Amnezja – jak zapomnieć?

Jest coś, co chcesz zapomnieć? Masz jakieś wspomnienia, których chciałbyś się pozbyć? A może masz pomysł, w jakiej sytuacji warto aby twój rozmówca nie pamiętał jakiegoś fragmentu rozmowy?

O Amnezji pisałem już trochę w artykule Zarządzanie Wspomnieniami. Tym razem skupię się tylko na tym jednym elemencie tak, że dostaniesz pełny, maksymalnie uproszczony schemat. Warto pamiętać, że Amnezja nie usuwa wspomnienia z Twojej głowy a jedynie usuwa je z linii czasu. Innymi słowy, będzie to coś podobnego snu ? jeśli powiążesz samo wspomnienie z czymś poza chronologiczną przyczyną i skutkiem to tą drogą będziesz mieć do niego dostęp. W innym wypadku będzie działał jedynie na podświadomość (patrz artykuł na temat pamięci: Będziesz pamiętał do końca życia!). Czyli genialne do interwencji, sprzedaży? 😉

Modeli jest wiele, zależnie od tego czego chcemy użyć. Całość opiszę na podstawie metafory linii czasu. Jak z niej skorzystasz i jak ją zmodyfikujesz to tylko Twój wybór.

Oto schemat:

 1. Zejdź z linii czasu – czyli zdysocjuj się od wspomnień na których będziesz pracował, np. schodząc z linii czasu albo przyjmując cały czas pozycję zewnętrznego obserwatora.
 2. Znajdź wspomnienie na którym chcesz pracować – czyli ustal co chcesz zapomnieć, np. przywołując wspomnienie lub znajdując je na właściwym odcinku linii czasu.
 3. Usuń dostęp do tego odcinka – czyli w ten lub inny sposób usuń ten odcinek ze wspomnień, np. zaciemnij go na linii czasu, wytnij z niej, rozbij submodalności wspomnienia(dodaj szum dźwięku, obrazu, rozjaśnij, oddal itd.).
 4. Złóż z powrotem linię czasu – czyli połącz to co było tuż przed wspomnieniem z tym, co następowało zaraz po nim, np. metaforycznie połącz linię czasu po rozcięciu(szycie, klejenie, cokolwiek), użyj Swish Pattern ustawiając wyobrażanie sobie wspomnienia usuwanego po tym które je poprzedzało jako pierwszy obraz a wyobrażanie sobie wspomnienia następującego po usuwanym bezpośrednio po tym, które występowało przed nim jako drugi.

Niestety, z definicji, amnezji stosowanej na sobie nie da się sprawdzić, bo jeśli pamiętasz to, o czym zapomniałeś to coś jest nie tak a jeśli nie pamiętasz tego o czym zapomniałeś to tego nie pamiętasz 😉

Tutaj kończy się podstawowa instrukcja. Jeśli dopiero zaczynasz NLP i reszta nie będzie dla Ciebie jasna, to nie przejmuj się, wróć tu za jakiś czas.

Jeśli znasz NLP trochę lepiej to wiesz, że linia czasu jest tylko metaforą, którą można się bawić dowolnie. A może by tak amnezja na chwilę temu wykonaną interwencję założona na samym początku? Future pacing na mało użyteczne doświadczenia?

Możesz, jeśli zdrowie psychiczne Ci już naprawdę niemiłe, wywalić w ten sposób kilkadziesiąt procent życia i obserwować co mózg będzie wkładał.

Konwersacyjnie trzeba pamiętać, że metafory są dla nas a nie przeciwko nam i może być warto zapomnieć o nich. Konfuzja, trans i sugestia jak to, co jest bezpośrednio po wspomnieniu jest następstwem tego, co jest tuż przed nim.

Aby sprawdzić, gdzie używam Amnezji użyj wyszukiwarki w prawym górnym rogu strony albo linków na dole.

Coś jest niejasne? Znalazłeś tam coś więcej?

P.S.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, to nie ukrywaj tego przed światem i kliknij „Lubię to” albo „G+” simple smile Amnezja   jak zapomnieć?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
Amnezja – jak zapomnieć?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

2 genialnych kometarzy

 1. Klaudia pisze:

  Sprawa modyfikacji wspomnień jest fantastyczna, to niesamowite, jak wiele możemy zrobić z zawartością naszego umysłu. Art świetny, rozjaśnia wszelkie wątpliwości. I już wiem, co będę dziś wieczorem robić ;D

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook