Idealne Zachowanie

Jeżeli uczyłeś się jeździć na rowerze, to od czego zacząłeś? Jeszcze na długo zanim wsiadłeś na czterokołowy, dziecięcy model.

Czy zobaczyłeś rower po raz pierwszy w życiu, wsiadłeś na niego i zacząłeś jeździć? Jeśli jesteś podobny do większości ludzi, to Twoja przygoda zaczęła się w zupełnie innym momencie.

Widziałeś kogoś, kto jeździ na rowerze.

Potem zacząłeś wyobrażać sobie, jak Ty zaczniesz jeździć (bo to konieczna struktura motywacji – chyba, że ktoś siłą zmuszał Cię do nauki). Po pewnym czasie, kiedy już nauczyłeś się jeździć na płaskim terenie, miałeś już w wyobraźni kogoś kto jeździł po wzniesieniach, znów wyobraziłeś sobie siebie itd.

Niemal z każdą umiejętnością w życiu jest tak samo.

Jak chciałbyś się zachować?

Gdzieś, kiedyś w życiu zachowywałeś się asertywnie i realizowałeś swoje cele. Często zaraz po kontakcie z kimś masz jakieś wyobrażenie, jak „powinieneś był” się zachować.

Jeżeli nie wiesz, jak możesz się zachować, wyobraź sobie kogoś, kto dobrze sobie radzi w takich sytuacjach. To będzie od teraz Twój model. Jak rozegrałby to X?

Teraz PRZED każdym spotkaniem, które łapię się w jakąś kategorię z Twojej listy wyobrazisz sobie, jak chcesz się zachować. Jeżeli już kiedyś tego próbowałeś i nie działało, to czytaj dalej – ten pomysł jest „trochę” inny, a przez to działa.

Najpierw odpowiedz sobie jednak na kluczowe pytanie: „Czy to jest najlepszy sposób, abym osiągnął mój cel?”. Dla ułatwienia, zestaw pytań pomocniczych:

Czy startuję z neutralnego poziomu emocjonalnego? Czy to zachowanie nie byłoby uległe albo agresywne? Oczywiście nie dlatego, że zachowania uległe czy agresywne są złe, krzywdzą ludzi itd. (who cares?) – czasem są one bardzo użyteczne i pozwalają usprawnić dużo procesów. Po prostu jeżeli zaczynasz, to zacznij od podstawowych klocków.

Jakie to zachowanie wywrze efekt na moje życie za tydzień, miesiąc, rok, 5 lat? Większość rzeczy jest bez znaczenia w ciągu miesiąca, ale nie wszystkie. Jeśli masz dobrze się poczuć ze swoją wolnością, ale za to wylecisz z pracy, to się zastanów – nie zabraniam Ci oczywiście, po prostu rób to świadomie. Zastanów się też, co się stanie jeśli czegoś NIE zrobisz.

Kontrolujesz co najwyżej siebie

NIE wyobrażaj sobie przebiegu całej rozmowy. Przynajmniej nie na początku.

Zaplanuj swoje pierwsze zdanie, albo swoją reakcję na konkretne zachowanie. Tylko tyle, nie planuj niczego dalej.

Kiedy zaczniesz powtarzać to samo zachowanie stopniowo będziesz uczyć się, jak ludzie na nie reagują. Wtedy możesz zaplanować reakcję na kolejne zachowania i tak dalej.

W ten sposób nie budujesz niepotrzebnego stresu – masz wykonać tylko jedną, małą czynność która zależy tylko od Ciebie. Powtarzasz do momentu, aż jakiś schemat zachowań stanie się automatyczny.

Stopniowo do celu.

 

Trafiłeś na stronę z Google albo z polecenia? To tylko część kursu, który możesz otrzymać w całości klikając tutaj: Asertywność.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Idealne Zachowanie, 4.8 out of 5 based on 5 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!