Zmień myślenie na lepsze! Cz.1 Mapa nie jest terenem

Jak stać się bardziej elastycznym i skutecznym w kontaktach z ludźmi? Jak mniej się denerwować oraz lepiej rozumieć innych? I w końcu jak wprowadzać zmiany jakie Ci się podobają w Tobie?

Photo by Caveman Chuck Coker

Masz przed sobą pierwszą część kursu „Zmień myślenie na lepsze”. Dzięki niemu będziesz mógł mieć dostęp do innego spojrzenia na wiele rzeczy – jeśli tylko w danej chwili będziesz chciał.

Stworzyłem go, bo dotarło do mnie, że ludzie trafiając na rozwój osobisty i widząc założenia NLP (które nie tylko do NLP się przydają) przechodzą nad nimi na zasadzie „dobra, dobra, a techniki?”. Potem często kończą mając zapas technik, tylko z balastem przekonań, który uniemożliwia im korzystanie z nich. „Cóż, inni mogą w ten sposób marnować czas, jeśli chcą” – pomyślałem.

„Ale moi czytelnicy będą skuteczni!”

Mam taką skromną ambicję, żeby odbiorcami tego bloga były osoby inteligentne, rozumiejące narzędzia z których korzystają i podejmujące świadome wybory. Właśnie dlatego w tekstach pojawi się głębsze omówienie założeń NLP oraz ćwiczenia, aby nauczyć się włączać u siebie nową perspektywę. Ok, czas przejść do właściwej treści artykułu.

Jeśli poniżej widzisz informacje, że treść jest chroniona hasłem i dostępna tylko dla subskrybentów, to… właśnie tak jest simple smile Zmień myślenie na lepsze! Cz.1 Mapa nie jest terenem Jeśli odbierasz mój newsletter – sprawdź maila, już masz hasło. Jeśli jeszcze nie – spójrz na kolumnę po prawej. Jest tam zielone pole z miejscem na Twoje imię i adres email. Zapisz się, a w ciągu 2 minut dostaniesz maila z hasłem i zaczniesz czytać wpis. Tak, nic nie płacisz. W razie problemów: Kontakt

Mapa nie jest terenem

Podaj hasło
Zawartość tylko dla subskrybentów

W idealnym świecie każde ćwiczenie wykonywałbyś przez miesiąc, codziennie pracując na jednej osobie, przekonaniu lub doświadczeniu więcej. Oczywiście zrobisz jak chcesz.

W końcu moja mapa nie jest terenem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Zmień myślenie na lepsze! Cz.1 Mapa nie jest terenem, 5.0 out of 5 based on 5 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

3 genialnych kometarzy

 1. Mateusz pisze:

  „Co zrobisz ze świadomością, że Twój zestaw przekonań jest równie prawdziwy jak każdy inny(swoją drogą, po co komu prawda?) to tylko Twoja sprawa” -- mało zdrowe podejscie. Prawda jest potrzebna do przeżycie. Ok 100 tys lat temu od tego czy miałeś prawdziwe przekonania lub nie zależało twoje życie. I takie podejscie by szybko sie rozibiło a że żyjemy w tak luskususowych warunkach (nigdy w historii nie było tak dobrych czasów) można się nie zabić z takim podejściem ale i tak zaszkodzić. Poczytaj:
  http://www.goldenline.pl/forum/786018/mity-nlp-czesc-1-mapa-nie-jest-terytorium

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Witaj :)

   Z linku:
   „I wszystko fajnie, tak długo, jak pamiętamy, że jest to ogólne założenie, a nie żelazna reguła, inaczej może pojawić się nieco problemów.”

   W „Po co komu prawda?” do którego jest link właśnie w tym miejscu mojego artykułu mówię DOKŁADNIE o tym 😉
   O tym, że są konteksty w których mapa powinna być dokładna. O tym, że jakość mapy określa jej użyteczność. O tym, jakie znaczenie mają kompetencje.

   Widzisz, traktuję „prawda” jako bardzo ostre i twarde pojęcie. Nie mam w zwyczaju używać go poza matematyką (i perswazją 😉 ), a i to nie jakoś szczególnie intensywnie.
   W takim rozumieniu, gdyby było tak, że „Prawda jest potrzebna do przeżycia.” to wszyscy bylibyśmy martwi.

   Do przeżycia, potrzebne są różne rzeczy. Warto zwrócić uwagę, że mnóstwo ludzi, którzy pieprzyli straszne głupoty i brednie -- większość guru religijnych, artystów, spory kawałek filozofów, polityków i długo jeszcze wymieniać -- radziło sobie naprawdę świetnie.
   Co ciekawe, z perspektywy ewolucyjnej „prawda”, jako poprawne wyciąganie wniosków z sytuacji, niekoniecznie musi być promowana (podjęcie „nieopłacalnego” ryzyka z perspektywy jednostki może spowodować, że jej geny szczególnie się upowszechnią w kolejnym pokoleniu -- choćby atak na za dużego zwierzaka, gdzie powiedzmy tylko 1 na 20 ma szczęście i sobie poradzi, ale to właśnie on a nie całe stado tych, którzy poprawnie oszacowali „indywidualną korzyść”, przekaże dalej cząstkę siebie 😉 Podobne sytuacje miały na pewno nie raz miejsce na wojnach i wiele innych -- przypisywano komuś sprawczość i nazywano go bohaterem, mimo że był po prostu szczęśliwcem z grupy głupców, którzy nie rozumieli, że najpewniej zginą) -- tak w temacie czasów.

   Myślenie jest cenną umiejętnością, więc fajnie że zwracasz na temat uwagę -- bezmyślne stwierdzanie „mapa nie jest terenem, rzeczywistość jest negocjowalna” jest mało… skuteczne. O to też chodziło mi w przykładzie z trawą 😉
   Po prostu pozwalam sobie zakładać, że moi czytelnicy dysponują taką właśnie zdolnością krytycznej analizy, dzięki której będą rozumieli że wszystko działa w kontekście -- temu w sporej części służy ta seria artykułów.
   Mam też pewną nadzieję, że osoby które mogłyby jeszcze nie mieć tej zdolności, a samodzielnego myślenia nasz świat nie kształci, więc każdemu trzeba dać kilka lat na połapanie się jak to działa;), trafią na ten komentarz -- za co Ci dziękuje, bo podnosi to wartość artykułu :)

   Enjoy ;]

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook