Kiedy ucieczka jest najlepszą drogą?

Zauważyłeś, że najlepsze co udało się osiągnąć szczęśliwym pracownikom to iPad podczas gdy ci nieszczęśliwi postawili piramidy?

Od jakiegoś czasu środowiska rozwoju osobistego, zwłaszcza w Polsce, głoszą motywację „do” jako najlepszą i jedyna prawdziwą drogę osiągania celu. Masz być szczęśliwy, zadowolony i dopiero potem pracować. Jest tego oczywiście dość prosty powód.

Jeśli powiesz ludziom, że mają być szczęśliwi i unikać bólu to polubią Cię o wiele bardziej niż jeśli powiesz im, że będzie ciężko. I tak większość nic nie zrobi, a ci szczęśliwsi chętniej kupią. Tym sposobem ta chora idea rozprzestrzenia się z niewiarygodną mocą i prędkością.

Czy w takim razie twierdzę, że najlepsza jest motywacja „od” i tylko jej należy używać? Oczywiście nie. Sprawa jest bardziej skomplikowana. Ale liczę, że skoro to czytasz to radzisz sobie ze światem który nie jest idealnie czarno biały 😉

Motywacja a standardy

Mało kto jasno obrazuje na czym opierają się różne rodzaje motywacji. Podział na „od” i „do” wynika bezpośrednio ze stosunku do standardów:

„Od”: uważasz, że opcja „sukces” jest naturalna i zachowuje status quo dla Ciebie a opcja „porażka” jest nienaturalna i obniża status.

„Do”: uważasz, że opcja „sukces” jest nienaturalna i podnosi status a opcja „porażka” jest naturalna i zachowuje status quo.

Zostaje zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz: omawiane sytuacje to fikcja. Mowa tu o wyobrażeniach świata. Każdy wynik wymaga twojego udziału, nawet pasywnego. Więc żaden stan nie jest „naturalny” obiektywnie.

Innymi słowy mając wizję zarabiania miesięcznie na czymś 10 tys albo dostawania za nic 800zł jedni będą czuli się zmotywowani „do” – 10 tys. zł/mies. jest dla nich nienaturalną stawką i chcą ją zdobyć, a inni „od” – 800zł/mies. jest dla nich nienaturalną stawką i chcą jej uniknąć.

Jak dobierać rozdaj motywacji?

Generalnie motywacja „do” osiągniecia celu jest lepsza jeśli masz wiele możliwości. Kiedy dostrzegasz wiele dróg, rozwiązań i wyjść to aby wziąć się za którekolwiek musi podobać Ci się to, co ono oferuje.

Wady? To nie jest zbyt silne narzędzie, nie oszukujmy się. Trzyma Cię status quo, który zawsze będzie promowany przez Twoją psychikę.

Motywacja „od” jest skuteczniejsza jeśli masz bardziej binarny wybór. Wezmę się za naukę-wylecę ze studiów, wyjdę z domu i spotkam się ze znajomymi-umrę w samotności i tak dalej. W tej sytuacji nie robiąc nic nie zachowasz status quo, trafisz do świata niższych standardów. Nawyki dodatkowo wspierają ten typ motywacji.

Motywacja „od” ma również wady. Najbardziej oczywista to mało przyjemne samopoczucie. Bądź co bądź aby ją utrzymywać musi pozostawać w Tobie uczucie strachu przed bólem i stratą.

Motywacja a samoocena

To, że osiąganie celów nie pozostaje bez wpływu na naszą samoocenę jest truizmem. Dokładny wpływ rodzajów motywacji i sukcesu/porażki na tożsamości, pewność siebie itd. to zupełnie osobny temat.

W skrócie można jednak powiedzieć, że motywacja „od” buduje zagrożenie dla samooceny – spadasz poniżej swoich standardów, ewidentnie jest gorzej niż sądziłeś. Mózg weźmie poprawkę na to w przyszłości. Na strachu przed tym też budowana jest energia do pracy w tym modelu. Analogicznie motywacja „do” buduje potencjał dla samooceny.

Teraz masz już szerszy obraz sytuacji. A dodatkowo:

Jakie widzisz opcje poza dualizmem od-do?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Kiedy ucieczka jest najlepszą drogą?, 4.7 out of 5 based on 3 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

3 genialnych kometarzy

 1. Krystian pisze:

  O widze, ze piszesz tu o motywacji do i od jednak jak czytałem to motywacja od jest mocniejsza, ale uwazam, ze ciagle wizje porazki tez nie są dobre.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook