Linia czasu – Podstawy

Dla osób, które lubią prace na metaforach linia czasu może być narzędziem niemal dowolnej i błyskawicznej zmiany nawyków, wspomnień, przekonań. Można ją stosować zamiennie z większością technik. Jeśli natomiast nie szalejesz na punkcie przenośni pozostaje po prostu kolejnym, i tak bardzo praktycznym, narzędziem 😉

Linii czasu poświęcę w przyszłości jeszcze co najmniej kilka artykułów, ponieważ ilość jej potencjalnych zastosowań jest niewiarygodna. Jeśli Ci się spodoba, to w zasadzie z tymi informacjami będziesz w stanie wywnioskować całą resztę – ot, najwyżej zajmie to kilka miesięcy ciągłej pracy. I tak zachęcam, może znajdziesz coś nowego?

Przez cały czas będę pisał w sposób, który najlepiej trafi do osób lubiących tę metaforę, więc jeśli coś nie będzie się zgadzało z Twoim doświadczeniem to pamiętaj, że to tylko jedno z wyobrażeń i możesz dopasować je do swojej mapy.

Czym jest linia czasu?

Jest metaforyczną reprezentacją Twojej przyszłości, teraźniejszości i przeszłości. Jest tylko i aż tym.

Mózg w jakiś sposób odróżnia wspomnienia od planów. Zastanów się nad tym. Przecież wszystko znajduje się tylko w Twojej głowie, to tylko wyobrażenia. Skąd wiesz co już było, co dopiero będzie, co jest tylko fantazją albo snem?

Jedną z odpowiedzi NLP będą submodalności. A gdyby potraktować położenie względem linii czasu jako submodalność? Przeszłość po jednej, przyszłość po drugiej stronie, wyobrażenia poza nią. Poprzestawiaj na niej różne rzeczy i zobacz, co się stanie z Twoimi przekonaniami jak i obrazami na linii powiązanymi ze zmianą.

Jak może wyglądać linia czasu?

To kolejna rzecz, którą możesz się pobawić. Podstawowy podział to asocjacja i dysocjacja zwana też europejskim i arabskim modelem linii czasu.

Arabska/zasocjowana linia czasu – wtedy, kiedy stoisz w jakiś sposób na linii czasu myśląc o niej. Najbardziej typowa wersja to przyszłość z przodu a przeszłość z tyłu. Jak łatwo wnioskować z metafory ciężko planuje się nie widząc przeszłości i widząc tylko kilka najbliższych zdarzeń do przodu. Jeśli byłeś kiedyś w krajach mocno południowych to zapewne wiesz jak bardzo niejasnym pojęciem jest „jutro” i „5 minut”, na pytanie o czas możesz dostać odniesienie do rzeczywistości, np. „pora na obiad”. Za to stojąc w środku wszystkich wydarzeń odczuwasz je o wiele mocniej i „żyjesz chwilą”.

Europejska/zdysocjowana linia czasu – wtedy, kiedy stoisz poza linią czasu. Przeważnie będzie to linia prosta leżąca gdzieś przed Tobą. Mając wygodny dostęp do dowolnych okresów planuje się o wiele łatwiej, zwłaszcza że możesz określić ile coś zajmie i czy coś może stać na drodze (tak, wyłapuj lingwistykę). Wszystko dzieje się od-do, z bardzo jasnym początkiem i końcem i takie też będą określenia czasu. Za to zdolność przeżywania każdej chwili zdecydowanie spada, kiedy patrzysz na nią z zewnątrz.

Więcej, więcej?

Dalej możesz obracać linię czasu. Jeśli nie bardzo potrafisz planować daleko w przyszłość albo wyciągać wniosków z przeszłości może ustawić linię czasu tak, aby mieć do tych zasobów wygodny dostęp, np. w kształt V przed Tobą? Może masz pomysł w jakich sytuacjach warto przestać skupiać się na zadaniach, celach i terminach na rzecz po prostu bycia, bo chciałbyś znaleźć się w środku wydarzeń i przemieścisz się „na” swoją linię czasu?

Możesz korzystać z wielu linii czasu. Tutaj mogą wystąpić drobne zawirowania, ale wszystko jest kwestią praktyki. W czasie wykonywania obowiązków możesz nie chcieć  w pełni przeżywać każdej chwili a do tego głupio byłoby nie móc ich rozplanować, podczas gdy już w chwili powrotu do swojego hobby pewnie chce stracić trochę poczucia czasu, ale z drugiej strony wiedzieć, kiedy skończyć itd.

Rozkładasz więc główną linię czasu a obok niej kilka kolejnych, powiedzmy jedną w pełni zdysocjowaną i jedną w pełni zasocjowaną. Na głównej w ten czy inny sposób oznaczasz granice między przejściami (albo ręcznie przygotowujesz kotwice) i sprawdzasz jak działa. Ewentualnie jeszcze jakieś dystorsje czasu. Testuj co Ci pasuje aż do skutku.

Możesz też hurtowo zmieniać submodalności obiektów na linii czasu zmieniają ją samą. Przyczep po prostu wydarzenia do linii czasu i rozciągnij ją na szerokość albo wyciągnij do góry. Albo co tylko innego pasuje do Twojej mapy.

 

Tyle w temacie „podstaw”. Jeśli nie możesz się doczekać dalej, podpowiem tylko, że linią czasu można zmieniać wspomnienia, motywacje, fobie, nawyki, obsesje, tożsamości. Na sobie i na innych 😉

P.S.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, to nie ukrywaj tego przed światem i kliknij „Lubię to” albo „G+” simple smile Linia czasu  Podstawy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.3/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 2 votes)
Linia czasu – Podstawy, 2.3 out of 5 based on 3 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

2 genialnych kometarzy

 1. paulina pisze:

  Zakładając, że napisanie artykułu zajmuje Ci średnio 4 dni, to daje średnio 24 dni zanim dojdziemy do meritum…

  ^^ ^^

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Jakub Królikowski pisze:

   Nie no, nie będę tego rozbijał na każdy element do zmiany. Za to będę pisał też o innych rzeczach ;]

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook