Jak Zostać Farciarzem?

Jeśli masz dość szczęścia w życiu to zignoruj ten wpis i przewijaj dalej.

Photo by billaday

Obiektywnie nie można mieć więcej albo mniej „szczęścia” w życiu. Choćby dlatego, że oczywiście „szczęście” nie istnieje.

Ale czy to, że czegoś nie ma kiedykolwiek było przeszkodą, żeby z tego korzystać?

Farciarze i Pechowcy czytają gazetę…

Richard Wiseman(zajebiste nazwisko dla publikującego i występującego naukowca), zresztą już 10 lat temu, dał grupie badanych do przejrzenia gazetę. Mieli w niej szukać zdjęć i policzyć je.

Wszyscy badani byli ochotnikami, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie, w którym Wiseman poszukiwał osób uznających się za wyjątkowo szczęśliwych lub pechowych przez całe swoje życie.

Grupa Pechowców potrzebowała kilku minut aby przejrzeć gazetę i policzyć zdjęcia. Szczęściarzom zajęło to kilka sekund. Domyślasz się pewnie, że nie chodziło o rozbudowany trening wyszukiwania zdjęć w gazecie, który odbywa się w sekretnych bazach Farciarzy.

Na drugiej stronie gazety była wskazówka. Ukryta łamigłówka podpowiadająca ile jest zdjęć, którą dostrzegali tylko Farciarze.

Otwartość na nieoczekiwane

Ukrycie tekstu polegało na tym, że zajmował pół strony, każda litera co najmniej po 6cm. Łamigłówką było natomiast odczytanie napisu „Przestań liczyć! W tej gazecie są 43 zdjęcia” w który układały się litery.

Dlaczego? Testy osobowościowe wykazały, że Pechowcy byli bardziej spięci. Badania wykazują, że niepokój zaburza u ludzi zdolność spostrzegania nieoczekiwanych informacji.

Wiseman znalazł łącznie 4 elementy myślenia odróżniające Farciarzy od Pechowców. Przygotował trening i grupa ochotników z obu grup przez miesiąc wykonywała ćwiczenia.

Po tym czasie 80% osób było bardziej zadowolonych z życia, szczęśliwych i miało więcej szczęścia (damn you polish). Zupełnie przyzwoity wynik.

4 Zasady Szczęścia

Zostaje mi tylko dodać mini-poradnik jak mieć więcej szczęścia. Niemal dokładnie za stroną domową Wiseman’a. Na pierwszy rzut oka mogą brzmieć trochę ezoterycznie, ale są ok 😉

Zasada Pierwsza: Zwiększ Ilość Okazji

Farciarze częściej pojawiają się w pobliżu okazji, tworzą nowe i korzystają z nich. Na przykład dzięki: networkingowi, zrelaksowanemu podejściu do życia i otwartości na nowości.

Zasada Druga: Słuchaj Wnętrza

Ta brzmi wyjątkowo ezoterycznie. W każdym razie Farciarze częściej korzystają z intuicji – może nienajlepsza strategia na giełdę, ale do szybkiego podejmowania decyzji czy relacji z ludźmi mamy całkiem dobrze przygotowany mózg. Dodatkowo Farciarze „ćwiczą” tę umiejętność np. przez medytację czy oczyszczając umysł z niepotrzebnych myśli.

Zasada Trzecia: Oczekuj Szczęścia

Samospełniające się przepowiednie zawsze w cenie. Pamiętaj tylko, że lepiej działa „sposób znajdzie się w trakcie” niż „jakoś to będzie”.

Zasada Czwarta: Zmień Pech Za Szczęście

Farciarze lepiej radzą sobie z „pechem”. Np. odruchowo wyobrażają sobie jak gorzej mogło się ułożyć, ale też starają się przejąć kontrolę nad sytuacją.

Przyda Ci się więcej szczęścia? Komuś kogo znasz? A może po prostu chcesz kogoś przekonać, że dobrze mu życzysz? 😉

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.6/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Jak Zostać Farciarzem?, 4.6 out of 5 based on 5 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

3 genialnych kometarzy

 1. Leszek Cyfer pisze:

  „Damn you Polish.” Kiedy ładnych parę lat temu przetłumaczyłem artykuł o tym z angielskiej gazety dla listy dyskusyjnej Oneiro użyłem sformułowania „mieli więcej farta” :)

  Trochę to zbanalizowałeś, ale jak ktoś przeczyta książkę to sobie dopowie -- ten tekst na pewno zachęca do przeczytania, tylko nie podaje źródła. A jest nim jedna z wielu zarypistych książek Wisemana -- „Luck Factor” -- w polskim tłumaczeniu „Kod Szczęścia”.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Też ma sens 😉

   Korzystałem z kilku artów, dzięki za tytuł książki dla potomnych. Po samym wrzuceniu „Wiseman” w google wyskakuje całkiem ładny zestaw.

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Jerry pisze:

  Myśl, jaka przyszła mi do głowy przy opisie eksperymentu Wisemana, to: Polak po znalezieniu napisu „Przestań liczyć! W tej gazecie są 43 zdjęcia” i tak by je policzył. Po co? Po to, by sprawdzić, czy ów napis nie jest „podpuchą” -- na „leni” (którym nie chce się liczyć), bądź na „naiwnych” (którzy wierzą we wszystko, co się im powie, bez sprawdzenia).

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook