Po Co Ci Coach?

Dla kogo? Kiedy? Czy tylko dla biznesu?

Co konkretnie możesz uzyskać z coachingu?

Photo By The U.S. Army

Ilość nieścisłości w definicjach coachingu jest naprawdę powalająca. Od zabawy w psychoterapie, po każdą usługę edukacyjną dostarczaną w formie 1na1. Ostatecznie łatwiej powiedzieć czym coaching nie jest niż czym jest.

Odchodząc od tworzenia pięknej klasyfikacji z Twojej perspektywy istotniejsze może być

Co możesz uzyskać podczas coachingu

O ile od strony trenerów częstym błędem jest „uczę czegoś konkretnego, ale chcę zrobić usługę premium, to powiem że to coaching”, o tyle kliencie częściej popadają w „coś mi nie pasuje, ale nie pójdę do psychoterapeuty, bo to znaczyłoby że jestem nienormalny, więc poszukam coacha”. Po co więc może być Ci potrzebny coach?

Chcesz odnaleźć równowagę – spędzasz większość życia w pracy i za cholerę nie potrafisz odpuścić, bo bez Ciebie firma się rozpadnie. Masz poczucie, że ciągle gdzieś pędzisz, ale nigdzie nie docierasz. Pod koniec dnia nie masz wrażenia, że zbliżyłeś się do celu, ale jesteś zbyt zmęczony żeby o tym pomyśleć.

Chcesz poprawić swoje relacje z ludźmi – jeżeli Twoje relacje z ciągle wychodzą nie tak jakbyś tego oczekiwał, a nie widzisz co robisz źle. Nie mylić z „chcę się nauczyć sprzedawać” i „zdradzamy się z mężem 3 razy w tygodniu i cała rodzina uodporniła się na arszenik”.

Chcesz więcej motywacji – Twoje cele kompletnie przestały Cię kręcić. Wiesz, że powinieneś i przydałoby się, ale za nic nie chcesz.

Chcesz odkryć czego chcesz – Skończyłeś medycynę, pracujesz 10 lat w zawodzie i odkrywasz, że jesteś zombie. Zaczyna Ci brakować poczucia sensu, chcesz spróbować czegoś nowego, ale nie wiesz od czego zacząć.

Chcesz wzmocnić swoje unikalne zdolności – jesteś introwertykiem, a całe życie wszyscy Ci mówili że masz lubić rozmawiać z ludźmi. Lubisz rozmawiać z ludźmi, ale odnosisz wrażenie że dookoła poszukiwani są tylko finansiści i informatycy.

Chcesz zmienić nawyk – przygotowujesz się do napisania książki o rzucaniu palenia, bo przez ostatnie 5 lat rzucałeś już ponad 40 razy. Przy każdym poniedziałku odkrywasz, że spałeś 3 godziny a do tego masz kaca. Zaczynasz ale nie kończysz, a wszystko dookoła Ci przeszkadza.

Coaching wywodzi się ze sportu. Trener służy do wzmacniania i/lub rehabilitacji zawodników, którzy sami chcą coś osiągnąć. Zazwyczaj nie jest byłym mistrzem świata w swojej dziedzinie, ale zna techniki które pomogą zawodnikom wykorzystywać ich potencjał.

Znalazłeś coś dla siebie?

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.3/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Po Co Ci Coach?, 2.3 out of 5 based on 3 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

2 genialnych kometarzy

 1. Dżezu pisze:

  A co ty na to żeby uznać Coaching czymś odwrotnym do powszechnie obecnego modelu?
  A mianowicie psychoterapia skłupia się głównie na problemach: Jak poradzić sobie z załamaniem nerwowym?
  A coaching na drodze do sukcesu: Jak być lepszy w kontaktach itp.

  Pozdrawiam.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Porada: komentuj pod jednym nickiem. System strony kojarzy wtedy nick z adresem email i nie muszę zatwierdzać ręcznie każdego komentarza, tylko pojawiają się jak tylko napiszesz :)

   Jako jedna z różnic między terapią a coachingiem wskazywane jest często właśnie skupienie na przyszłości zamiast na przeszłości. To w ogóle jeden z pomysłów promowanych przez nowe ruchy psychologii tzw. humanistycznej :)

   Enjoy;]

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook