Czy Umiesz Zapobiegać Tym 5 Czynnikom Ryzyka Prokrastynacji?

Przygotuj się na potencjalne zagrożenia i zrealizuj plan od początku do końca!

Prokrastynacja to w niestety w dużej mierze nawyk, zarówno poznawczy jak i behawioralny. Będziesz musiał trochę popracować, żeby pozbyć się jej na stałe.

Jakich podstawowych zagrożeń warto pozbyć się na początek?

 

1. Brak ograniczenia czasowego

Najczęściej zajmujesz się pierdołami, bo wiesz że zdążysz przed deadline’m. W końcu w noc przed pracuje się genialnie, więc po co się spieszyć wcześniej?

Problem narasta, jeśli zadanie nie jest narzucone przez szefa/wykładowcę/zleceniodawcę, tylko sam uznałeś, że chcesz coś zrobić. Deadline w zasadzie nie istnieje.

Najlepszym doraźnym sposobem jest skrócenie sobie czasu/narzucenie terminu. Jeśli termin nie istnieje, to ogłoś komuś, że zamierzasz dostarczyć gotowy projekt dnia X – mało rzeczy robisz zupełnie sam, a finansowe konsekwencje ze strony kontrahentów całkiem dobrzy motywują.

Skracanie sobie czasu też jest dość proste – przyjmij więcej obowiązków, które „musisz” wykonać. Skoro w ciągu dnia masz nagle nie 8h wolnego tylko 2h, to musisz zacząć pracować 4 razy wcześniej, prawda?

2. Stwierdzenie, że to „poważna sprawa”

Jeśli coś jest osobiste, ważne i ogólnie postanowiłeś się przez to definiować, to nagle trudniej wziąć się do roboty. Przestawiasz się z wykonania zadania na uniknięcie porażki – nie świadczyłoby o Tobie najlepiej, gdybyś mimo wysiłków spieprzył kluczowy projekt (ale „za późno się za to zabrałem” brzmi jakoś lepiej).

Moją małą sztuczką jest posiadanie cały czas jakiegoś ważniejszego zadania, przy którym aktualne to mało istotna pierdoła. To rozwiązanie opiera się na prostej zasadzie: jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie. No i działa.

Kiedy przyjdzie moment, w którym nie jesteś już w stanie wmówić sobie, że coś innego jest „ważniejsze”, po prostu wykorzystaj pozostałe sztuczki.

3. Skupienie na celu

Jeśli masz w końcu wziąć się do pracy, musisz przestać skupiać się na tym co osiągniesz, kiedy już skończysz. Ciężko stworzyć jakąś wiarygodną psychologicznie historię dla Twojego mózgu, żeby mógł zrozumieć dlaczego tak jest, ale na to wskazują badania.

O czym więc powinieneś myśleć? O tym jak wykonać zadanie. Kilka potencjalnych zagrożeń i jak im przeciwdziałać, jak możesz się przygotować, jakie narzędzie będą Ci potrzebne itd.

4. Brak planu

Ludzie są dość słabi w realizowaniu dużych celów i braniu odpowiedzialności. Co jest szczególnie zabawne, bo z wszystkimi elementami osobno radzą sobie całkiem nieźle.

Osiąganie celu składa się z: planowania, gromadzenia informacji, wykonywania zadań. Czasem musisz zaplanować gromadzenie informacji, żeby móc zaplanować kolejny etap, a potem iść i te informacje zgromadzić, ale raczej nie wyjdziesz poza te 3 elementy.

Sztuczka polega na tym, żeby ich nie łączyć. Najpierw zaplanuj, potem idź coś robić. Nie próbuj wykonywać zadania i planować po drodze.

5. Brak kontroli nad otoczeniem

Do prokrastynacji potrzebujesz czegoś czym będziesz się zajmować, zamiast zajmować się tym czym powinieneś. Wyobraź sobie, że masz przekonać kogoś do przeanalizowania sterty naprawdę nudnego materiału – czy możesz wyobrazić sobie lepszą metodę niż zamknięcie go w pustym pokoju z wysoko podwieszoną żarówką?

W rzeczywistości zazwyczaj potrzebujesz dystraktorów w innych sytuacjach. Nie możesz tak po prostu odciąć sobie internetu i telefonu na stałe. Musisz być trochę bardziej sprytny.

Sztuczka polega na tym, żeby uzyskanie dostępu do dystraktora sprawiało wrażenie odpowiednio trudniejszego. Załóżmy, że zaglądasz stale na fejsa. Możesz zminimalizować okienko, ściągnąć program blokujący dostęp przez kliknięcie, ściągnąć program blokujący dostęp, który będzie wymagał wpisania kodu, który masz ukryty w sejfie na wysokiej szafce, do którego możesz  dostać się tylko dostawiając drabinę… Dobieraj poziom trudności aż zacznie działać.

 

Zaplanuj działanie, zorganizuj otoczenie, złóż kosztowną deklarację i myśl o tym, jak wykonać następne zadanie 😉

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (7 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Czy Umiesz Zapobiegać Tym 5 Czynnikom Ryzyka Prokrastynacji?, 5.0 out of 5 based on 7 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

8 genialnych kometarzy

 1. Andrzej pisze:

  Z tych rzeczy, które wymieniłeś najbardziej istotny wydaje mi się plan i wyznaczony cel. Ale plan niestety łatwo sobie zmodyfikować, więc niezbędna jest konsekwencja. Taka świadomość: okej, mam cel i coś się stanie, jeśli go nie zrealizuję. I tutaj ważna jest odpowiedź: co się stanie.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • I po to bierzemy deklaracje, które będą nas kosztować -- wtedy właśnie planu nie da się już zmodyfikować tak łatwo :)

   Enjoy ;]

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. „Skracanie sobie czasu też jest dość proste – przyjmij więcej obowiązków, które „musisz” wykonać.” -- to działa tylko u niektórych. Głównie u tych, którzy jednak mają choć trochę silną wole i przynajmniej starają się być odpowiedzialni. Bo jeśli jest osoba, która nie robi nic mając do wykonania 2 zadania -- nawet nie próbuje z tym walczyć, i gdy dojdą jej kolejne 2, to się załamie i wszystko rzuci w kąt ; ).

  „Moją małą sztuczką jest posiadanie cały czas jakiegoś ważniejszego zadania, przy którym aktualne to mało istotna pierdoła” -- sytuacja podobna jak wyżej. Jak ktoś faktycznie chce coś zrobić, to jest to bardzo dobry sposób. Zawsze lepiej zaczynać od „lżejszego zadania”.

  „3. Skupienie na celu” -- bardziej bym tutaj radził myśleć „wąsko”. Tzn zamiast myśleć o tym, że trzeba wyjść, przebiec się w tym mrozie i po kilku miesiącach będzie widoczny efekt, lepiej skupić się na małych krokach -- np. teraz założę buty. Jak się założy -- teraz wyjdę na dwór itd. Nie ma po co się obciążać ; )

  „Plan” -- Koniecznie!! ; )

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Zakładam, za definicją prokrastynacji, że w noc przed główny zainteresowany będzie zapierdalał jak głupi byleby zrobić. Inaczej to już chyba nie podchodzi pod prokrastynację… 😉

   To co opisujesz z małymi krokami to inna, niezależna sztuczka -- z której też warto korzystać!

   Enjoy ;]

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Kasia pisze:

  Tak, dla mnie technika ważniejszego zadania od jakiegoś czasu odkąd ją odkryłam jest prawdziwym zbawieniem.

  A tu dość kreatywnie o dystraktorach:
  https://vimeo.com/29247403

  Fajny tekst, pozdrawiam :)

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Te metody są dość dobre, ale do czasu. Kiedy zacząłem pracować po 6-7 maksymalnie efektywnych godzin dziennie (oczywiście z przerwami) pokusa zajęcia się czymś innym (zajrzenia na maila, chwilkę na fb itp) była jeszcze większa.

  Co mi pomogło? Zorganizowałem sobie 1 godzinę dziennie na… DYSTRAKTORY. Tak, dokładnie :). W planie dnia uwzględniam taką godzinę, którą przeznaczam na sprawdzenie maila, facebooka, sprawdzenie jakiś promocji, aukcji na allegro itp.
  Skąd moja motywacja do pracy? Traktuję pracę nie jako czystą pracę, ale jako jakąś misję, tak jak w grach komputerowych :). Teraz moja misja to „Mazury”. Planowałem od jakiegoś czasu jechać nad jezioro, więc stwierdziłem, że to może być świetna nagroda. Jeśli uda mi się wypełnić 40 godzin pracy nie rozpraszając się niczym to za 2 tygodnie (mój deadline) jadę na 2-3 dni nad jezioro. To bardzo motywuje, a praca kojarzy się z czymś przyjemnym :). Gorąco polecam!

  Pozdrawiam!

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Piotr Enhap pisze:

  Tak, tak i jeszcze raz tak. Jeszcze nie próbowałem blokowania się (czyli fejsa) ale chyba czas zacząć. Może się ewentualnie pojawić problem jeśli chciałbym na tym fejsie zarabiać, tworzyć reklamy.
  No i nie do końca mam wszystkie cele ustalone. Ale działamy 😉

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook