Po co Ci oni?

Czy z każdej relacji, w której się znajdujesz, uzyskujesz jakąś korzyść? Zastanów się nad tym przez chwilę. Utrzymywanie relacji, na których tylko tracisz jest głupie.

Najskuteczniejszą metodą pozbywania się problemów jest trwałe usuwanie ich źródła. Jeżeli źródło przynosi Ci jakieś korzyści, to musisz najpierw ocenić sytuację, ale jeśli jest czystym kosztem – sprawa jest bardzo prosta.

Kim są, jeśli Ci szkodzą?

Czy ze wszystkimi osobami, z którymi kontakt nie jest dla Ciebie przyjemny rzeczywiście musisz się kontaktować? Jeśli masz niską wartość na rynku pracy, to najpewniej musisz znosić szefa/zleceniodawcę co by się nie działo. Jeśli natomiast masz prywatną relację, albo całą siatkę, które tylko Ci szkodzą to nie ma powodu żeby się jej trzymać.

Pozbądź się jak najszybciej historii o tym, że „tak nie można, bo cokolwiek.” To jest Twoje życie i co byś nie chciał sobie wyobrażać – możesz zrobić z nim co chcesz i zawsze odpowiedzialność będzie spoczywać tylko na Tobie.

Jeżeli dzielisz ludzi na rodzinę – nie rodzinę, przyjaciół-nie przyjaciół albo coś jeszcze podobnego bez względu na to, czy Ci pomagają czy utrudniają, to zastanów się nad tym przez chwilę. Jeżeli są dla Ciebie szkodliwi, to kim oni są do cholery, żebyś odebrał od nich chociaż jeden kolejny telefon?

Nic nie musisz dla nikogo robić, nic nikomu nie jesteś winien (chyba, że jesteś). Jeżeli dajesz się wykorzystywać z jakiegokolwiek powodu to albo przestań, albo wypisz się z tego newslettera.

Pozbądź się uzależnienia

Zostaje pytanie „jak?”.

Weź znowu wspaniałą listę i przy każdej osobie wypisz, co zyskujesz na tej relacji, a co tracisz. Wypisz wszystkie czynniki materialne i niematerialne.

Teraz zrób prosty bilans czy zyski są warte strat dopisując „+” albo „-”. Pamiętaj, żeby uwzględnić przy tym na ile zbliża Cię do Twoich celów oraz że każdą reakcję stricte emocjonalną da się dość łatwo zmienić (albo odreagować, albo przeczekać).

Toksyczne relacje są zwykle mało użyteczne w dłuższej perspektywie czasu. Do tego ludziom niemal zawsze zależy na utrzymaniu status quo – wymuszenie zmiany w ich zachowaniu jakimikolwiek technikami, jeśli mogą Cię w tej chwili komfortowo wykorzystywać jest praktycznie niemożliwe. Szczerze, wyobraź sobie że masz kogoś, kto robi dla Ciebie co chcesz a Ty nic nie musisz dawać od siebie – ja bym się nie dał namówić na zmiany, a Ty?

 

Najlepszą techniką zmiany niektórych relacji jest zmiana numeru telefonu.

 

Trafiłeś na stronę z Google albo z polecenia? To tylko część kursu, który możesz otrzymać w całości klikając tutaj: Asertywność.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Po Co Ci Oni?, 4.5 out of 5 based on 4 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!