Czy możesz zrealizować cel?

Łapiesz się na tym, że mimo określenia celów siadasz do pracy i… nic. Nie wiesz od czego zacząć i czemu wszystko nie działa zgodnie z planem?

Photo by fRandi-Shooters

Przyswajając jakiś czas materiały związane z rozwojem osobistej efektywności każdy chyba dość szybko na niesamowicie odkrywczą radę: planuj. Później pojawia się wyjaśnienie, że jeśli nie wiesz co masz zrobić to raczej tego nie zrobisz i tak dalej. Swoją drogą to niesamowite, że praktycznie każdy kto o tym usłyszysz reaguje, jakby nigdy wcześniej na to nie wpadł, ale nie o tym mam pisać.

W takim razie idąc za dobrą radą spisujesz plan. Taki od razu pięcioletni, bo czemu nie. Wszystko jest gotowe i najbliższe zadanie brzmi na przykład „zmienić pracę do końca miesiąca”. Ha! Teraz wiesz co masz robić i na pewno Ci się uda.

Wstajesz rano, jesz śniadanie i stwierdzasz, że zajmiesz się tym co masz do zrobienia. Patrzysz w plan i najbliższa jest zmiana pracy. Więc zbierasz się w sobie i… stwierdzasz „niby jak mam to do cholery zrobić?”.

Cele i zadania

Wszystko wynika z tego, że wiesz co masz osiągnąć, ale nie wiesz co masz robić. Żyję w naprawdę wielkim szacunku do ludzi, którzy potrafią w XXI wieku funkcjonować w oparciu o same cele. Nie mam pojęcia jak to robią, ja zdecydowanie muszę to rozdzielać.

Jak określić, czy masz przed sobą cel czy zadanie? Zacznij od tego, do czego służą.

Cele służą do określania kamieni milowych, stanów które chcesz osiągnąć. Nie opisują ile będą trwać(chyba, że masz „biegać/czytać 30 minut dziennie”) tylko kiedy mają być zrealizowane. Nie określają w jaki sposób mają się stać, tylko jak dokładnie będzie wyglądał świat, kiedy już się staną. No i z zasady powinny być inspirujące.

Zadania służą od odpowiedzi na pytanie „co mam teraz zrobić?”. Nie jest najistotniejsze ile trwają, ale musisz to oszacować, ponieważ układasz je w planie dnia. Nie ma w nich słowa o tym, co mają spowodować, ale jest dokładnie określone jakie kroki Ty, albo ktoś inny, ma wykonać aby uznać, że są wykonane. I potrafią brzmieć tak nudno jak „wynieś śmieci”.

Nie dostanę najpewniej Nobla za stwierdzenie, że zadania służą do realizacji celów, ale jakoś nie każdy lubi z tego faktu korzystać.

Po tym rozpoznajesz grupę, która „tylko gada”. Idealni są wszelkiej maści artyści. Stworzą to, wystąpią tam, poznają tego. Cały plan rozbija się o jedno „jak?”.

Jak sformułować zadanie?

Zadanie jest wtedy, kiedy nie jesteś w stanie wykonać go „trochę”, bo nie pojawi się efekt. W przypadku prowadzenia tej strony mogę „trochę” poodpisywać na komentarze, albo popisać artykułów – pojawi się trochę tekstu. Ale nie mogę „trochę” odpisać na jeden konkretny komentarz albo „trochę” napisać jednego konkretnego artykułu – nic się nie stanie, kiedy to zrobię.

Oczywiście rozwijając się w dziedzinie możesz budować większe zadania, kiedy jest dla Ciebie absolutnie oczywiste, jak mają wyglądać kolejne kroki.

W ramach pracy domowej weź swoją listę celów na najbliższe pół roku (nawet nie próbuj żartować, że takiej nie masz!) i po jednym zadaniu z trzech różnych rozbij do poziomu zadań. W praktyce tworzenie list zadań na ponad miesiąc-dwa mija się z celem, ale treningowo jest idealne.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, albo po prostu chcesz pokazać znajomym co czytasz i może ich nawet tym zainteresować,to nie ukrywaj tego przed światem i kliknij na dole „Lubię to” albo „G+” simple smile Czy możesz zrealizować cel?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Czy możesz zrealizować cel?, 3.0 out of 5 based on 4 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

jeden genialny komentarz

 1. Robert pisze:

  Nie wiem czemu nikt o tych zadaniach nie pisze tylko ciągle piszą o celach.
  Faktycznie często nie wiem co mam zrobić. Muszę zacząć wypisywać te zadania. Ciekawy artykuł

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook