Jak Podejmować Decyzje Bez Stresu

Codzienne wybory urastają do rangi życiowych punktów zwrotnych, a poważne decyzje są w ogóle nie do podjęcia? Kilka prostych technik może przynieść ulgę.

Praktycznie wszyscy raz na jakiś czas mamy problem ze zdecydowaniem się na taką czy inną opcję. Sytuacja robi się trochę poważniejsza, jeśli paraliżujący stres odbiera Ci możliwość podjęcia jakiejkolwiek decyzji albo kiedy nie korzystasz z okazji do wprowadzania poważnych zmian, bo zanim zbierzesz siłę do podjęcia pierwszego kroku, okazja mija.

Dlaczego się przejmujesz

Istnieje proste, oczywiste i nic niewnoszące do sytuacji wyjaśnienie: przykładasz zbyt dużą wagę do problemu. Skoro psychologię z cyklu „w gazecie pisali ostatnio, że” mamy z głowy, można przejść do czegoś pożytecznego 😉

Oczywiście sposobów na stresowanie się podejmowaniem decyzji jest praktycznie nieograniczona ilość, tak samo jak nic nas nie ogranicza w wymyślaniu wyjaśnień „dlaczego Wieśka zabił piorun”. Za to da się znaleźć 3 szczególnie popularne przyczyny.

Po pierwsze wrażenie „ostateczności”. Świat dzieli się na ten, który jest przed decyzją i ten, który jest po niej. Raz dokonanego wyboru nie można zmienić, naprawić, wyciągnąć wniosków. Nie jest elementem jakiegoś procesu, tylko jego „zwieńczeniem”.

Drugie to problemy z wyciąganiem pożytecznych wniosków. Skoro uznałem, że zrobię X i okazało się, że X nie jest najlepszą możliwą opcją, to jestem najgorszy, wstyd mi i hańba, do niczego się nie nadaję. Dla odmiany jak podejmę akurat dobrą decyzję, to jest dokładnie odwrotnie.

Ostatnią popularną opcją jest błędne zaprezentowanie sobie możliwości, z których wybieramy. Mogę zrobią A albo B. Muszę przeanalizować wszystkie moje wartości, aby ustalić czy lepsze będzie A czy B.

Pozbądź się źródeł

Zaczynając od końca: zawsze masz mnóstwo możliwości. Możesz wydać pieniądze na samochód albo mieszkanie, ale też rozłożyć na dłuższy okres i nie przejmować się innymi wydatkami, przekazać dzieciom w Afryce albo wszystkie spalić. Możesz iść od pracy albo na studia, ale też podróżować, szkolić się przez firmę w której pracujesz lub pracować dorywczo a do tego medytować.

Wbrew intuicji dostrzeganie naprawdę wielu możliwości ułatwia podejmowanie decyzji (gorzej, jeśli możliwości są podobne do siebie). To tylko kwestia praktyki dostrzegania wielu opcji. Następnym razem, kiedy będziesz zastanawiać się A czy B, pomyśl jakim zasobem rozporządzasz (czasem, pieniędzmi, miejscem w żołądku) i znajdź nowe sposoby na spożytkowanie go.

Jeśli wyciągasz wnioski na temat świata po każdym nowym doświadczeniu, to zacznij od przyjęcia do wiadomości, że się mylisz. Tutaj masz trochę więcej o tym, że ludzie są słabi we wnioskowaniu.

Twoje pojedyncze doświadczenia świadczy tylko o Twoim pojedynczym doświadczeniu. Jak więc wyciągać pożyteczne wnioski w życiu?

Rozwiązując przy okazji trzeci problem. Traktuj swoje decyzje jako formę eksperymentu. Na przykład „Mam hipotezę, że jak kupię dużą pizzę, to zjem ją w całości i będzie mi się to podobać”. Jak przeprowadzić eksperyment?

Każdy kto miał na studiach przedmiot zaczynający się „Metodologia…” doskonale wie, że prowadzący pieprzy bez odwoływania się do życia i nie da się go słuchać w takiej sytuacji należy zrobić to, co mamy na początku zdania („kupię dużą pizzę”) i sprawdzić, czy sprawdzi się druga część zdania („zjem ją w całości i będzie mi się podobać”). Musisz tylko pamiętać, że nie jesteś w żadnej z komisji smoleńskich i nie udowadniasz z góry założonej tezy, tylko masz nadzieję, że się mylisz. Dowiadujesz się czegoś nowego po pierwszym eksperymencie i spokojnie przeprowadzasz za tydzień kolejny, tylko z 2 jabłkami w miejscu dużej pizzy.

 

Masz jeszcze inne blokady podejmując wybory w życiu?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.8/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Jak Podejmować Decyzje Bez Stresu, 2.8 out of 5 based on 4 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

2 genialnych kometarzy

 1. dionizos pisze:

  Na pewno ważne jest nastawienie. Jeśli jesteś optymistą, to częściej podejmiesz decyzje które pociągną za sobą zmiany, i odwrotnie, pesymista będzie podejmował decyzje które będą prowadziły do utrwalenia obecnej sytuacji.

  Codziennie na bloombergu słyszę: „tam gdzie ludzie widzą ryzyko, traderzy dostrzegają możliwości”, a zaraz po tym: „Invest in Kazakhstan” 😉

  Do tego ważne jest pogodzenie się z tym, że nigdy nie wiesz wszystkiego, nie wiesz co z tego wyniknie. A więc nawet jeśli decyzja którą podjąłeś była błędna, to nic z tym nie zrobisz (i nie masz się za co winić), jest tylko tak sytuacja jaka jest i po prostu trzeba podejmować kolejne decyzje.

  Ciekawy temat.

  „Następnym razem, kiedy będziesz zastanawiać się A czy B, pomyśl jakim zasobem rozporządzasz (czasem, pieniędzmi, miejscem w żołądku) i znajdź nowe sposoby na spożytkowanie go.”
  A wiec jeśli masz do wyboru: kupić/sprzedać/nie robić nic to zawsze możesz zmienić pracę 😛

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Ad. „tam gdzie traderzy…” to tu są najlepsze „teksty motywacyjne” jakie ostatnio widziałem 😉

   Gdyby można było dawać ludziom rady typu „bądź optymistą” i „pozbądź się negatywnych emocji z przeszłości” to życie byłoby strasznie proste (a psychoterapeutom robota skończyłaby się za miesiąc). Jeśli umiesz sobie już sam wprowadzać takie rzeczy ot tak, to nic tylko się z tym bawić.

   To jest bardzo dobry model wyboru! Zawsze możesz rzucić wszystko i zamieszkać w Tajlandii 😉

   Enjoy ;]

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook