Jak Radzić Sobie Ze Zmianami (I Skorzystać Na Nich)

Niewiele osób lubi poważne zmian w życiu wraz ze wszystkimi ich konsekwencjami. Jakoś trzeba je tolerować, ale co gdybyś mógł wykorzystywać je na swoją korzyść?

Już jakiś temu odkryłem, że nic tak dobrze (albo źle) nie wpływa na nasze codzienne zachowanie, niż otoczenie – zwykle przypadkowe, nad którym się nie zastanawiamy, która znajduje się daleko poza marginesem uwagi przy podejmowaniu decyzji. Jeśli w drodze z pracy do domu mijasz dobrze oznakowany sklep ze zdrową żywnością i żadnego fast-foodu, to Twoja dieta najpewniej będzie wyglądała dużo lepiej, niż w odwrotnej sytuacji…

Jak to ma się w ogóle do zmian w życiu?

Planuj tylko to, co rzeczywiście możesz planować

Po kolei więc. Najważniejsza sprawa: przyjrzyj się nowemu planowi dnia i sprawdź co możesz zmieniać, a czego nie. Zaoszczędzi Ci to sporo stresu i czasu.

Tak, też wiem że brzmi to absolutnie naturalnie. Zdziwiłbyś się, jak często zupełnie rozsądni ludzie pomijają takie oczywiste czynności „bo tyle im nagle spadło na głowę”. O ile w ogóle myślą o tym, żeby od razu coś zaplanować „bo byli zajęci sprawami bieżącymi”.

Dopasuj się

Zacznij od rzeczy, z którymi nic się nie da zrobić. Jeśli zmieniłeś pracę, to z nowymi godzinami jej wykonywania raczej nie masz szans dyskutować – nawet jeśli oznacza to dodatkowe 45min w korku. Tak po prostu teraz jest.

Przyjmij sytuację do wiadomości i wyluzuj. Może jeszcze trochę poprawimy układ, ale zaakceptuj to jako punkt wyjścia i nowy status quo. Dzięki temu wszystko dalej będzie bonusem i skończysz cały proces szczęśliwszy 😉

Wykorzystaj okazję i stwórz nowe nawyki

To teraz weźmy się za listę „milion rzeczy, które chciałbym robić, ale dotąd jakoś tak się nie złożyło”. Co my tu mamy… o, poznawanie nowych ludzi. Siłownia i dieta. Czytanie książek. Medytacja. Masz pewnie jeszcze kilka.

Część czynności będzie zależna od miejsca, a część nie. Czytać możesz wszędzie, ale siłownie są rozmieszczone na mapie. Zacznij od tych ograniczonych przestrzennie.

Masz teraz gratisowe 45 min w korku codziennie rano albo wieczorem. Może jak wyjedziesz godzinę wcześniej to uda Ci się ominąć korek, a zaoszczędzony czas spędzisz kupując zdrowe żarcie w sklepie obok biura i czytając książki? Nigdy w życiu nie zrobiłbyś tego tak po prostu (na co dowodem jest to, że teraz tego nie robisz), podobnie jak nigdy nie wyjechałbyś tak żeby ominąć korek, bo nagle nie wiadomo co zrobić z dodatkową godziną, a późniejszej pobudki nikt Ci nie odda. Za to razem nagle wygląda to sensownie.

Zaobserwuj w jaki sposób łatwiej wprowadzać Ci takie zmiany. Szczególnie to, czy łatwiej jest dodać Ci coś przed obowiązkowym punktem planu, czy po. Tak, pomiędzy jest idealnie.

Rób swoje

Dopiero teraz bierzesz się za nawyki, które i tak już masz i/lub których nie udało się umieścić „naturalnie” w planie dnia. Tutaj nie napiszę Ci nic nowego, ponieważ to taka sama sytuacja, jak wprowadzanie nowego nawyku do „starego” życia.

Nie pozostało nic, jak tylko zaplanować kilka sensownych punktów w planie tygodnia 😉

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Jak Radzić Sobie Ze Zmianami (I Skorzystać Na Nich), 4.8 out of 5 based on 6 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

2 genialnych kometarzy

 1. grove pisze:

  Proste i genialne.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Warto określać to na co mamy wpływ, już sama świadomość tego może oszczędzić nam wiele stresu i poprawić nasze samopoczucie. To również pomoże w radzeniu sobie z nieoczekiwanymi zmianami jak np. wypadek i opóźnienia mimo że wyjechaliśmy godzinę wcześniej.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook