Mit Burzy Mózgów

Czy choć raz sprawdziłeś czy metoda burzy mózgów rzeczywiście działa?

Kilku badaczy postanowiło się tym zająć. A czego o „powszechnie uznanych metodach” uczy nas doświadczenie?

Na wstępie zaznaczam, że w gigantycznych ilościach korzystam z książki „59 Sekund” Wiseman’a, która jest świetna i powinieneś ją przeczytać.

W pierwszej połowie XX wieku Alex Osborn doszedł do wniosku, że ludzie są bardziej kreatywni jeśli zebrać ich w grupę. Przez następnych parędziesiąt lat wszyscy mu wierzyli i ochoczo siadali przy okrągłych stołach aby wspólnie szukać rozwiązań.

Jak wiemy kadra menedżerska ma to do siebie, że jak pomysł „brzmi dobrze” i „czują, że działa” to po prostu trzymają się tego. Szkoły biznesu i wydziały zarządzania wyraźnie nigdy nie słyszały o metodzie naukowej. Na szczęście naukowcy lubią niszczyć wszystko co piękne…

Dlaczego burze mózgów tak się przyjęły

… i czym w ogóle są?

Procedura burzy mózgów wygląda w ten sposób: zbieramy grupę ludzi i dajemy im problem. Wyjaśniamy, że na pierwszym etapie wszyscy mają rzucać pomysłami i nie krytykować, byle tylko zebrać ich jak najwięcej. Na drugim etapie będą analizowali każdy z pomysłów i starali się wybrać najlepsze rozwiązanie.

Dlaczego chwyciło? Cóż, jak zwykle simple smile Mit Burzy Mózgów ludzie chcieli mieć o sobie dobrą opinię i dostać magiczną pigułkę. Jeśli dobre pomysły pojawią się jak tylko przestaniemy się oceniać, to znaczy że w gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy genialni tylko świat nas blokuje. A do tego dostajemy metodę, która działa na wszystko. Hurra!

Zabawne, że akurat w tej części wszystko jest w miarę w porządku. I dlatego umyka nam błąd: problem polega na tym, że ludzie w grupie NIE są lepsi w rozwiązywaniu problemów niż osobno. Czyli wszystkie zasady są całkiem niezłe, poza pierwszym, kluczowym krokiem – zebraniem ludzi w jednym miejscu.

Dlaczego burze mózgów nie działają

Myślenie grupowe nie działa z wielu powodów. Najważniejsze to pamiętać, że po prostu mamy na to badania simple smile Mit Burzy Mózgów Jeśli chcesz, możesz poszukać co w tej sprawie odkrył na przykład Brian Mullen.

Jakie mechanizmy powodują, że ludzie są mniej skuteczni w rozwiązywaniu problemów w grupie? Przede wszystkim mają mniej pomysłów. Nie, nie dlatego że zły system ich ocenia i represjonuje niszcząc potencjał wewnętrznego dziecka. „Lenistwo społeczne” zachodzi we wszystkich dziedzinach i oznacza, że 10 osób pracujących osobno nad tym samym zadaniem wykona więcej pracy niż kiedy będą pracować wspólnie. Wszystko przez to, że w grupie odczuwamy mniejszą odpowiedzialność za końcowy efekt.

Są też pewne problemy w drugiej fazie, czyli ocenie rozwiązań. Grupy są z zasady mniej autokrytyczne niż jednostki (a biorąc pod uwagę jak bardzo pojedynczym ludziom brakuje zdolności samokrytyki, znaczy to że sytuacja jest naprawdę kiepska), przez co dochodzą do bardziej skrajnych poglądów i podejmują głupie decyzje. Oczywiście osobno ludzie też podejmują głupie decyzje, ale jeśli cały pion decyzyjny siedzi razem, to będzie ich więcej.

 

Kiedy następnym razem ktoś zaproponuje Ci burzę mózgów możesz spokojnie odesłać go do badań 😉

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Mit Burzy Mózgów, 5.0 out of 5 based on 5 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

4 genialnych kometarzy

 1. grove pisze:

  Teraz wiadomo, dlaczego demokracja jest tak słabym ustrojem

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • W zasadzie, to z braku komunikacji pomiędzy wyborcami akurat tego bym tu nie wrzucał 😉
   Prędzej czemu socjalizm jako ustrój nie działa albo czemu demokracja parlamentarna nie przynosi zmian, ale byłoby to obrzydliwe uproszczenie.

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Patrycja pisze:

  Hm… Tylko że ja akurat jestem typem, którego pobudza obecność innych mózgów. Są dla mnie iskrą zapalną, po której następuje burza. Bez tego trudno mi się skupić. Może burza optymalizuje ekstrawertyków, a solo jest dla intro?

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Wyniki statystyczne nie są absolutnym sędzią dla jednostek 😉 ale bez popadania w drugą stronę w stylu „czuję, że”.
   Sprawdź, kiedy masz więcej pomysłów, lepsze pomysły, lepszy i szybszy efekt końcowy.

   Enjoy ;]

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook