Korzystaj z Kreatywnej Drzemki jak Salvador Dali

Dali sam chwalił się jednym ze swoich sposobów na tworzenie surrelistycznych prac. A gdybyś też mógł skorzystać z niego w mniej niż 15 minut?

Salvador Dali nie był do końca normalnym człowiekiem. Artyści w ogóle nimi nie są, a ten akurat specjalizował się w tworzeniu oderwanym od rzeczywistości. Na dodatek jak sam stwierdził

I don’t do drugs. I am drugs

Więc jak to robił?

Uśpiony z kluczem

Według jego wersji wydarzeń surrealizm miał pokazywać obrazy z podświadomości – odkrywane podczas snu. Dali w ogóle miał jakąś obsesję na tle podświadomości, ale jak już mówiłem był artystą.

Musiał więc stworzyć sobie jakąś technikę, aby dość sprawnie dostawać się do tych zasobów. 8-godzinny sen w nocy nie jest szczególnie praktyczną metodą zaglądania do swoich fantazji sennych. Jak więc robił to Dali?

 1. Kładziesz obok swojego fotela metalowy talerz.
 2. Bierzesz do ręki dość ciężki, metalowy przedmiot
 3. Siadasz na fotelu tak, aby ręka zawisła nad talerzem
 4. Idziesz spać
 5. Kiedy usłyszysz brzęk metalu wstajesz

Trzeba przyznać, że nie była to szczególnie wysublimowana metoda, ale na pewno skuteczna. Dlaczego?

Jak działa mini drzemka Salvadora Dali

Teraz wiemy trochę więcej o tym, co dzieje się na etapie zasypiania tuż przed rozluźnieniem mięśni. Jeśli zajmowałeś się świadomym śnieniem, to możesz przejść dalej, bo masz już wszystkie te informacje.

Natomiast jeśli nigdy nie eksperymentowałeś ze snem, to mogłeś nie zauważyć pewnych fenomenów. W chwilę przed zaśnięciem zaczyna rozsypywać się cenzor świadomości. Można dosłownie obserwować, jak gasną kolejne filtry.

To, z czego korzystał Dali to hipnagogi. Kiedy zasypiasz umysł dopuszcza przeróżne informacje, których normalnie by Ci nie przekazywał – zajęty odbiorem rzeczywistości. W tym halucynacje dochodzące ze wszystkich modalności, od oczywistych wzrokowo-słuchowych, przez losowe emocje po kinetyczne (osobiście nie miałem nigdy chyba węchowo-smakowych. Masz jakieś doświadczenia? Podziel się w komentarzu!)

Jak korzystać z mini drzemki

Stwierdzenie, że podświadomość jest bardziej kreatywna powtarzane jest bez przerwy, ale jest w gruncie rzeczy puste – kreatywności nikt nigdy nie zdefiniował. Co natomiast na pewno można powiedzieć, to wyłącza się filtr logiki. Sam poznaję, że zasypiam po tym, że nie jestem w stanie odtworzyć przebiegu historii, którą sobie wyobrażam.

Możesz więc zacząć myśleć o jakimś problemie przed drzemką, a później interpretować wizje. To nie znaczy, że Twoja podświadomość zna Wyższą Prawdę, tylko po prostu przestałeś utrudniać sobie myślenie filtrem „rozwiązanie musi mieć logiczny sens”.

Możesz też po prostu wykorzystać pobudzona kreatywność zaraz po przebudzeniu. Ciało potrzebuje chwilę na przestawienie się do „normalnego” funkcjonowania, więc zanim to zrobi masz trochę czasu.

Sam korzystam z hipnagogów przede wszystkim rekreacyjnie (I don’t do drugs. I am drugs 😉 ). Jeśli trwale uniemożliwisz sobie zasypianie, np. białym szumem o odpowiedniej budowie (muzyka o zmiennej głośności) w połączeniu z temperaturą zbyt niską, aby komfortowo było spać (temperatura ciała spada przy zasypianiu) możesz utrzymywać się na pograniczu snu nawet kilkadziesiąt minut. Naucz się sterować halucynacjami i możesz się bawić w co tylko chcesz.

Niniejszym otwieram serię artykułów na temat drzemek, a może i snu jako takiego. Nie obiecuję naturalnie, że będą się pojawiać bezpośrednio po sobie 😉

Coś Cię szczególnie interesuje, chcesz się o czymś dowiedzieć? Pisz w komentarzach!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (12 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 7 votes)
Korzystaj z Kreatywnej Drzemki jak Salvador Dali, 5.0 out of 5 based on 12 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

7 genialnych kometarzy

 1. Emil pisze:

  No pomysł wydaje się świetny, interesuję się tematyką snu, i jutro wypróbuję 😉

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. Kamila pisze:

  Można też leżąc na plecach unieść rękę od dłoni do łokcia.

  Za wolno zasypiam by to wykorzystać ;/

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Witam w komentarzach :)

   W zasadzie tutaj nie ma znaczenia w jakim tempie będziesz zasypiać.

   Jeżeli chcesz nauczyć się szybko zasypiać, to odstaw kofeinę i wszystko co może pobudzać (choćby silne emocje) i kładź się na 20-30 min od razu, kiedy tylko poczujesz senność.

   Enjoy;]

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Leszek pisze:

  Kilka lat temu interesowałem się snem i znalazłem 2 fajne, profesjonalne nagrania do hipnagogiów -> hipnagogia wieloryby, hipnagogia letnia noc
  http://www.adambytof.pl/free

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Emilia pisze:

  cześć. Wracam tu dzisiaj trzeci raz, z wyrzutem sumienia. Pierwszy raz -- dzisiaj rano, przeczytałam Twój tekst na smartfonie i chciałam kliknąć ocene 5, ale cholera takie małe te ikonki :/ chyba przycisnęło się 3, więc wracam tu już z 2 laptopa, żeby „zadośćuczynić”. Bardzo fajny blog. Pozdrawiam!

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 3.7/5 (3 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook