Łańcuch Kotwic – jak zmienić rozbudowane reakcje?

Łańcuch Kotwic to w oczywisty sposób rozwinięcie klasycznego kotwiczenia. Jest przydatny przy tworzeniu emocjonalnych podstaw bardziej skomplikowanych zachowań, jak wyciąganie wniosków z porażki, szukanie rozwiązań czy zmiana filtrów. W zasadzie jest początkiem przechodzenia od etapu używania technik do etapu, kiedy zaczynasz je ze sobą łączyć i kreatywnie dostrzegasz nowe możliwości.

Tutaj też przyda się trochę wstępu. Myśl, emocja, fizjologia i zachowanie są ze sobą nierozerwalnie związane. Sprzężenia zwrotne zachodzą we wszystkich kierunkach (pomyśl o sieci neuronalnej. A teraz o prawach fizyki. Nie można zrobić nic bez przyczyny i skutku). W związku z tym jedna emocja prowadzić może do drugiej (prowadzi zawsze, ale czasem reakcje są zbyt delikatne by się na nich skupiać). Może przechodzić przez ciąg reakcji fizjologicznych(stresujesz się-> spinasz mięśnie-> męczą się-> rozluźniają->rozluźniasz się), zachowań (denerwujesz się-> bijesz kogoś-> obserwujesz jego ból-> odczuwasz ulgę), myśli (czujesz niepewność-> wymyślasz negatywne scenariusze-> boisz się), ale też wprost przez emocje i tym się chcemy zająć. Mózg jakąś historyjkę i zachowania dopowie sobie sam 😉

Oto schemat:

 1. Wybierz niepożądaną reakcję emocjonalną – czyli ustal jak reagować nie chcesz, podejdź bardziej kontekstowo, np. kiedy widzę jak komuś idzie dobrze, to mu zazdroszczę.
 2. Wybierz pożądaną reakcję emocjonalną – czyli ustal jak reagować chcesz, np. kiedy widzę, jak komuś idzie dobrze zaczynam działać podobnie.
 3. Rozbij docelową reakcję emocjonalną na komponenty – czyli ustal, z czego składa się docelowa reakcja. Tym właśnie wyróżnia się ten schemat od Swish Pattern albo Godiva Pattern: skupiasz się na elementach reakcji emocjonalnej. Np. widzę jak komuś dobrze idzie -> zazdroszczę(tej osobie)-> (wyobrażam sobie, jak mógłbym dzięki temu odczuwać) szczęście -> czuję pożądanie (posiadania zasobów) -> jestem ciekaw(jak to jest)-> entuzjazm (powoduje, że szukam jego schematów i mam motywację do powielania ich).
 4. Zakotwicz poszczególne komponenty – czyli przygotuj kotwice na wszystkie emocje które masz zaplanowane, np. zazdrość-dotyk małego palca, szczęście – dotyk serdecznego, pożądanie – dotyk środkowego, ciekawość – wskazującego, entuzjazm -kciuka.
 5. Zbuduj łańcuch:
  1. Uruchom kotwicę pierwszego komponentu – np. dotknij małego palca
  2. Uruchom kotwicę kolejnego komponentu – np. dotknij palca serdecznego
  3. Przerwij kotwicę pierwszego komponentu – np. puść mały palec
  4. Zapętl b. i c. aż dojdziesz do finalnego komponentu

W razie potrzeby powtórz poszczególne kroki albo cały łańcuch.

6. Sprawdź efekt – testuj na ile automatyczna i łatwa jest nowa reakcja na sytuacje.

Tutaj kończy się podstawowa instrukcja. Jeśli dopiero zaczynasz NLP i reszta nie będzie dla Ciebie jasna, to nie przejmuj się, wróć tu za jakiś czas.

Jeśli znasz NLP trochę lepiej to wiesz, że jest to tworzenie po prostu nowego patternu na poziomie emocjonalnym. A gdyby poszaleć z emocjami? Może na przykład ambiwalencja?

Możesz dodać całe patterny w miejsce kotwic. Obserwuj jak mózg radzi sobie z przetwarzaniem równoległym i szeregowym.

Konwersacyjnie to po prostu kotwiczenie. Kalibruj stany drugiej osoby albo grupy. Stosunkowo prosta sprawa.

Aby sprawdzić, gdzie używam Łańcucha Kotwic użyj wyszukiwarki w prawym górnym rogu strony albo linków na dole.

Coś jest niejasne? Znalazłeś tam coś więcej?

P.S.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, to nie ukrywaj tego przed światem i kliknij „Lubię to” albo „G+” simple smile Łańcuch Kotwic  jak zmienić rozbudowane reakcje?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Łańcuch Kotwic – jak zmienić rozbudowane reakcje?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

4 genialnych kometarzy

 1. My Homepage pisze:
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Alex pisze:

  Nie rozumiem „zapetl b i c” gdzie wczesniej pojawily się punkty B i C?

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • „2 i 3 mniejsze” zamiast „b i c”.
   Po którejś aktualizacji silnika bloga z numeracji „abcd” zrobiła się „1234”. Dzięki za zwrócenie uwagi, kolejne osoby znajdą w komciach :)

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook