Jak przestać kopiować i zacząć tworzyć nową jakość w rozwoju?

Dlaczego podróże kształcą tylko wykształconych? Czemu na kontakcie menel – profesor zyskuje profesor? Czemu w końcu jedni stoją w miejscu, a inni potrafią się ciągle rozwijać?

Photo by By Chris Halderman

Oczywiście początek jest okropnym uproszczeniem zakładającym, że wykształcenie ma związek z mądrością, inteligencją(czym by nie była) i wiedzą. Ale nie o tym.

Pewnie znasz ludzi, którzy po prostu w całym swoim życiu całościowo nie robią postępów. Osoby, które świadomie pracują nad sobą robią postępy w określonych dziedzinach, ale tylko tam, gdzie dostaną konkretne narzędzia – pewnie w tej grupie się znajdujesz, albo znajdowałeś przez długi okres czasu. Wiem, ponieważ też tam kiedyś byłem.

Są wreszcie osoby, które znajdują inspiracje w kompletnie absurdalnych miejscach – tutaj właśnie chcesz się znaleźć.

Ten artykuł prezentuje jedno z najskuteczniejszych narzędzi w rozwoju całościowym. W poszerzaniu sobie listy dostępnych opcji. Jest o tym, czego nie wiesz, że nie wiesz.

Gdzie jest miejsce na rozwój?

Zasadniczo rozwój osobisty można rozbić na 2 kategorie.

 1. Odkrywanie nowego potencjału – wszelkie drogi poszerzania świadomości. Transgresja. Zawsze, kiedy okazuje się, że świat jest całkiem inny niż Ci się wydawało to właśnie ta kategoria. Czasem nie masz pojęcia co zrobić z tą wiedzą a czasem jest to ostatni niezbędny element układanki. W tej kategorii znajdują się dyskusje filozoficzne, narkonautyka, psychonautyka, poznawanie nowych kultur.
 2. Usprawnianie metod – skracanie drogi do osiągnięcia celu. Kiedy wiesz dokładnie co chcesz osiągnąć i ustalasz jedynie metody, które są Ci potrzebne. Typowo praktyczne zmiany, odpowiedzi na pytania „jak szybciej/lepiej robić X”. W tej kategorii mieszczą się szkolenia z zakresu konkretnych umiejętności(również miękkich), samodzielny trening, usprawnienia technologiczne.

Naturalnie bez którejkolwiek kategorii nasz rozwój jest co najmniej upośledzony. Skończymy jako filozof bez żadnych osiągnięć w świecie zewnętrznym albo jako wybitny kopacz rowów(bez urazy dla obu grup, tak długo jak dokonują świadomych wyborów).

Punktem 2. zajmuje się całe modelowanie NLP oraz mnóstwo dziedzin szczegółowych. Też najczęściej się na nim skupiam, tak pracy nad sobą jak z innymi – kiedy świadomie decydujesz „to teraz zajmę się X” zawsze wiesz, czym jest X.

Natomiast punkt 1. zwykle jest umiejętnością pasywną(pozdrawiam fanów RPG simple smile Jak przestać kopiować i zacząć tworzyć nową jakość w rozwoju? ). Wymaga nowej odruchowej reakcji na otoczenie. Nigdy nie wiesz, kiedy pojawi się coś nowego. Nie wiesz też, ile takich sytuacji przegapiłeś przez złe interpretacje.

Jak rozpoznać okazję do rozwoju?

Okazja do rozwoju jest wszędzie tam, gdzie nie rozumiesz. To ważne. Chodzi o sytuacje, a zwłaszcza o ludzi, których nie rozumiesz.

Wszędzie tam, gdzie ludzie wkładają uprzedzenia i strach przed innymi.

Nie mam na myśli, żebyś zrezygnował z wydawania sądów typu „ten koleś jest idiotą”. Nic z tych rzeczy. Na świecie są całe bandy kretynów i, z całym szacunkiem dla wartościowania horyzontalnego, czasem opłacalnie jest ich właśnie za takich uznawać.

Ale to nie zwalnia Cię z myślenia. Dokładnie tak: człowiek, którego widzisz może być nawet skończonym idiotą, ale jeśli nie skorzystasz na kontakcie z nim, to jest to tylko i wyłącznie Twoja strata i błąd.

Zastanów się, skąd bierze się różnica w waszym zachowaniu.

Podejdź do tego w maksymalnie naukowy sposób. Przeanalizuj sytuację i postaw hipotezę a następnie postaraj się ją obalić (Krótka lekcja metodologii naukowej, jeśli masz wątpliwości czemu masz obalać, a nie potwierdzać).

Tak powstał mój koncept Perspektywy Czasowej(Jeśli lubisz abstrakcję, możesz czytać dalej. Jeśli wolisz przykłady zapoznaj się z tym artykułem: Klik!). Zauważyłem, że sporo zupełnie inteligentnych ludzi, z poglądami podobnymi do moich i podobnym dostępem do wiedzy, wybiera drogi, które ja bym uznał za jawną autodestrukcję. Przyjrzałem się strukturze zachowań, stworzyłem teorię i zacząłem ją testować. Za chwilę dowiesz się jak, teraz najważniejsze że póki co – działa.

Ważne, żeby ochrona Twojego (albo cudzego) stanowiska nie zajęła centralnego miejsca. Możesz podziwiać albo czuć wstręt do osoby nad którą pracujesz, ale to nie jest ważne dla procesu. Masz ustalić różnice i zacząć sprawdzać czy trafiłeś. Dlatego potrzebna jest dysocjacja – zastanawiasz się nad zmianą tej konkretnej cechy na czysto hipotetycznych obiektach a nie na sobie i drugiej stronie.

Poza modelowaniem.

To co na razie opisałem, to tak naprawdę uproszczony i skrócony proces modelowania, a to jak pamiętasz kategoria Usprawniania Metod. Jak więc przejść od tego dalej?

Zauważ liniowość zmiany.

Na tym polega potencjał całego podejścia. Musisz wybrać do hipotezy jeden, góra dwa parametry różnic. Masz wtedy punkt, w którym znajdujesz się Ty oraz punkt, w którym znajduje się druga osoba.

Te punkty nie są krańcami skali. Te punkty są tylko przypadkowymi wartościami na niej.

Teraz zaczynasz dostrzegać, że dostępne jest o wiele więcej, niż sądziłeś wcześniej. Skutki zmian jednego parametru mogą być, i przeważnie będą, o wiele większe niż sądzisz.

Znów odwołując się do Perspektywy Czasowej, nie zaobserwowałem maksymalnej, skróconej asocjacji. Po prostu użyłem znanych mi zasad pracy z Linią Czasu i wysuwałem przypuszczenia, co może się stać jeśli coś zmienię. Następnie pozmieniałem to na sobie – wynik się potwierdził. Pozmieniałem na kilku kolejnych osobach – wynik znów się potwierdził.

W przypadku natomiast arcydługiej perspektywy następuje poważna zmiana jakościowa. Osoby, które widzą życie np. do roku przed swoją śmiercią zachowują się podobnie do tych, które widzą je do 10 lat przed nią. Mają nieco bardziej odległe plany, ale w gruncie rzeczy są podobni. W momencie, kiedy świadomość swojej śmiertelności staje się stale obecna w ich życiu zmiana jest gigantyczna, kompletnie zmienia się skala w jakiej widzą świat.

Twórz, niszcz, baw się!

Masz teraz zasoby, żeby przyspieszyć swój rozwój w niesamowity sposób. Wszystko to oczywiście wymaga później zastosowania w życiu 😉

Jeśli doczytałeś do tego miejsca, to masz ode mnie oficjalny zakaz odłożenia tej wiedzy do szuflady. Weź do ręki pieprzony długopis i zrób sobie symbol na dłoni który będzie Ci o tym przypominał. Ustaw codzienne wydarzenie w telefonie. Jeśli chcesz ułatwić sobie korzystanie z tej wiedzy(a to zawsze dobry pomysł), możesz użyć np. Swish Pattern aby na stałe zmienić swoje reakcje na to, czego nie rozumiesz.

Zacznij się bawić swoją psychiką. Jakim cudem chcesz osiągnąć coś nowego bez wprowadzania zmian? Jak chcesz dowiedzieć się, jak coś na Ciebie działa, jeśli tego nie przetestujesz?

Jeśli chcesz postępu, to nic nie jest groźniejsze niż to, co masz teraz!

 

P.S.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, to nie ukrywaj tego przed światem i kliknij „Lubię to” albo „G+” simple smile Jak przestać kopiować i zacząć tworzyć nową jakość w rozwoju?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Jak przestać kopiować i zacząć tworzyć nową jakość w rozwoju?, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

7 genialnych kometarzy

 1. paulina pisze:

  Przypomina mi się cytat z Hessego: Lecz z chwilą, gdy pozna się już raz tamto, inne, nie ma się już wyboru i nie może iść drogą, którą obiera większość. To brak wyboru jest adekwatną decyzją dotyczącą reakcji emocjonalnej na treść zawartą w artykule, zwłaszcza przy projekcji arcydługich linii. Nie zostawiłeś zupełnie miejsca na polemikę. Bardzo wartościowy wpis.

  Moja tożsamość własnie idzie się jebać z pieprzonym długopisem:)

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Leszek Cyfer pisze:

  „Okazja do rozwoju jest wszędzie tam, gdzie nie rozumiesz. To ważne. Chodzi o sytuacje, a zwłaszcza o ludzi, których nie rozumiesz.”

  Zazwyczaj nie rozumiesz bo nie chcesz, bo masz opór. Popchnąłbym więc to stwierdzenie dalej -- okazja do rozwoju jest wtedy kiedy czujesz opór przed podążaniem w jakimś kierunku.

  I trafiłeś ze śmiercią -- od dawna jest moim doradcą. W każdej chwili może nas dosięgnąć -- dlatego nie mamy czasu na zasrane myśli i humory. Nikt z nas nie ma na to czasu.

  Wziąłem to z Castanedy:

  „Kiedykolwiek poczujesz, że wszystko idzie nie po twojej myśli, że wszystko idzie źle i się rozpada -- zapytaj swoją śmierć o radę. Pozbędziesz się małostkowości, kiedy wykona dla ciebie jakiś gest albo gdy zobaczysz ją przez mgnienie oka, czy też jedynie poczujesz, że twój towarzysz cię obserwuje. Śmierć to jedyny mądry doradca, jakiego posiadamy. Kiedy zwracamy się do niej po poradę, pytamy ją czy to prawda … Odpowie ci, że nie masz racji, że naprawdę nic się nie liczy poza jej dotknięciem. Twoja śmierć powie ci:
  -- ‚Jeszcze cię nie dotknęłam.’ ”

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Jakub Królikowski pisze:

   To jest jedno z wielu spojrzeń na śmierć, zależnie od tego jaki układ wartości dorzucamy. Nie o tym post, bo to osobny temat który dalej rozpracowuje 😀

   Tak, o sytuacje w których zwykle obserwuje się opór mi chodziło. Przy czym opór nie jest konieczny.

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Piotr pisze:

  „Podejdź do tego w maksymalnie naukowy sposób. Przeanalizuj sytuację i postaw hipotezę a następnie postaraj się ją obalić”

  Mógłbyś jakoś przybliżyć dlaczego akurat tak?
  Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jeżeli tak to według mnie prowadzi to do megalomanii 😉

  pozdrawiam

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Jakub Królikowski pisze:

   Akurat do megalomanii… no raczej nie to.
   Spróbuję.

   Dopóki nie zweryfikujesz hipotezy, masz tylko przekonanie. (Potem też masz przekonanie, ale użyteczne w świecie w którym się poruszasz. Prawie jak wiedza;) )
   Więc aby określić czy dobrze wymyśliliśmy co jest kluczowe dla modelu, czym jest owa różnica, musimy zweryfikować naszą hipotezę. A więc wymyślamy, w miarę możliwości dzięki obserwacji, czym jest różnica i staramy się udowodnić sobie, że to nie prawda.
   Na przykład weryfikacją dla mnie było zapytanie kilku osób niezwiązanych z NLP bliżej jak wygląda ich linia czasu(unikając jak tylko mogłem sugerowania odpowiedzi) oraz zmiana układu linii czasu i sprawdzanie, jak zmieniają się wartości.

   Liczę, że się udało i jest jasne :)

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 4. paulina pisze:

  „I trafiłeś ze śmiercią – od dawna jest moim doradcą. W każdej chwili może nas dosięgnąć – dlatego nie mamy czasu na zasrane myśli i humory. Nikt z nas nie ma na to czasu”.

  Mam odmienne doświadczenia ze świadomością śmiertelności. Po co mam coś osiągać, skoro i tak umrę? Poszłam w brak emocji (nie warto się angażować, bo wszystko umiera, a to boli), w „chodzi tylko o to, by mieć jakiś pomysł na spędzenie życia, na te najbliższe przeklęte 5 minut” + nie wyeliminowałam moralności (Marek szukał- napisał po śmierci Hłaski- Marek nosił przyschniętą, głęboko ukrywaną w sobie maniacką wiarę w dobroć ludzką (…)Doszedł do stanu, kiedy się panicznie bał kogoś lub coś polubić, pokochać -- ach i och). Myślałam ‚skurwinie świata’ -- czegóż chcieć więcej?
  Teraz, jak na to patrzę, mam do zostawienia jeden element i do wyeliminowania resztę. Z godnie z zasadą artykułu powinnam wpakować w to śmierć.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Jakub Królikowski pisze:

   Ja dalej chciałbym zauważyć, że to był tylko przykład, niejako na marginesie ;p

   Może coś z tym, że patrzysz na linii czasu do śmierci a nie za nią? Tak tylko halucynuję bez danych.

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook