Czego wymagasz, aby czuć się bezpiecznie?

Dziś przeczytasz o czymś, co moim zdaniem, jest jedną z kilku najistotniejszych rzeczy, jeśli chodzi o to jak efektywnie będzie przebiegał Twój rozwój. Mówię o Twoim własnym, indywidualnym poczuciu bezpieczeństwa.

Potrzeba bezpieczeństwa, a raczej potrzeba poczucia bezpieczeństwa, zwykle uniemożliwia ludziom stawianie sobie i osiąganie naprawdę ambitnych celów. Niby to takie oczywiste: dopiero kiedy masz co jeść zaczynasz się realizować. Tylko jak to się ma do rzeczywistości?

Znasz sam mnóstwo ludzi, którzy mogą jeść, mieszkać i spełniać tego typu potrzeby. Czy to powoduje, że zbliżają się do wyższego stopnia rozwoju? Czy ktoś z nich kiedyś powiedział „Teraz mam już na własne utrzymanie, ruszam walczyć o moje życie. Jestem bezpieczny i chcę więcej!” po czym rzeczywiście zaczął coś robić?

Z drugiej strony istnieją gwiazdy biznesu i nie tylko, które znane są ze swoich kompletnych upadków. Donald Trump jest znany ze swojego odbicia się od bankructwa (no, i może jeszcze ze stawiania wieżowców w Nowym Jorku). Sylvester Stallone chodził ze scenariuszem Rocky’ego od drzwi do drzwi, sprzedając nawet psa. Tony Robbins używał prysznica jako zlewu, ponieważ miał zbyt małe mieszkanie.

A mimo to wiele osób z lepszym zapleczem nie potrafi nic zrobić. Boją się podjąć jakiekolwiek wyzwanie. Jakim cudem?

Każdego określa do pewnego stopnia piramida Maslowa. Każdy potrzebuje bezpieczeństwa. Kluczowe jest raczej jak okresłamy bezpieczeństwo.

Osoby nie potrafiące ruszyć z miejsca określają bezpieczeństwo zewnętrznie, na przykład jako posiadanie określonej kwoty w banku, samochodu, mieszkania, pracy. Kiedy wszystkie te czynniki są spełnione taka osoba czuje się bezpieczna. Ale w sytuacji zagrożenia traci ona poczucie bezpieczeństwa. Zaspokajanie tych potrzeba zabiera mnóstwo czasu i energii.

Jest jednak jeszcze smutniejsza wiadomość. Zwykle nie udaje się nigdy osiągnąć wymaganego stanu-śmierć nadchodzi pierwsza. Kolejne życie odchodzi bez celu w zapomnienie. Na dodatek, jeśli zaczną walczyć o swoje cele a ich bezpieczeństwo znów zostanie zagrożone odchodzą i cofają się. To nieefektywne i zwyczajnie nie działa. Najpewniej spędzisz w ten sposób życie goniąc poczucie bezpieczeństwa zamiast się rozwijać. Niestety, większość ludzi to właśnie robi.

Z drugiej strony jest grupa określająca bezpieczeństwo wewnętrznie. Po prostu wierzysz w siebie i wystarczy, to wszystko. Nie ma żadnego sensownego powodu żeby zatrzymywać się na swojej drodze do dowolnie obranego celu i zaspokajać jakieś wymogi poczucia bezpieczeństwa.

Poddając się zewnętrznym czynnikom pamiętaj, że na wiele nigdy nie będziesz mieć wpływu, więc coś może Cię zatrzymać i po prostu nic z tym nie zrobisz. Jeśli natomiast wybierasz wewnętrzne źródło bezpieczeństwa zawsze masz je w sobie i nic nie może Cię powstrzymać. Proste, prawda?

Jak niewiarygodnie by to nie brzmiało i jak bardzo możesz to odrzucać wybór należy tylko do Ciebie. I to kwestia tylko i wyłącznie wyboru. To wszystko.

Jeśli postanowisz opierać się na wewnętrznym źródle bezpieczeństwa wiele przeszkód okaże się wyłącznie pozornymi.

Weźmy pieniądze. Warto mieć pieniądze, to oczywiste. Ale zdecydowanie lepiej mieć czas. Kończą się pieniądze? Cóż, jakoś to będzie. Typowy milioner, który dorobił się sam, bankrutował średnio kilka razy w swoim życiu. Co innego jeśli skończy Ci się czas. Wtedy to naprawdę koniec. Bez odwołania. A czas upływa.

Nie ważne gdzie zaczynasz. Masz pieniądze, nie masz albo jesteś w długach. Pieniądze da się zdobyć, czasu raczej Ci się nie uda. Warto poświęcić wszystkie pieniądze dla swoich marzeń. A czy warto poświęcić całe życie dla bezpieczeństwa? Ważne, żeby to do Ciebie dotarło. Z każdym dniem albo się przybliżasz do marzeń albo do zmarnowania życia. Nie ma innych opcji.

Co więc Ci pozostało? Odrzuć iluzję zewnętrznego bezpieczeństwa i zacznij osiągać swoje cele, bo czasu nie przybywa.

P.S.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, to nie ukrywaj tego przed światem i kliknij „Lubię to” albo „G+” simple smile Czego wymagasz, aby czuć się bezpiecznie?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.1/5 (12 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +7 (from 13 votes)
Czego wymagasz, aby czuć się bezpiecznie?, 4.1 out of 5 based on 12 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

8 genialnych kometarzy

 1. Leszek pisze:

  Bardzo odkrywczy dla mnie artykuł, jestem w temacie NLP, rozwoju osobistego itp. już od jakiegoś czasu. Trzyma mnie to, że ciągle się obawiam, że dostanę 2 na studiach, na zajęciach mnie spytają a ja nie będę wiedzieć itp. i różne tam czynniki. Czy wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa to tylko kwestia wyboru? Trzeba sprawdzić!

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Jakub Królikowski pisze:

   Coraz bardziej zauważam, jak silnym narzędziem jest decyzja.
   Jeśli ktoś nie podejmie działania, to mogę robić cokolwiek, partsy nie partsy, 6 step reframing, zmianę metaprogramów, wszystko. I nic. A mocna decyzja „tak, chce” zawsze zostawia pole już tylko na „jak” :)

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Marta pisze:

  Świetny wpis. Mógłbyś proszę napisać coś o budowaniu takiego wewnętrznego poczucia bezpieczeństwa ?

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Jerry pisze:

  Jak to się ma do tego co powiedziałeś tam?
  http://jakubkrolikowski.pl/pasja-zycia/

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Zgaduję, że chodzi o kwestie „rzucić wszystko w imię X” czy „stopniowo do X”. Kluczowa myśl pozostaje „jeśli chcesz robić to co chcesz, to zrób wszystko żeby to robić”.

   Poszedłbym w stronę „jeśli możesz osiągnąć do czego chcesz tak, żeby porażka Cię nie zabiła, to zrób to tak. Jeśli jednak zbliżasz się do miejsca, w którym Ci nie wyjdzie i masz zacząć sobie wmawiać, że nie jest tak źle, to lepiej porzucić ten niski standard, zaakceptować że jest się w złej sytuacji i podjąć ryzyko -- ze świadomością, że porażka będzie wyjątkowo ostateczna”.

   Enjoy ;]

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook