania. Zanika w przypadkach patologicznych, jak rodzina dysfunkcjonalna, część systemów filozoficznych i religijnych, co odbiera możliwość pokierowania swoim życiem. Zanika też do pewnego stopnia w stanach medytacyjnych, ale to kompletnie inna sytuacja.

Druga pozycja percepcyjna – „Ty”. Perspektywa służąca do określania potrzeb i pragnień innych. Jest w oczywisty sposób halucynacją, przy czym należy odróżnić przyjęcie wyimaginowanej drugiej pozycji percepcyjnej od podejścia „wyjaśnię Ci, co dla Ciebie dobre”.

Nie ma skuteczniejszego punktu wyjścia do wywierania wpływu na ludzi, bez względu na to jaki stan chcemy w nich wywołać i jakie środki przekazu mamy dostępne. A, właśnie. I pozwala momentalnie kończyć kłótnie.

Jak zmieniać pozycje percepcyjne?

Na początku powiedziałem, że ćwiczysz to non-stop. To prawda tylko po części.

Na pewno często wyobrażasz sobie, że jesteś kimś innym albo sobą z kiedy indziej. I z tego miejsca są 2 możliwości: albo wyobrażasz sobie „co bym zrobił, gdybym był…” co nie jest zmianą pozycji percepcyjnej(a przynajmniej nie na drugą) albo idziesz w kierunku „co by zrobił X, gdyby…”. Różnica jest elementarna.

I na tym prostym wyobrażeniu w gruncie rzeczy opiera się cała technika. Spójrz na świat oczami innej osoby.

Czego może chcieć?

Czego może się bać?

Na co, w przeciwieństwie do mnie, kompletnie nie zwraca uwagi?

Gdzie zastosować te pozycje percepcyjne?

  1. Planowanie – wspomniałem już o tym, więc krótko. Jeśli nie jesteś zdeklarowanym Lightworkerem, to swoim życiem ZAWSZE zaczynasz się zajmować zaczynając od pierwszej pozycji percepcyjnej i ewentualnie dodajesz kolejne.
  2. Rozwiązywanie konfliktów – podstawowe zastosowanie drugiej pozycji percepcyjnej. W momencie, kiedy przyjmiesz perspektywę osoby, z którą się nie zgadzasz… zgadnij co. Zgadzasz się z nią. Nie masz innego wyjścia, tak i już.
  3. Wywieranie wpływu – poniekąd łączy się z powyższym. Kiedy poćwiczysz drugą pozycję percepcyjną, czyli zaczniesz „trafiać” o co komuś chodzi (co łatwo poznać po tym, że konflikt jest w dowolny sposób zakończony. Albo rozmówca zmienia stronę, jeśli kłócicie się tylko po to, żeby się kłócić), masz dość prostą drogę do naprawdę sprawnej manipulacji. Wystarczy, że w pomyśle, który chcesz zrealizować wskażesz drogę do zdobycia tego, czego druga strona chce i uniknięcia tego, czego się boi.
  4. Marketing i sprzedaż – specyficzna dziedzina wywierania wpływu. Dochód pojawia się wtedy, kiedy ktoś uznaje, że Twoja cena jest niższa, niż jego korzyść. Jak nietrudno zauważyć (co jednak regularnie ludzie pomijają) bez odpowiedzi na pytanie „czym jest korzyść drugiej strony” strzelasz ślepakami. Ok, wielkiej firmy zlecają po prostu badania rynkowe, ale jeśli masz wąską branże, którą znasz a do tego mówisz po angielsku to jesteś w stanie określić czego Ci ludzie chcą. A potem napisać/nagrać/cokolwiek im przekaz o tym, że to dostaną.

Aby sprawdzić, gdzie używam Pozycji Percepcyjnych użyj wyszukiwarki w prawym górnym rogu stron albo linków na dole

P.S.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, albo po prostu chcesz pokazać znajomym co czytasz i może ich nawet tym zainteresować,to nie ukrywaj tego przed światem i kliknij na dole „Lubię to” albo „G+” simple smile Pozycje percepcyjne – część 1

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Pozycje percepcyjne – część 1, 4.0 out of 5 based on 1 rating
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook