Nie bądź dupkiem (bez celu)

Oczywiście w żadne sposób Cię nie powstrzymam. Wierzę zresztą, że aby móc się rozwijać, trzeba poznać ekstrema równie dobrze i dopiero potem wybrać, co tak naprawdę nam odpowiada.

Po prostu w momencie, kiedy skończysz bawić się nową umiejętnością odmawiania ludziom i wymuszania na nich swoich zasad, wróć jednak do myślenia. Jak pisałem na początku kursu, bycie robotem-kretynem, któremu przełączono przycisk z „tak” na „nie” jest trochę mało nobilitujące.

A przynajmniej od czytelników mojego bloga oczekiwałbym jednak trochę więcej inteligencji i celowości w działaniu 😉

Masz przewagę

Jeśli spojrzymy na społeczeństwo jako całość, to nie ma się co oszukiwać – szału nie ma. Niby większość ludzi funkcjonuje „normalnie” i coś tam robi, ale zmierzają donikąd.

Każde ich zachowanie, nawet przy największej pewności siebie (zwłaszcza wtedy) jest zwykle obroną status quo, zastanego stanu rzeczy i ucieczką przed zmianą. Oni tak naprawdę nie podejmują decyzji w swoim życiu – zastanawiają się co należy, wypada i powiedzą inni.

Dzięki samemu określeniu swoich celów uzyskujesz sporą przewagę w kontaktach z nimi. Nawet, jeśli teraz jeszcze tego nie widzisz to stopniowo, kiedy wiedza o podstawach komunikacji zacznie zmieniać się w umiejętności, będziesz w stanie lepiej wykorzystywać swoje pozostałe zdolności. Z czasem, to robi gigantyczną różnicę.

Potem zaczniesz szukać więcej, również w innych dziedzinach życia. W ramach bycia bezczelnym dodam, że mój blog jest jednym z lepszych miejsc do poszukiwań i to na różnych etapach. Wtedy kolejne umiejętności będą wspierać się wzajemnie.

I od tego miejsca zaczną się dziać dziwne rzeczy. Kiedyś zrobisz coś, co samego Ciebie zaskoczy (pewnie na początek właśnie w kontaktach z ludźmi) i z lekkim niedowierzaniem możesz spojrzeć w tył. Od tego miejsca zaczniesz zauważać, że naprawdę masz gigantyczną przewagę nad innymi ludźmi.

Walcz o swoje najskuteczniej jak umiesz

Jestem ostatnią osobą do przekonywania Cię, żeby nie robić innym krzywdy czy odstawiać wolontariusza na polu życia. Rób, co tylko Ci się podoba.

Miej tylko zawsze na uwadze w jakim celu to robisz. Nawet, jeśli postanowisz robić dziwne rzeczy tylko w imię poszerzania swojego doświadczenia, to jest to dobry pomysł – bo jest Twój.

Kontakty międzyludzkie są o tyle fajną dziedziną, że można poczuć lekki dreszczyk rywalizacji. Zawsze jest bardziej wyszukana metoda wpływu, skuteczniejszy sposób podejmowania decyzji czy choćby wyższy metapoziom komunikacji.

Mógłbym Cię przekonywać, żebyś się w tym nie zatracił i miał zawsze przed sobą swoje cele, tylko po co? Kiedy coś „kliknie” w Twoim umyśle (może już kliknęło?) i zaczniesz interesować się tym, co możesz robić z samym sobą albo innymi na jakiś czas popłyniesz w uprawianie sztuki dla sztuki.

Pamiętaj tylko, że zawsze chodzi o Ciebie. Emocje mogą mówić coś innego, społeczeństwo może mówić coś innego, jakaś mądra książka może mówić coś innego. Ale na końcu i tak zostajesz ze swoją interpretacją świata, ze swoim pojmowaniem relacji które masz i z własną odpowiedzialnością za to, co robisz.

 

Trafiłeś na stronę z Google albo z polecenia? To tylko część kursu, który możesz otrzymać w całości klikając tutaj: Asertywność.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (10 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
Nie Bądź Dupkiem (Bez Celu), 5.0 out of 5 based on 10 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!