Dlaczego Nie Masz Czasu (Albo Się Ciągle Spóźniasz)

Ludzie są z natury dość słabi w planowaniu. Dosłownie 5 minut codziennego realistycznego planowania może rozwiązać Twój problem.

Jak zwykle z metodami na 5 minut, jeśli masz rozbudowany system organizerów, GTD, ZTD albo co tam jeszcze, to trzymaj się swojego wynalazku.

Jeśli natomiast nie jesteś w stanie wyrobić się ze wszystkim w ciągu dnia, nie kontrolujesz o której idziesz spać, spóźniasz się i ogólnie Twoja organizacja jest w rozsypce to oto jest, system który odkryłem. Okazuje się, że praktycznie wszyscy ludzie których poznaję i mają problem z załatwianiem spraw na czas tego nie robią 😉

Wybierz zadania i dostępny czas

Jeśli należysz do ludzi, na których wydajność silnie wpływa pora dnia (albo odstęp między posiłkami, albo rozkład drzemek…) to na początek oznacz ile czasu w ciągu dnia jest dostępne w pełnej wydajności. Jeśli wyjdzie Ci ponad 7h to napisz w komentarzu jakim cudem to robisz.

Następnie spisz wszystkie rzeczy, które <musisz> zrobić. Niekoniecznie takie wymagające myślenia, tylko po prostu absolutnie niezbędne, jak dojazdy, przygotowanie jedzenia, nawyki. Tutaj wchodzą też wszystkie nałogi jak 10 przerw na fajkę, odcinek serialu, FB i temu podobne.

Teraz wypisz rzeczy, które <chciałbyś> dzisiaj zrobić. 3 do 5, więcej i tak nie zdążysz. Przy okazji zaznacz, o której chcesz iść spać i odejmij od tego 1h na szeroko pojęte opóźnienia(jeśli jesteś do tyłu na tyle, że nie planujesz w ogóle spać, to przestań czytać i siadaj do roboty 😉 ).

Zaplanuj małe i duże zadania

Pozbieraj wszystkie rzeczy, które <musisz> i <chcesz> zrobić, a następnie określ ile potrwają. Tutaj uwaga, sztuczka: rozplanuj dokładnie.

Kiedy zadanie jest rozplanowane dokładnie? Kiedy żadne z jego części nie trwa ponad 30 minut oraz jeśli każde przemieszczenie się większe niż przejście pomiędzy pomieszczeniami na tym samym piętrze jest uwzględnione. Jeśli tak nie jest – rozbijaj dalej na kawałki.

Ten element właśnie najczęściej dzieli ludzi na tych, którzy potrafią się wyrobić i na tych, którym się nie udaje. Dla pewności, że dalej wszystko jest w porządku uzupełnię schemat działania do końca.

Teraz zadania, które <musisz> zrobić, segregujesz od tych, które wymagają najmniej myślenia do tych, które wymagają go najwięcej. Poniżej dopisujesz te, które <chcesz> wykonać od najważniejszych, do najmniej ważnych. Zakładam, że jesteś inteligentny i z pogrupowaniem ich tak, żeby nie robić kolacji o 9 rano albo załatwiać sprawy „po drodze” poradzisz sobie sam.

Powstaje lista, którą po kolei wpisujesz w swój plan dnia, zaczynając od uzupełnienia tych miejsc, kiedy masz niższą wydajność. Rzeczywistość jest smutna i zazwyczaj <muszę> będzie nachodziło na czas, kiedy jesteś najbardziej wydajny, ale trudno. No i zazwyczaj nie wpiszesz całej listy. Bywa.

Druga sztuczka, BONUS: NIE WOLNO CI uznawać, że „jednak się pospieszysz i to aż tyle nie zajmie”. Nie i już. Nie.

Jeśli brakuje Ci czasu w ciągu dnia przy planowaniu, to analizujesz których <muszę> możesz się pozbyć. Jeśli brakuje Ci czasu przy wykonywaniu, to zacznij zapisywać za każdym razem, kiedy robisz coś, czego nie było w planie.

 

Masz jakieś „sztuczki instant” do zarządzania czasem?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Dlaczego Nie Masz Czasu (Albo Się Ciągle Spóźniasz), 5.0 out of 5 based on 4 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook