Jak skupić się na planach (albo o nich zapomnieć)? – Linia Czasu

Czasem jest tak, że chcesz zrobić coś, co pomoże Ci osiągnąć ważne dla Ciebie cele w bardziej odległej przyszłości, ale przeszkadza Ci osiąganie bliższych celów(znane też jako marnowanie czasu 😉 )… Znajome, pewnie nawet bardzo, prawda?

Często rozwiązaniem jest zmiana linii czasu. Na potrzeby tekstu zakładam, że czytałeś pierwszy artykuł. Jeśli nie, to przeczytaj Linia czasu-Postawy a potem wróć.

Skoro czytasz dalej, to znaczy, że masz opanowane na zadowalającym, a przynajmniej pojęciowym poziomie, podstawy Linii Czasu. Znasz więc najprostszy model zasocjowanej i zdysocjowanej linii czasu. Je opiszę tylko w niezbędnym tutaj stopniu. Będą dla Ciebie punktem wyjścia do zmiany perspektywy czasowej.

Czym jest perspektywa czasowa?

Perspektywa czasowa określa, jak ważne są dla Ciebie wydarzenia znajdujące się w różnych odstępach od teraz.

W przypadku Linii Czasu sprawa jest dość prosta: to co możesz zobaczyć bez kręcenia głową najłatwiej zobaczyć, to co jest po bokach trudniej, za Tobą jeszcze trudniej a ukryte jest skrajnie niedostępne.

Innymi słowy, aby określić na jakiej perspektywie czasowej chcesz się skupiać, potrzebujesz określić jaki okres ma być dla Ciebie najłatwiej dostępny. Do tego służy obracanie linii czasu.

Jakie można mieć perspektywy czasowe?

Oczywiście z natury rzeczy nie dam Ci zamkniętej listy możliwych perspektyw czasowych. Poznasz te najpopularniejsze, najużyteczniejsze i pozwalające wyciągnąć wnioski do regulacji na przyszłość.

Długa-zdysocjowana

Tzw. Model europejski. Linia Czasu przed Tobą, widzisz początek i koniec. Regulując ile wynosi dla Ciebie, powiedzmy, rok czasu określasz jak długa będzie.

Np. załóżmy, że Twoja linia środka ciała określa „teraz”. Jeśli ustawisz na wysokości ramienia „rok od teraz” okres ten będzie dla Ciebie dobrze dostępny. Obniży to wartość „jutro” oraz „za 10 lat od teraz”. Jeśli natomiast ustawisz tam „za 10 lat od teraz” wartość dnia spadnie praktycznie do zera, „za rok” będzie zaś rozsądnym terminem dla „najbliższych zadań”. Itd.

Długa-zasocjowana

Tzw. Model arabski. Ciężko mówić tak naprawdę o długiej, zasocjowanej linii czasu, ale przy podziale który zaraz poznasz nabiera to pewnego sensu. Przeszłość za Toba, przyszłość przed Tobą.

Widzisz najbliższy większy cel, niezależnie od tego za ile on będzie. Nie wariujesz na tle potrzeby imprezowania tu i teraz, ale też planowanie na ponad kilka miesięcy traci na sensowności.

Krótka-zdysocjowana

Linia czasu przede wszystkim psychopatów, narkomanów, ale nie tylko.

Teraz przed Tobą, przeszłość za Tobą po jednej stronie a przyszłość po drugiej. Półkole. Zależnie od tego ile czasu dasz przed siebie na tyle jesteś w stanie wyciągać wnioski i planować.

Kojarzysz ludzi mówiących „będę imprezować do 40tki a potem umrę”? To często ten model. Zauważysz, że z kolejnymi latami próg, po którym planują stoczyć się do grobu w trakcie balangi życia będzie się przesuwał… 😉

Krótka-zasocjowana

Skrajnie hardcore’owy model krótkie linii czasu. Również półkole, ale tym razem przeszłość przechodzi pod Twoimi stopami a przyszłość jest nad Twoją głową.

Istnieje tylko tu i teraz. Bardzo mocne tu i teraz.

Możliwości regulowania widocznego czasu są ograniczone – poszerz za bardzo a nie będziesz dostrzegać nic (sprawdź to, bo słowa nie oddają tej sytuacji bez doświadczenia).

Arcydługa-zdysocjowana

Linia czasu wykraczająca poza Twoją śmierć tak daleko, że widzisz co będzie dziać się po niej, a sam moment końca jest zawsze widoczny.

Typowy dla przywódców duchowych, szczególnie chrześcijaństwa, oraz w ogóle osób chcących „zmienić świat i zostawić coś po sobie”. Czasami przydarza się, przynajmniej okresowo, artystom, przywódcom politycznym.

Która perspektywa jest najlepsza?

Naturalnie jest jedna dobra odpowiedź na to pytanie.

Żadna.

Każda perspektywa przereguluje Twoje wartości. W związku z tym nie sposób określić, która jest najlepsza.

Wszystko istnieje w kontekście.

Dałem Ci 2 przykłady skrajnych linii czasu, abyś mógł wyciągnąć wnioski, do czego doprowadziły one ludzi jak dotąd. Która jest dla Ciebie potrzebna to Twoja decyzja w każdej chwili.

 

Jakie inne ciekawe ustawienia możesz do siebie dopuścić?

P.S.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, to nie ukrywaj tego przed światem i kliknij „Lubię to” albo „G+” simple smile Jak skupić się na planach (albo o nich zapomnieć)? – Linia Czasu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

3 genialnych kometarzy

 1. Leszek Cyfer pisze:

  Moja ulubiona to „Bardzo mocne tu i teraz”

  Czasu się tutaj nie reguluje -- po prostu jest to przepływ -- czas zanika. Można podnieść intensywność do maksymum -- w minutę dzieje się tyle co przez cały dzień.

  Nie można mówić w tej sytuacji o linii czasu -- to metafora a w tej sytuacji myśli się konkretami a raczej czuje się konkrety bo myśli też znikają -- człowiek cały jest czuciem i działaniem, sytuacją. Nie ma oddzielenia, obserwowania -- jest zlanie się, działanie. Można to określić jako medytacja w działaniu.

  Porównuję to do nurkowania pod wodą -- po wynurzeniu się przygotowując się do następnego zanurzenia mogę korzystać z linii czasu -- wtedy preferuję zdysocjowaną, widzianą z boku.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Jakub Królikowski pisze:

   Co kto lubi. Ja, poza tym że je zmieniam, korzystam głównie z arcydługiej i też baaaaaaaaaaaardzo mi się podoba :)

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Leszek Cyfer pisze:

  Ten wykład z TEDx mówi właśnie o sposobach na to by wybrać to dalsze zamiast to bliższe:

  http://www.youtube.com/watch?v=uvvQrqIRLGU

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook