Coaching: Definicja. Czym Jest i Czym Nie Jest Coaching?

Jakiś czas temu praktycznie wszyscy szkoleniowcy, których  znam stali się nagle coachami.

Tymczasem możesz spodziewać się zupełnie innych rzeczy po sesji coachingowej, mentoringowej, szkoleniu…

Jak się w tym odnaleźć, kiedy „profesjonaliści” wybierają nazwę, która jest akurat w modzie?

Photo by Astragony

Trochę zaczęło mi to przeszkadzać, kiedy zacząłem być mylony z psychoterapeutą (ze szkoleniowcem to jeszcze nie takie straszne). Rozejrzałem się po ofertach coachingu.

Dość szybko odkryłem jak to się stało, że trafiają do mnie osoby, które powinny się znaleźć po prostu gdzie indziej. Obok life coachingu czy biznesowego pojawia się coaching uwodzenia (?!) czy osobisty coach e-marktingu (?!?!?!).

Nie chodzi nawet o to, żeby każdy potrafił wyrecytować definicję. Po prostu skąd klient ma wiedzieć, czym się zajmuje coach, jeśli pod tym hasłem występuje praktycznie każdy?

Czym się różni coaching…

Dotarliśmy do takiego poziomu burdelu na rynku, że bardziej na początek pomoże Ci zauważenie różnic między coachingiem a innymi metodami uczenia, wspierania, rozwoju. Wymieniam tylko cechy, które odróżniają daną formę współpracy od coachingu.

Nie jestem specjalistą w każdej po kolei, więc jeśli zajmujesz się czymś zawodowo i możesz mnie poprawić, to chętnie edytuję wpis – w sieci z niektórymi pojęciami jest ten sam problem co z coachingiem.

Konsulting

Konsulting jest stricte biznesowy. Usługodawca przychodzi, ogląda firmę, mówi co jest nie tak, jak to naprawić, wystawia fakturę i wychodzi. Jeśli ktoś się czegoś przy tym nauczy, to jest to czysty przypadek.

Psychoterapia

Psychoterapeuta wie, jak ma wyglądać Twoja psychika. Nie jest w tym tak ortodoksyjny i precyzyjny jak psychiatra, ale nadal. Siadacie nad Twoją psychiką i zmieniacie ją, żeby znalazła się w określonych z góry ramach zdrowia psychicznego.

Counselling

Miałem tutaj spory problem, miejscami mam wrażenie, że to w zasadzie terapia. Odnoszę wrażenie, że w tym wypadku definicja zdrowia psychicznego nie jest aż tak arbitralna, ale może to być kwestia źródeł na które trafiam. Podobnie „wydaje się” być nieco bardziej biznesowy/nastawiony na cel zamiast na problem.

Mentoring

Idealnym przykładem mentoringu były relacje mistrz-uczeń w różnej maści cechach. Mentor wie, jak coś należy zrobić, pokazuje Ci to i uczy Cię naśladownictwa, aż osiągniesz poziom, od którego jego zdaniem możesz zacząć tworzyć coś własnego

Szkolenie

Tutaj łapie się większość tego, co nazywa się coachingiem. Podobnie jak w przypadku mentoringu, dana jest umiejętność, którą masz opanować i sposób jej wykonywania.

Wykład

Ograniczenie procesu uczenia do przekazywania wiedzy teoretycznej, bez prowadzenia ćwiczeń, a tym bardziej wykorzystania dotychczasowej wiedzy klienta. Wykład cechuje się przede wszystkim jednak tym, że nie działa.

Czym jest coaching

Ze wszystkich definicji na jakie trafiłem, najbliżej wyważenia między opisem rzeczywistości (zamiast tworzenia legend) a byciem komunikatywnym (zamiast bełkotliwego żargonu i ogólników) jest… jak zwykle angielska wiki. Trochę mieszają z mentoringiem tu i ówdzie, ale nadal jest ok.

„Coaching, kiedy odnosimy się do bycia >>coachowanym<< przez profesjonalnego coacha, jest procesem uczenia lub treningu, podczas którego jednostka otrzymuje wsparcie w uczeniu się lub osiąganiu określonego osobistego lub zawodowego efektu lub celu. (…)

Struktury, modele i metodologie coachingu mogą być zróżnicowane i mogą być stworzone specjalnie w celu ułatwienia nauki nowego zachowania albo osobistego wzrostu i rozwoju. (…) Niektórzy coache korzystają ze stylu, w którym zadają pytania i oferują wyzwania, które pozwolą coachee(odbiorcy coachingu) znaleźć odpowiedzi samodzielnie”

Cały tekst: Coaching na wiki

W ostatnim zdaniu „niektórzy” sugeruje, że takie podejście jest w jakiś sposób niszowe, podczas gdy na tym opiera się tak naprawdę cała zabawa.

Co unikalnego ma w sobie coaching

Jeśli podsumowałeś ostatnie kilka akapitów „Ok, ale co to znaczy?” to jeszcze w punktach, czym cechuje się coaching ogólnie (osobno life coaching, executive i całą resztę przedstawię Ci jeszcze w kolejnych tekstach). Większość coachów zgodziłaby się chyba, że można do tego dość spokojnie dopisać większość/wszystkie założenia NLP.

Coachee posiada wszystkie zasoby

Coś, co odróżnia coaching od niemal wszystkich innych metod. Przyjmujemy, że coachee ma wszystkie niezbędne mu zasoby do zmiany. Coach patrzy z bardziej ogólnego poziomu na szczegółowe problemu.

Np. potrzebne jest wyznaczenie celów dla piekarni. Coach nie musi mieć pojęcia o pieczeniu, czy zarządzaniu piekarnią, ale musi umieć wyciągnąć tę wiedzę z coachee (albo pomóc mu ją zdobyć) oraz pokazać mu, w jaki sposób może jej użyć do ustalania celów.

Zaufanie i Kontrakt

Na początku coachingu, zwykle przy sesji wstępnej, ustala się kontrakt, czyli cele oraz zasady coachingu, których wszystkie strony (kiedy np. menedżer zleca coaching podwładnego mamy już 3) są zobowiązane przestrzegać. Z zasady w takiej umowie pojawia się zapis o jawności celów zleceniodawcy, jawności podsumowujących raportów dla wszystkich stron, a z drugiej strony o poufności sesji (jeszcze nie popartej prawnie – pamiętaj o tym, kiedy omawiasz z coachem zarządzanie gangiem 😉 ).

Szybkie pytanie: korzystałeś kiedyś z coachingu? Jest wykorzystywany jakkolwiek w miejscu, z którego przynosisz pieniądze?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.2/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
Coaching: Definicja. Czym Jest i Czym Nie Jest Coaching?, 4.2 out of 5 based on 5 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook