Pomodoro technique – Technika Pomidora w Twoim domu!

Na pewno czasem powtarzasz sobie, że brakuje Ci czasu a wszystkie poznane metody planowania i zarządzania czasem nie działają tak, jak byś tego chciał. Więc może Pomodoro Technique się w końcu przyda?

Znasz już metodę zjedzenia rano żaby, ignorowania zadań o małych priorytetach i 10 innych. Wszystkie są fajne na poziomie ogólnego planowania dnia, ale szczegółowe wykonywanie zadań w zasadzie w ogóle nie jest w nich omawiane.

Na czym polega Pomodoro Technique?

 1. Wybierz zadanie do wykonania.
 2. Uruchom timer na 25 minut.
 3. Kiedy dzwoni ( i tylko wtedy) przerywasz i robisz 5 min przerwy.
 4. Wracasz do zadania/zaczynasz kolejne.
 5. Co 4 pomodoro 15-30 min przerwy.

 

Ok, przyznaję. Wygląda mało imponującą jak na rewolucję w Twoich wszystkich projektach, to prawda. Niemniej stoi za tym głębsza filozofia oraz skuteczność, które nadają wszystkiemu sens.

Jakie są zalety Pomodoro Technique?

 1. Większe skupienie. Przyjmujesz arbitralny system, którego nie wolno Ci w żaden sposób opuszczać, możesz więc zrezygnować z kontrolowania wszystkiego dookoła i zająć się zadaniem. Oprócz tego, oczywiście, nie przerywasz niczym swoich pomodoros.
 2. Podnosi motywację. Sam powiedz, czy praca przez 25 min to aż takie niemożliwe wyzwanie? I tak za każdym razem. No i zawsze zostają Ci 4, 3, 2 albo 1 pomodoro do przerwy.
 3. Podnosi świadomość decyzji. Ustalasz zadania i je wykonujesz. Jeśli ich nie ustalisz, to ich nie wykonasz. I widzisz to każdego dnia, non stop, czarno na białym.
 4. Obniża stres związany z rozbudowanymi zadaniami. Zauważasz, że czas płynie niezależnie od tego, czy wykonasz zadanie, co daje o wiele większy spokój podczas pracy i poza nią.
 5. Wykorzystuje prostą technologię. Timer, czy to fizyczny czy programowy, nie wymaga więcej niż 30 sekund programowania żeby pozwolić Ci zacząć pracę nad zadaniem(jeśli wymaga, to go wymień). Nie tracisz uwagi, nie marnujesz czasu, energii i skupienia.
 6. Poprawia wydajność. W końcu wszystko razem sprowadza się do jednej, prostej sprawy: zrobisz więcej w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca, roku, życia.

 

Ok, tylko że życie nie jest podzielone na 30minutowe porcje?

Chyba, że postanowisz że Twoje będzie. Tak naprawdę przerwać mogą Ci tylko 3 rzeczy: przeszkody wewnętrzne, przeszkody zewnętrzne i odsunięcie się od techniki. Na to ostatnie nie mogę Ci nic pomóc, to tylko Twój świat i Twoja mocna decyzja, że od dziś robisz tak a nie inaczej.

Co innego przeszkody. Planując pracę(o czym dalej), wpisujesz kilka pomodoros na zadania nagłe i nieplanowane. Kiedy pojawi się coś, czym musisz się zająć odkładasz to na bok do końca aktualnego pomodoro – jest on od dziś najmniejszą, skwantowaną jednostką czasu i nie możesz go w żadne sposób przerwać. Nie istnieje pół pomodoro albo ćwiartka pomodoro. Kiedy minie 25 min pracy możesz ocenić istotność zadania i zająć się nim od razu po przerwie, albo zaplanować je w odpowiednie miejsce.

Jeśli przeszkodą będzie coś zewnętrznego, na przykład szef, trzeba ich będzie chwilkę potresować 😉.  Podajesz krótką informację, że skontaktujesz się z nimi za określony czas i zależnie od preferencji wysyłasz maila w przerwie czy też dzwonisz. Szybko nauczysz się, że najpilniejsze nawet zadania zwykle mogą poczekać 25minut a nawet 2h a oni nauczą się, że kiedy mówisz, że się skontaktujesz to nie zbywasz ich tylko się skontaktujesz i nie wolno Ci przeszkadzać. Idealnie, jeśli nauczą się zostawiać notatki na Twoim biurku/mailu/poczcie głosowej(podpowiedz im!).

Jak to wprowadzić w życie?

Przygotuj listę zadań (tak, tak. Stare, dobre to-do list zawsze z nami). Umieść je w tabeli obok zostawiając miejsce na małe notatki. Określ ile pomodoros może Ci każde zadanie.

Teraz usprawnijmy każdy element. Przygotowując listę zadań zostaw, na początek, 4 pomodoros(czyli 1 pełny cykl) na nieprzewidziane i nagłe sprawy. Weź pod uwagę przerwy i nie planuj więcej czasu niż go masz.

Małe notatki, to informacje o tym, ile pomodoros zajęło zadanie (+), ilość przerw (-) i tego typu kody. Unikaj umieszczania na to-do list zbyt wielu informacji, bo przestanie spełniać swoje zadanie.

Codziennie wieczorem sprawdź, na ile trafiłeś określając ilość czasu potrzebnego na zadanie, ilość nieprzewidzianych spraw i wyciągaj wnioski(możesz umieścić w notatkach formę określania, ile pomodoros było planowanych, np. kratki na + a ile było ponad program, np. + w kółeczkach. Co tylko chcesz). Jeśli we wszystkich zadaniach, albo w określonym typie, potrzebujesz 20% pomodoros więcej niż zakładasz, to planując kolejne zadanie dolicz brakującą ilość. Jeśli ilość nagłych wypadków będzie z czasem spadać odejmuj ich ilość w planie w rozsądnych granicach.

Masz pomysł, jak rozwinąć Pomodoro Technique zachowując prostotę?

 

P.S.

Chcesz zacząć już teraz? http://www.tomato-timer.com/

P.S.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, to nie ukrywaj tego przed światem i kliknij „Lubię to” albo „G+” simple smile Pomodoro technique  Technika Pomidora w Twoim domu!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.2/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +9 (from 9 votes)
Pomodoro technique – Technika Pomidora w Twoim domu! , 4.2 out of 5 based on 5 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

12 genialnych kometarzy

 1. eRIZ pisze:

  Zacząłem się bawić pomidorami jakieś 2 dni temu i nawet jeśli przerwa trwa dłużej niż te 5 minut pomiędzy cyklami, to te 25 minut pełnego skupienia jest porażające. To chyba jedna z lepszych (o ile nie najlepsza) metoda na wprowadzenie się w stan flow.

  Gdy robisz coś przy komputerze, polecam CherryPomodoro; ten programik odwala za nas całą robotę, jeśli chodzi o liczenie, czy statystyki.

  I moim zdaniem, najważniejsza rzecz -- gdy masz w pewnym momencie dość, spoglądasz na zegarek i patrzysz, że do końca cyklu zostało coraz mniej czasu i to automatycznie motywuje do tego, aby robić nadal to, co się zaczęło.

  Te 25 minut mija naprawdę bardzo szybko; w ogóle się nie dłuży. 😉

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Jakub Królikowski pisze:

   Warto też dorzucić pasek google desktop. Na codzień funkcjonuje na dwóch monitorach więc mam sporo miejsca na tego typu narzędzia. Dołączyłem jakiś czas temu wtyczkę „Task List and Timer”, która jest dokładnie tym, na co wskazuje nazwa i sprawdza się super.

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Kamil pisze:

  Kiedyś robiłem coś podobnego i faktycznie działało. Jednak te 20-25 minutowe okresy były za krótkie. Może dlatego zrezygnowałem. A można to wydłużyć.
  Czytałem, że optymalnym czasem jest 45 minut. Potem wydajność spada. A może sam to przetestuje.

  Pozdrawiam
  Kamil Kuczyński
  http://7zasad.uphero.com -darmowy kurs językowy: „7 Zasad Doskonałego Angielskiego”.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. O'rety pisze:

  Sounds nice!
  Thanks

  Biorę się za testowanie pierwszego pomidora 😉

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. paulina pisze:

  System jest rewelacyjny! Jedna z lepszych rzeczy, zwłaszcza, że nawet ‚żaby’ połyka się przyjemnie.
  Mam tylko pytanie -- co zrobić, jeśli w naszym czasie wejdzie klient (nie powiem mu przecież -- sorry, stary, teraz to nie mam czasu, wpadnij za 20min), czy współpracownik (moi chłopcy pracują w autach, mają przerwy o najróżniejszych porach, zazwyczaj czeka na nich kursant, a fakturę, czy zaliczkę na paliwo wziąć muszą), zadzwoni telefon (prowadzę oddział, nie mogę nie odebrać), czy ktokolwiek inny fizycznie wedrze się w ten czas, a wiem, że specjalnie się do mnie wybrał i nie mogę trzymać go 25min?

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Jakub Królikowski pisze:

   Po kolei. Sprawa indywidualna:
   Jeśli potrzebują zaliczki na paliwo można przygotować gotowe stanowisko z którego sami biorą i kwitują, nawet wydzielone każdemu osobno żebyś kontrolowała. Faktury to kwestia systemu, jeśli musisz wydać od razu to tego nie ominiesz. Ale może mogą być na jutro?
   Jeśli odbierasz telefony przez cały czas pracy oddziału to też tego raczej nie ominiesz. Ale możesz wyznaczyć godziny poza którymi kontakt via mail z dopiską, że odpisujesz do 20 min.
   Umawianie ludzi to potęga a jeśli nie jest możliwe to może przychodzą o określonych porach tak, że pozostałe możesz zorganizować sama?

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Marek pisze:

  To jest fajny i darmowy timer:
  http://www.timerrr.com

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. paulina pisze:

  Problem natury technicznej: obydwa timery mi nie piszczą (a piszczały) -- i nie, nie mam wyłączonych głośników:) Co popsułam?

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Jakub Królikowski pisze:

   A może software albo fizyczny pomidor? Klimatyczny jest ;]

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 7. Wolny pisze:

  Hmmmm… trochę musiałem pokombinować nad timerami… generalnie chodzi o to, że te zaproponowane tutaj są związane z komputerem, a tak się składa że czasami niektóre zadania wymagają izolacji od komputera ;]… ale do rzeczy…
  znalazłem gdzieś stary tradycyjny „odliczacz” kuchenny, ale niestety odpadł przez swoje tykanie… jakoś mnie to denerwowało strasznie ;], idealnym rozwiązaniem był timer w telefonie, bo telefon mam zawsze przy sobie, szybko się go nastawia no i nawet miałem ten komfort wybrania sobie dzwonka ;]

  BTW dzięki za super artykuł 😉

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook