Jak Podnieść Swoją Samoocenę – Podstawowy Nawyk

Obiecuję. Jedna prosta, ale długofalowa sztuczka i będziesz lepiej czuł się ze sobą i osiągał więcej.

Nie ma sensu bawić się we wstępy, czym mniej-więcej jest samoocena wiesz sam, a ustalanie czym dokładnie jest wyjątkowo nas nie obchodzi. Co to za metoda i jak ma działać?

Jaki nawyk masz sobie wbudować

Masz wyrobić w sobie bardzo ogólny nawyk: robienia tego, co postanowisz. Jak się za to zabrać?

Wbrew wszelkim pozorom, musisz coś postanowić, a potem to zrobić. „Ale hej, ja tak ostatnie 30 lat robię!” mógłbyś powiedzieć. I tak, i nie. Głównie nie.

Jeśli jesteś machiną sukcesu, to może rzeczywiście tak robisz (przy czym znów, raczej nie do końca). Nie chodzi o to, że musisz zrobić zakupy, więc postanawiasz je zrobić, a potem je robisz. Gdybyś na co dzień był pod stałą opieką i ktoś zajmowałby się tym dotąd za Ciebie, to byłoby to ok, ale dla większości osób to nie jest zachowanie, które w ogóle warto odnotowywać.

Wybierz coś, co jest pożyteczne, ale dotąd tego nie robiłeś. Tylko spokojnie, powoli. Żadnej siłowni 3 razy w tygodniu (ani nawet 1 raz), żadnego biegania rano, żadnej godziny wykładów online i tym podobnych rzeczy. Nie chodzi o to, żeby wybrana aktywność rzeczywiście miała znaczenie. Ma być po prostu minimalnie pożyteczna i być czymś, czego dotąd nie robiłeś. No i musisz mieć przynajmniej jedną na dzień.

Możesz na przykład przeczytać pierwszą stronę artykułu, który przyda Ci się w pracy (możesz też przypadkiem przeczytać całą resztę, ale zatrzymaj się na chwilę i odnotuj, że wykonałeś swoje zadanie, a teraz zabierasz się za coś innego). Możesz rano zrobić 2-3 pompki (możesz też przypadkiem zrobić następnych 150, blablabla). Możesz napisać pierwszy akapit któregoś rozdziału Twojej książki (blablabla).

Wyznacz sobie przynajmniej jedną taką aktywność na dzień, chociaż skoro zajmują 2-3 minuty, to możesz spokojnie wrzucić ich kilka. Mogą układać się w jakąś spójną całość pracującą na rzecz konkretnego celu, ale nie zaczynałbym od tego – jeszcze zobaczysz duży obrazek i pomyślisz, że to on jest celem. A musisz wybierać rzeczy, które bezdyskusyjnie osiągniesz i o osiągnięciu których dowiesz się od razu.

Ale… o co chodzi?

Sztuczka ma wbudować w Tobie kilka przekonań. Że robisz coś ponad program. Że jak coś sobie postanowisz, to to coś znaczy. Że możesz sobie ufać.

Całkiem bonusowo możesz zamontować sobie zainteresowanie tym, co wybrałeś (jeśli z własnej woli będziesz kontynuował, to przecież musisz to lubić) i osiągnąć po drodze jakiś większy cel. Tylko nie skupiaj się na tych elementach, bo zepsujesz narzędzie 😉

W efekcie poprawi Ci się opinia o samym sobie. Zmiana będzie raczej poniżej progu, przy którym możesz spojrzeć w przeszłość i pomyśleć „teraz widzę się w lepszym świetle”, bo subtelna zmiana reakcji w psychice, kiedy myślisz o osiągnięciu czegoś jest praktycznie nie do wykrycia w krótkim (miesiące) okresie – mimo, że może przesunąć Twoją ostateczną decyzję z „nie podejmuję się” na „podejmuję się”.

Wiadomo, że lepiej byłoby dostać Nobla, ale ten nawyk też działa. I co ważniejsze daje podstawy do tworzenia „prawdziwych” nawyków, którymi możesz osiągać „prawdziwe” cele – które będą miały już wyraźniejszy efekt.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.9/5 (8 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 4 votes)
Jak Podnieść Swoją Samoocenę – Podstawowy Nawyk, 4.9 out of 5 based on 8 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

4 genialnych kometarzy

 1. pawlo pisze:

  Jak zwykle ciakawy artykul z powalajaca narracja 😉

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Sebik pisze:

  „(…)jeszcze zobaczysz duży obrazek i pomyślisz, że to on jest celem”. W dychę.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Joa_ska pisze:

  Ekstra! Wchodzę w to! 😀 moja nowa aktywność na dziś- napisać na kartce papieru tytuł Twojego posta lewą ręką. Zaczynam!
  Pozdrawiam, praworęczna.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Iian pisze:

   Joa_ska:
   Ekstra! Wchodzę w to! moja nowa aktywność na dziś- napisać na kartce papieru tytuł Twojego posta lewą ręką. Zaczynam!
   Pozdrawiam, praworęczna.

   A potem całą książkę tą metodą 😉

     (Zacytuj)

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook