Powiedz Że Media Kłamią, A Uwierzą We Wszystko Co Powiesz Dalej

Czyli co szał anty-GMO na fejsie mówi o Twoich znajomych.

Telewizja Powiedz Że Media Kłamią, A Uwierzą We Wszystko Co Powiesz Dalej

Photo by renaissancechambara

Nieskromnie twierdzę, że prawo patentowe w tym i paru innych krajach, biologię, zasady wpływu na ludzi i kreowania wizerunku czy schemat działania błędów poznawczych znam „trochę” lepiej niż większość osób, które ostatnio share’owały petycje, straszne filmiki i inne cuda. A mimo to jaka jest moja opinia na temat wprowadzania GMO?

Nie mam pieprzonego pojęcia czy to dobry pomysł i jaki będzie mieć długoterminowy wpływ na moją sytuację.

Bezczelność potrzebna do twierdzenia, że ma się prawo mówić o wpływie na losy całego świata nawet dla mnie byłaby dość imponująca. Nie jest, bo jej nośniki są przeważnie kompletnie bezmyślne simple smile Powiedz Że Media Kłamią, A Uwierzą We Wszystko Co Powiesz Dalej

W co im się wydaje, że grają

Ok, skoro więc już ustaliliśmy, że nie mówię o treści przekazów tylko o reakcjach ludzi, to możemy przyjrzeć się trochę historii, którą sobie tworzą.

Przede wszystkim zaczynamy od konstrukcji „mainstreamowe media są zależne, więc (błędne wnioskowanie) YouTube jest niezależny, więc (znowu błędne wnioskowanie) jeśli myślę to, co podaje YT, to myślę niezależnie”. Oczywiście tej części nie deklarują, ale gdzieś tam się obija w tle 😉

Mają też potężne przekonanie, że wiedzą co dzieje się naprawdę. Że odkryli tajemnicę wielkich korporacji. Że są tymi, którzy widzą przez kurtynę kłamstw.

No i jest jeszcze wspaniałe poczucie, że rozumieją o co chodzi. Co z tego, że biologii nie widzieli od liceum, o geopolityce dowiadują się z trzeciej ręki, a o metodach propagandy wiedzą tyle, że „rząd używa ich cały czas”.

Jak można nie podtrzymywać takiego obrazu siebie. Jest przecież taki piękny.

Jak w rzeczywistości wygląda gra

Dlaczego ktokolwiek miałby przeszkadzać sobie drobnymi skazami.

Ot, choćby tym że nie wie o czym mówi. Żeby mówić o potencjalnym zagrożeniu dla zdrowia trzeba znać perfekcyjnie ludzką anatomię i fizjologię, etiologię każdej choroby o której opowiadają i ogólnie mieć wiedzę na poziomie przynajmniej dokształcającego się lekarza – a do tego dopiero dochodzi genetyka w przypadku poszczególnych gatunków. Ci od kontroli żywności też raczej nie czytali wszystkich umów międzynarodowych w kwestii prawa patentowego, nie mówiąc o zrozumieniu (próbowałem to zrobić przy ACTA. Koło 4tej kilkunastostronicowej umowy pisanej prawniczym angielskim podziękowałem).

Do tego ta niezależność od autorytetów i samodzielne myślenie. Moja absolutnie ulubiona konstrukcja.

Jak młode pelikany łykają wszystko, co pojawi się na YouTube. To jest coś absolutnie niesamowitego. Ani grama argumentacji, nie mówiąc o dowodach. Mistrzostwem świata jest filmik rysunkowy z przerysowanymi postaciami. Poważnie, tylko tego trzeba?

Grupy „za” i „przeciw” w gruncie rzeczy na samym dnie mają tę samą linię argumentacji: „ich wyniki badań są sfałszowane, bo są źli. Uwierz naszym wynikom”.

Też masz potrzebę mieć jakąś opinię o wszystkim, czy razem ze mną oglądasz przedstawienie?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Powiedz Że Media Kłamią, A Uwierzą We Wszystko Co Powiesz Dalej, 5.0 out of 5 based on 2 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

9 genialnych kometarzy

 1. paulina pisze:

  Rzeczywiście tym razem oglądam. Na poziomie reakcji zostałam w miejscu zasugerowanym przez Tomka -- totalnie nie wiedzący, jak zareagować, pozostałam niezdefiniowana. A jak wiadomo lubię być zdefiniowana, zadeklarowana i ukonstytuowana pod kątem opinii publicznej, jednak brak kompetencji miał tym razem więcej do powiedzenia w tej kwestii.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Leszek Cyfer pisze:

  ACTA też próbowałem zrozumieć, w końcu oparłem się na wnioskach prawników którzy twierdzili że w polskim prawie są praktycznie identyczne przepisy, natomiast z powodu braku definicji ACTA zostawia furtkę, trojańskiego konia która może całkowicie zmienić jej działanie.

  Natomiast co do GMO interesuję się tym od dłuższego czasu i wiem że w Stanach były nakładane kary na rolników którzy nie kupowali ziarna GMO a jednak okazywało się że nawet 40% ich ziarna było GMO -- plony uległy zanieczyszczeniu a ziarna GMO jako bardziej odporne zaczęły powiększać swój średni udział w puli ziarna. Musieli płacić kary za to że stosowali GMO a nie płacili za to Monsanto. Mogliby wytoczyć mu proces o odszkodowanie za zanieczyszczenie ich plonów, ale to małe kmiotki wobec olbrzymiego koncernu który stać na najlepszych prawników i koszta spraw sądowych.

  Jedną kwestią jest wprowadzanie odporniejszych odmian, a drugą dodawanie genów powodujących wytwarzanie przez roślinę własnych środków owadobójczych -- wprowadza to do puli genetycznej roślin potencjalnie niebezpieczne geny a co za tym idzie ryzyko wymiany genetycznej i powstania „superchwasta”.

  Poza tym dochodzi kwestia roślin zmodyfikowanych tak żeby wytwarzały insulinę, ludzkie hormony lub aktywne składniki leków -- bo również takie odmiany istnieją -- wyobrażasz sobie że zachodzi podobna sytuacja z kontaminacją sąsiednich zasiewów i jesz chleb z insuliną albo hormonem wzrostu? To jest dopiero koszmarny scenariusz…

  W świetle powyższego uważam za cholernie podejrzane że ustawa przeszła „cichaczem” nie komentowana w mediach.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • Artur Król pisze:

   Leszku Świetlny 😉 To jednak nie do końca tak z tymi Stanami. To nie „GMO niszczyło plony” rolnikom. To rolnicy sami, po zebraniu ziarna, stwierdzili, że zasieją sobie tylko plony z GMO, a normalne sprzedadzą, by skorzystać z technologii nie płacąc za licencje. Gdy Monsanto upomniało się „hej, korzystacie z naszej technologii świadomie i celowo nie płacąc, moze jakaś licencja”, rolnicy powiedzieli „nic z tego”. Tylko takie sprawy trafiły do sądu i rolnicy tam jak jeden mąż przegrali, aż do sądu najwyższego w niektórych przypadkach.

   Co do wprowadzenia genów -- taki proces zachodzi i bez GMO w postaci horyzontalnego transferu genów. Choćby stara dobra fotosynteza jest wynikiem takiego procesu.

     (Zacytuj)

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Leszek Cyfer pisze:

  Kontaminacja jest faktem i istnieją nawet próby obrony przed tym przez wprowadzanie odpornych na nią roślin -- oczywiście blokowane przez GMO :)

  http://www.non-gmoreport.com/articles/july2011/organicreadycorntopreventGMOcontamination.php

  Jednym z bogactw Polski jest stosunkowo niskie zanieczyszczenie gleb -- naturalna żywność zaczyna być coraz bardziej poszukiwana w krajach rozwiniętych -- jeśli dojdzie do kontaminacji szlag to trafi bo GMO nie wyplenisz

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Artur Król pisze:

  Leszek, od kiedy to GMO zanieczyszcza glebę? 😀

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Leszek Cyfer pisze:

  Arturku, czytać umiesz? Kontaminacja dotyczy roślin -- jeśli plon zawiera rośliny modyfikowane genetycznie nie można go oznakować jako naturalny.

  Zresztą rząd się przestraszył 😛

  http://www.premier.gov.pl/centrum_prasowe/wydarzenia/gmo_pytania_i_odpowiedzi_ws_,11716/

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Leszek Cyfer pisze:

  A o glebach napisałem bo naturalną żywność uprawia się na nieskażonych glebach.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. Artur Król pisze:

  Leszek, jeśli piszesz niejasno, to nie zarzucaj swojemu rozmówcy braku umiejętności czytania :)

  A co do plonu: jak konkretnie określa się co jest jednym plonem, a co już innym? 😉

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. xaero212 pisze:

  No proszę, a całe życie większość osób mówi nam, żeby zawsze mieć swoje zdanie bo lepiej mieć jakąś opinię niż żadną. Co za głupota…

  Ciekawy motyw z tym oglądaniem przedstawienia i chętnie z niego skorzystam. Czuję, że ułatwi życie.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook