Hierarchia wartości – Część 3, jak zmienić hierarchię wartości?

Co jeśli hierarchia wartości, którą u Ciebie wykształcono przez całe życie „nie do końca” Ci odpowiada? I skąd w ogóle wiedzieć, jaka jest dla Ciebie najlepsza?

Żeby w ogóle podejść do tematu wartości na tym poziomie musisz przejść poziom dalej. Nie możesz zapytać siebie „czy wartości, które wyznaje się dobre”, bo to idiotyczne. Wartości określają Twój system ocen, więc jak niby Twój system ocen miałby je ocenić negatywnie?

Jak ocenić swoje wartości?

Zacznę od metod, przy których najwięcej osób będzie w stanie cokolwiek uzyskać przechodząc do tych, które dają najciekawsze efekty. Naturalnie zachęcam Cię do wracania do tego ćwiczenia w miarę upływu czasu i sięgania coraz głębiej.

  • Analiza racjonalna

Jeśli lubisz model racjonalny i pragmatyczny powinno Ci się spodobać. Pewną wadą jest to, że oceniasz wartości nadal przez pryzmat wartości. Przeglądasz po prostu listę wartości, określasz co zyskujesz i tracisz przez każdą z nich i na ile Ci to odpowiada. Przygotowujesz nowy układ.

  • Do czego mnie to zaprowadzi?

Zastanów się, dokąd doprowadzi Cię życie jakie prowadzisz. Naturalnie sam siebie nie ocenisz zbyt obiektywnie, więc wyobraź sobie inną hipotetyczną osobę w tej samej co Ty sytuacji życiowej z tymi samymi wartościami i wynikającymi z nich decyzjami. Gdzie będzie za 10, 20 lat? Czy ten stan rzeczy oby na pewno Ci odpowiada? Jakie ma problemy, wyzwania? Co udało się osiągnąć, co zostało bezpowrotnie utracone? Jacy ludzie ją otaczają? Jak wygląda jej dzień?

  • Jakie wartości prowadzą tam, gdzie chcę dotrzeć?

Zastanów się nad osobami, które osiągnęły coś, co Ci imponuje i co chciałbyś powielić albo na których chciałbyś się wzorować. W co inwestowali ile swojego czasu, energii, pieniędzy? Co to mówi na temat ich systemu wartości? Jak się to ma do Twojego systemu wartości? Co wymagałoby zmiany, aby dać sobie szansę na takie wyniki?

Jeśli Twoja psychika zacznie skamleć „ale ja nie chcę tracić X” to trzaśnij ją w pysk najsilniejszą krótkoterminową techniką motywacyjną jaką znam: wyobraź sobie dokładnie życie, które chcesz osiągnąć, w szczegółach. A teraz zobacz wszystkie różnice między nim a tym, które masz. Powinna się zamknąć simple smile Hierarchia wartości – Część 3, jak zmienić hierarchię wartości?

  • Koniec życia/wywiad

Wyobraź sobie, że przenosisz się na linii czasu na sam koniec swojego życia albo do momentu, kiedy w podeszłym wieku rozmawiasz z pisarzem przygotowującym Twoją biografię. Opowiedz mu o swoich największych osiągnięciach w skali całego życia i z czego jesteś dumny, o największych porażkach i czego żałujesz. Wywnioskuj wartości.

  • Misja życiowa.

Temat w zasadzie zasługuje na osobny artykuł, ale powinna udać mi się omówić go tutaj na poziomie wystarczającym do użycia. Określ jedną, jedyną wartość jaką chciałbyś realizować albo jeden, jedyny cel, który najbardziej na świecie chciałbyś osiągnąć. Coś w klimacie zadania na 20 lat co najmniej, przeważnie unikalny obiekt w skali świata. A teraz ustal, jaki system wartości współgrałby z tym najlepiej.

W czasie podejmowania decyzji lepiej, żebyś był w „najwyższym” dostępnym Ci stanie świadomości. W rozwoju lądujesz w różnych nastrojach, nawet w ciągu jednego dnia. Poświęć jakiś czas (do godziny) na przygotowanie sobie właściwego stanu. Właściwy, to taki, w którym odczuwasz  najniższy możliwy pociąg do czegokolwiek – w sensie medytacyjnym, a nie depresyjnym, czyli „jestem szczęśliwy tak jak jest, niczego nie potrzebuje” a nie „jestem nieszczęśliwy, nic nie może mi pomóc”. Z prostego powodu – w takim stanie dążenie do wszystkich wartości jest tak niskie jak to tylko możliwe.

W tym nastroju możesz też sprawdzić metodę Steve’a Pavlina na znalezienie misji życiowej do 20 min 😉 Piszesz na białej kartce: Co chciałbym osiągnąć? I wypisujesz wszystkie odpowiedzi jakie Ci przyjdą głowy, aż przy którejś się popłaczesz. Osobiście wolę nieco zmodyfikowaną technikę, ale moja wersja zdecydowanie nie mieści się w 20 min, nie jest tak przyjemna i nie jest w żadnym sensie bezpieczna, a ta też absolutnie powinna być wystarczająca.

Naturalnie możesz dowolnie łączyć opisane metody, testować je na nowo po zmianie wartości itd. itp.

Jak zmienić hierarchię wartości?

Kiedy już ustaliłeś, co chcesz myśleć, można przejść do myślenia tego 😉

Zmiana systemu wartości jest zaskakująco prostym procesem. Pewnie prostszym niż wiele osób by chciało.

Na początku musisz być przekonany do nowych wartości. Zapewne jeszcze nie jesteś (to Ci dopiero) ale na szczęście NLP ma submodalności i kilka innych sztuczek.

  1. Określ submodalności dawnej najwyższej wartości – Tak jak każde określanie submodalności, tylko naprawdę zwracaj uwagę na małe rzeczy. Kąt nachylenia, zaburzenia tempa dźwięku, drżenie kinestetyki. Po prostu określ wszystko co znajdziesz i spisz je.

2. Nadaj te submodalności nowej najwyższej wartości – Dokładnie to  co czytasz. Zmień parametry reprezentacji nowej wartości na DOKŁADNIE takie jakie miała stara najnowsza wartość.

W tym momencie nowa najwyższa wartość najpewniej znajduje się na drugim miejscu.

3. Parts Integration – Zmiana hierarchii wartości zapewne wywoła jakieś konflikty wewnętrzne. Po prostu je napraw zgodnie z procedurą. Napisałem o tym cały artykuł.

Teraz wykonaj identyczną procedurę na kolejnych wartościach zmieniając jakąś jedną submodalność tak, aby stopniować ich wpływ, np. odległość obrazu, głośność, prędkość ruchu kinestetyki. Uważaj na skokowe zmiany reakcji (jeśli za bardzo oddalisz obraz wartość może stać się kompletnie nieistotna).

Jak sprawdzić, czy ustalasz dobrze rozkład submodalności? Na bieżąco zadawaj sobie pytania służące do określenia hierarchii.

Możesz w tym momencie dodatkowo zmienić submodalności starych wartości. To niezbędne do pełnej zmiany, po prostu zastanów się dwa razy nad skutkami i do dzieła.

Po zakończeniu procedury naturalnie przejrzyj Linię Czasu i sprawdź rozłożone cele oraz wszystko inne co z nią związane, bo może się okazać, że nie jesteś na bieżąco ze swoim umysłem 😉

 

Ostatnia część: Jakie są rodzaje wartości i czym różnią się wartości – środki i wartości – cele?

 

P.S.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, albo po prostu chcesz pokazać znajomym co czytasz i może ich nawet tym zainteresować, to nie ukrywaj tego przed światem i kliknij na dole „Lubię to” albo „G+” simple smile Hierarchia wartości – Część 3, jak zmienić hierarchię wartości?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook