Jak Poprawić Swoją Pozycję Gdziekolwiek Używając 6 Zasad Cialdiniego

Bezpieczny zestaw sztuczek, który pozwoli wdrapać się na plecy otoczenia 😉

Nieważne co akurat robisz – jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej, przygotowujesz kampanię marketingową czy sprzedajesz ubezpieczenie – delikatne wykorzystanie reguł Cialidiniego zawsze może się przydać. Wystarczy przejść przez wszystkie po kolei i dodać każdą do swojego zachowania.

Reguła wzajemności

Miliony lat ewolucji i dziesiątki lat socjalizacji nauczyły nas, że warto się odwdzięczać. Oczywiście w ocenianiu ile należy się za konkretną przysługę mózg jest lekko upośledzony.

Daj kwiatka, pochwal coś. Powiedz komuś, że gdzieś go poleciłeś.

Pilnuj, żeby każdy zawsze miał u Ciebie drobny dług wdzięczności. Wystarczy wspomnieć o temacie z nim związanym w rozmowie przed prośbą.

Reguła konsekwencji

Wbrew wszelkiej logice po zainwestowaniu w cokolwiek ludzie są bardziej skłonni inwestować w to dalej. Powodów może być mnóstwo, ale patrząc z zewnątrz z zasady jest to po prostu głupie.

Jeśli masz w grupie kogoś nieprzekonanego do pomysłu poproś go, aby wskazał jego 2 zalety. Jeśli ktoś Cię nie lubi, poproś go o drobną pomoc, na którą wiesz że się zgodzi. I zawsze, ale to zawsze nakłaniaj ludzi do przyjmowania Twoich pochwał – niech nauczą się, że możesz ich oceniać.

Reguła lubienia

Tutaj sytuacja jest dość oczywista – ludzie są bardziej skłonni robić coś dla osób, które lubią.

Nie bardzo mogę Ci pomóc w tym miejscu. Pilnuj, żeby pożyteczni ludzie Cię po prostu lubili.

Reguła autorytetu

Jesteśmy mocno hierarchicznym gatunkiem i podążanie za autorytetami idzie nam dobrze. W końcu czytasz mojego bloga 😉

Pokazuj, że wiesz co robisz i jesteś tego pewny. Nawet jak jesteś na tyle mądry, żeby wiedzieć, że nie możesz być pewny, to w większości środowisk opłaca Ci się udawać, że jesteś.
Dla bardziej bezczelnych lista CBOS „kogo warto udawać” znana też jako „reklam z jakimi postaciami spodziewać się w tym roku” http://cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_164_13.PDF

Społeczny dowód słuszności

Jeśli nie ma akurat pod ręką autorytetu, który powie nam co robić, to warto obserwować innych. Skoro ktoś coś robi i nadal żyje, to nie może być całkiem złe, prawda?

Jeśli dowiesz się, że Twój rozmówca oczekuje jakiejkolwiek korzyści, to opowiedz historię, w której ktoś uzyskał dzięki Tobie tę korzyść. To wszystko, cała sztuczka. Dlaczego wpisujemy doświadczenie w CV, facet z obrączką jest atrakcyjny, a Facebook mówi ilu ma użytkowników?

Reguła niedostępności

Jeśli czegoś jest mało, to na pewno jest cenne. Przecież złota jest mało i jest cenne. Całe życie zastanawiam się, dlaczego przeciwnicy traktowaniu waluty jako formy długu chcą się opierać na złocie – wartość złota jest jeszcze bardziej wzięta z powietrza niż wartość długu.

Powiedz, że zaraz wychodzisz. Że nie masz czasu na długie spotkania. A w ogóle, to za 2 dni wylatujesz z kraju. Do tego podnieś stawki za swoje usługi 😉

 

Wszystko da się łączyć bardzo płynnie i naturalnie. Powiedz, że Twój produkt masowo wykupują lekarze i niedługo go braknie. Daj komuś prezent, jak tylko się odwdzięczy publicznie go za to pochwal i nagródź znowu. Wszystko wygląda tak normalnie i dalej działa.

Czasem nie ma co wspinać się na wyżyny perswazji i usiłować włożyć sugestię posthipnotyczną do każdego powitania 😉

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.3/5 (9 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
Jak Poprawić Swoją Pozycję Gdziekolwiek Używając 6 Zasad Cialdiniego, 3.3 out of 5 based on 9 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook