Hierarchia wartości – Część 2, jak wybrać cel, żeby go osiągnąć?

Są 2 główne metody aby lubić swoją pracę: robić to, co się lubi albo lubić to co się robi. Na szczęście korzystając z hierarchii wartości można użyć obu tych podejść.

Photo by dollen.

Jeśli trafiłeś na ten artykuł pomijając Część 1 to czeka ona na Ciebie dokładnie tutaj: Hierarchia wartości

Pisałem tam, że aby osiągnąć jakikolwiek cel musisz zadbać o to, aby współgrał on z Twoimi wartościami. Jeśli tak się akurat składa, że odkryłeś swoją misję życiową i jest ona jedynym, czym zajmujesz się w życiu (to po co do cholery czytasz ten artykuł?), to jest to dobra informacja. Za to gdybyś należał natomiast do wąskiej grupy ludzi, którym zdarza się zajmować sprawami, w których nie realizują się w 100%, to przyda Ci się lepsze narzędzie do zarządzania celami.

 

Jak dokładnie wartości wpływają na cele?

Przechodząc przez pola Diltsa, aby zachować się w jakiś sposób w danej sytuacji, musisz mieć przekonanie, że to właściwe. Żeby mieć takie przekonanie, musisz uważać się za jakąś osobę. Żeby się za taką osobę uważać, musisz cenić wartości które do niej pasują.

Dla zobrazowania weźmy Jasia. Jasio kolejno ceni sobie: ludzkie życie, szacunek, samokontrolę i pieniądze. W tej sytuacji Jasio może zostać lekarzem(ludzkie życie + szacunek + pieniądze no i samokontrola, żeby skończyć lekarski) może uznać, że należy leczyć tego seryjnego mordercę(samokontrola – przysięga Hipokratesa) przywiezionego na jego oddział.

Jeśli natomiast zamienimy miejscami samokontrolę i pieniądze, to może on „przypadkiem” nie wyleczyć wskazanego mordercy przekupiony przez matkę ofiary. Jeśli usuniemy z układu ludzkie życie ma świetne podstawy do zostania dobrym dealerem narkotyków. Jeśli natomiast usuniemy ludzkie życie i samokontrolę to Jasiu zostanie fatalnym dealerem narkotyków, który ćpa własny towar.

Co więc widać? Każdy układ wartości pozwala realizować cele. Po prostu różne cele.

Dodajmy kolejny element do układu. Jasio zapoznaje się z badaniami na temat seryjnych morderców, psychopatów(spory %), ich szansami wyjścia z więzienia (zaskakująco wysoki) i szansami recydywy(mniej zaskakujący ale nadal wysoki). Dokonuje kilku obliczeń i wyciąga wniosek, że lepiej będzie jednak go zabić.

Jeśli pamiętasz, że Twój mózg uzna za prawdę co tylko chcesz i ma zdolność wyciągania dowolnych wniosków z dowolnych przesłanek („nie wiem jak działa ogień, więc będę się do niego modlił” oraz „nie wiem jak działa ogień, warto by się dowiedzieć”), to możesz dojść do kilku mądrych wniosków.

Na przykład? Każdy układ wartości pozwala realizować każdy cel. Trzeba mu tylko pomóc.

I to są właśnie dwie drogi dążenia do szczęścia w tym co robisz: robić to, co lubisz albo lubić to co robisz.

 

Jak osiągnąć cel, który wyznaczyłeś?

Wbrew pozorom, jeśli nie zajmujesz się zbyt intensywnie rozwojem,  ta metoda może być łatwiejsza. Naucz się łączyć swoje cele ze swoimi wartościami (które już znasz, bo nie jesteś kretynem proszącym się o porażkę i nie tylko przeczytałeś Część 1, ale też skorzystałeś i określiłeś swoje wartości, prawda?).

Pomyśl w jaki sposób cel, który wybrałeś współgra z Twoimi wartościami (osoby z syndromem „ale to nie prawda” zapraszam tutaj: Po co komu prawda?). Żeby nie było mi za łatwo wybiorę jako przykład jakieś absurdalne układy. Niewolnictwo i wolność oraz palenie i zdrowie.

Cenię wolność i dlatego jestem niewolnikiem, bo: a) jak długo będę służył, to na pewno uzyskam wolność, b) osoby opłacane przez mojego Pana aby mnie szkolić powiedziały, że to najlepsza wolność jaką mogę mieć, c) świadomie podjąłem wolną decyzję, że będę niewolnikiem. Jeśli widzisz analogię do Twojego sposobu zdobywania pieniędzy to się zastanów, tak swoją drogą.

Cenię zdrowie i dlatego palę, bo: a) dzięki temu nie tyję i mam mniej cholesterolu, b) to mnie odstresowuje, a stres jest niezdrowy, c) jak przestanę palić, to stracę szansę na kontakty pozwalające mi utrzymać pracę, dzięki której mogę opłacić jedzenie. I co, że nie prawda? Dla wielu ludzi działa.

Skoro da się na takich przykładach, to chyba nie będziesz robić wymówek, że się nie da. W razie czego metody zmiany przekonań opisywałem w Pełnym Kursie NLP, ewentualnie popracuj Godiva Pattern albo Parts Integration.

Jak wyznaczyć cel, który osiągniesz?

W zasadzie lądujesz wtedy w sytuacji opisanej przez Laskę:

(od 1:35)

Problem Laski polegał tylko na tym, że operował na konkretnych zachowaniach a nie na wartościach, ale to na marginesie.

Przy tym rozwiązaniu zabawa jest skonstruowana zupełnie inaczej. Tym razem musisz mieć szczerze skonstruowaną hierarchię wartości (naturalnie będzie ona miała sens tylko w danym stanie emocjonalnym i kontekście, ale to kolejny temat). Jeśli ważniejsza jest dla Ciebie czekolada niż życie ludzkie to nie oszukuj, bo i tak się nie uda.

Po czym zadajesz sobie jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie: co mogę robić, aby realizować moje wartości? Naturalnie im więcej wartości realizujesz na raz tym lepiej oraz im wyższe tym lepiej. Przy czym pamiętaj, że raczej zrealizujesz tylko główną wartość niż wszystkie inne naraz.

Załóżmy, że lubisz w kolejności pieniądze, wolność, władzę i bezpieczeństwo. Zawód ekonomisty w wyścigu szczurów(pieniądze) ma większe szanse niż  przywódca lokalnej komuny hipisów przy szpitalu(cała reszta) ale mniejsze, niż ekonomisty pracującego zdalnie(pieniądze + wolność).

Warto zauważyć, że analizując co robisz i jakie masz wytłumaczenia możesz również określić dokładniej swoją hierarchię wartości.

Kolejne części: Jak zmienić hierarchię wartości? Jakie są rodzaje wartości i czym różnią się wartości – środki i wartości – cele?

 

P.S.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, to nie ukrywaj tego przed światem i kliknij „Lubię to” albo „G+” simple smile Hierarchia wartości – Część 2, jak wybrać cel, żeby go osiągnąć?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

2 genialnych kometarzy

 1. Piotr pisze:

  „Naturalnie im wartości realizujesz na raz”, czy tutaj miało być „więcej”? 😉

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Jakub Królikowski pisze:

   Zgadza się, poprawione, dzięki :)

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook