Jak Opanować Nową Umiejętność (Szybko albo Wybitnie)

Zaskakująco mało ludzi uczy się uczyć. A jeśli już zaczynają, to mylą uczenie się z zapamiętywaniem informacji.

Zobacz jak szybko i sprawnie możesz nauczyć się (prawie) czegokolwiek!

Photo by Bill Selak

Jak to jest, że jedni szybko uczą się jakiejś zdolności, a inni lata „uczą się” bez efektów? W jaki sposób po 20 latach w zawodzie jedni są wybitnymi gwiazdami, a inni dalej są łatwymi do wymiany trybikami?

Według aktualnej wiedzy można ocenić wpływ kilku czynników. Talent (jako zdolności, z którymi się rodzimy) to na przykład bzdura. Szczęście pozostaje istotnym czynnikiem w pewnych sferach (szczególnie tych bardziej skomplikowanych, jak kariera), przy czym dopiero na naprawdę wysokim poziomie „trudności”.

Najistotniejszy bezdyskusyjnie pozostaje trening. Nie należy jednak mylić treningu z tym, co większość ludzi robi „zajmując się” tym, na co przypadkiem poświęcają życie.

Zrozum, co chcesz umieć

Sporo umiejętności wygląda, jakby wymagały czegoś zupełnie innego niż w rzeczywistości. Sprzedaż to głównie słuchanie i wyłapywanie wartości klienta, a nie mówienie. Matematyka i szachy to głównie dostrzeganie schematów, a nie „bycie mądrym”.

W przytłaczającej większości wypadków świat chętnie powie Ci, z czego składa się umiejętność której chcesz się nauczyć – zaglądasz w Google i szukasz poradników. Gdyby jednak udało Ci się znaleźć coś, o czym nie ma książki(mała szansa) albo było sporo sprzecznych teorii(trochę większa), to dobre opracowanie umiejętności zawiera kilka elementów.

1. Wydzielone części składowe. Wszystko da się podzielić na mniejsze elementy, przeważnie na 3-8 (które potem można dzielić dalej). Powinny się znaleźć zarówno części rozłożone w czasie (inaczej zarządzasz start-up’em, inaczej general motors) jak i logiczne składowe (bieganie to tak samo układanie stopy jak i pozycja ciała).

2. Schematy mistrzów. Zazwyczaj nie wymyślasz zupełnie nowej dziedziny 😉 i możesz znaleźć kogoś, kto jest wybitny. Potrzebujesz wiedzieć jak on wykonuje wszystkie elementy składowe (i upewnić się, że dokonuje takiego samego podziału).

3. Małe ćwiczenia. Ćwiczenie powinno być tak skonstruowane, żebyś mógł wykonać je kilkaset razy dziennie, jeśli pozwoli Ci na to ciało i psychika. Nie rozegrasz 500 razy pola golfowego dobierając kije do sytuacji i analizując warunki pogodowe, ale powinieneś móc uderzyć piłkę 500 razy w sytuacji, kiedy dołek jest 50-100m od Ciebie, na trawie, z wiatrem w Twoją stronę.

Jak się uczyć

Jeśli umiejętność opisana jest w poprawny sposób, to powinieneś być w stanie dość naturalnie poprawnie trenować. Niestety kiepskie nawyki przewijają się cały czas.

Nie chodzi o efekt końcowy. To, ze udało Ci się sprzedać jakiś produkt tym konkretnym razem nie mówi nic na temat tego, czy umiesz sprzedawać, a tym bardziej o tym czy poprawiłeś się w sprzedaży. Natomiast to, czy zwróciłeś uwagę na określony typ obiekcji klienta, których rozpoznawania teraz się uczysz mówi już całkiem sporo.

Trening nie musi być przyjemny. Czy to co musisz robić, aby poprawić swoje umiejętności Ci się podoba, czy też masz ochotę porzygać się ze strachu, bólu i monotonii naprawdę nie jest szczególnie ważne. Nawet w przypadku hobby, jeśli w tej chwili postanowiłeś być w nim lepszy, a nie dobrze się bawić, to Twój subiektywny poziom frajdy nie ma znaczenia. Najlepsi wiolonczeliści to nie ci, którzy ciągle grają swoje ulubione utwory tylko ci, którzy szlifują technikę.

Podstawy i mistrzostwo

Czym się różni trening mistrzowski od błyskawicznego nabywania umiejętności? Głównie tym, na ile elementów podzielisz umiejętność i jak rozbudowane będą Twoje schematy reagowania na informację zwrotną.

Trzymając się golfa (o którym, na marginesie, nie mam pojęcia simple smile Jak Opanować Nową Umiejętność (Szybko albo Wybitnie) ), jeżeli chcesz się szybko nauczyć, to zapewne nauczysz się(na pamięć) jakim kijem wybijać na duża odległość, jakim na krótką, jaka jest właściwa postawa i jak regulować siłę.

Jeśli będziesz chciał opanować umiejętność na poziomie mistrzowskim, Twoja postawa zacznie brać pod uwagę podłoże i pogodę, zaczniesz  osobno regulować plecy, ruch rąk, ugięcie kolan, rozstawienie stóp. Kije zaczną wiązać się dla Ciebie z bardzo szczegółowymi warunkami otoczenia itd.

Masz listę rzeczy, których chciałbyś się nauczyć?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Jak Opanować Nową Umiejętność (Szybko albo Wybitnie), 5.0 out of 5 based on 4 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

3 genialnych kometarzy

 1. Strasznie dużo kiedyś dało mi zdanie „Trening nie musi być przyjemny”. Nie pamiętam u kogo to przeczytałem/wysłuchałem/zobaczyłem, ale nauczyło mnie wiele.

  Zanim uświadomiłem to sobie, myślałem, że trening zawsze będzie przyjemny, zawsze będzie się chciało. Jakże się myliłem… :)

  Teraz wiem, że, żeby podciągnąć się wyżej w rozwoju trzeba zrezygnować z krótkoterminowej przyjemności i spiąć dupę :)

  I dodam jeszcze od siebie o motywacji do ćwiczeń. Wpaja się nam, że potrzebujemy motywacji do działania, że bez motywacji to nic nie zrobimy. Warto nauczyć się działać bez motywacji -- to jest dopiero moc :)

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Jerry pisze:

  Jeszcze zależy, jak rozumiemy przyjemność. Istnieje tendencja, aby „przyjemne” definiować jako „lekkie i łatwe”. Istnieje wszakże pewien szczególny rodzaj przyjemności, który bierze się z dążenia do celu, na którym nam zależy (przynajmniej mnie), jakkolwiek nie mający nic wspólnego z lekkością czy łatwością.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Gdyby powszechnie uznawano szczęście, że „Radość ze zrealizowanego celu i dumę z własnej zdolności, do odraczania przyjemności” to w ogóle sporo rzeczy inaczej by wyglądało. Ale zachodnia kultura od tego odchodzi (co zwykle w historii bywa kiepskim pomysłem).

  Enjoy ;]

    (Zacytuj)

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook