6 Sytuacji, w Których Przyda Ci Się Coach

Kiedy rzeczywiście możesz skorzystać na pomocy coacha, a kiedy nie ma sensu? Naucz się rozpoznawać właściwe momenty w życiu.

Z nieskrywaną radością stwierdzam, że osoby które zgłaszają się do mnie na coaching od pewnego czasu rzeczywiście potrzebują akurat coacha(a nie terapeuty, szkolenia, ani nawet guru duchowego). Może dałoby się to tłumaczyć ogólnym wzrostem świadomości w kraju, ale ja będę utrzymywał, że po prostu czytelnicy tego bloga są genialniejsi niż reszta ludzi. Ma sens, prawda? 😉

Za to spektrum tematów jest nadal relatywnie wąskie i fajnie byłoby popracować nad większą liczbą tematów. Oczywiście tak tylko wspominam i artykuł jest na temat coachingu ogólnie, a nie tylko mnie ;). Przechodząc więc do tematu…

1. Wyznaczanie celów i planowanie

Jedna z najistotniejszych czynności przy osiąganiu czegokolwiek. Również zresztą jedna z najprzyjemniejszych, ponieważ stosunek włożonej pracy do efektów jest nieprawdopodobnie wysoki. Oczywiście przy cichym założeniu, że wziąć się do pracy już umiesz i nie planujesz w nieskończoność.

Coach przyda się do: szukania bardziej i trwalej motywujących celów, tworzenia bardziej realistycznych planów, znajdowania w życiu miejsca na nowości.

2. Zarządzanie emocjami

Emocje mają tendencje do pojawiania się nie tam, gdzie są potrzebne. Równie kiepsko jest, jeśli nie pojawiają się tam, gdzie byś ich sobie życzył. A już w ogóle robi się słabo, jeśli nie masz pojęcia skąd się wzięły emocje, które wywołały w Tobie zachowania, których nie rozumiesz.

To trochę na pograniczu coachingu i terapii. W skrócie: jeśli paraliżuje Cię strach/wybuchasz płaczem i odtwarzasz w pamięci jakąś traumę, to raczej chcesz terapeuty. Jeśli stresujesz się na myśl o czymś albo brakuje Ci ekscytacji, to szukasz coacha.

Coach przyda się do: pomocy w dostrzeganiu emocji, tworzenia nowych skojarzeń emocjonalnych, nauczenia się co rzeczywiście wywołuje w Tobie określone reakcje.

3. Poprawa relacji

Dogadywanie się z ludźmi to „całkiem pożyteczna” umiejętność. Wyrobienie w sobie świadomości, jak wiele oczywistych zasad, które stosujesz od zawsze, jest oczywistych tylko dla Ciebie i dopóki nie wyjaśnisz ich rozmówcy nie masz podstaw przypuszczać, że będzie je znał zajmuje zaskakująco dużo czasu. Do tego dochodzi dopiero temat przekonywania ludzi żeby robili to, czego chcesz.

Coach przyda się do: szukania źródeł konfliktu, zmiany przekonań, poprawy umiejętności komunikacji.

4. Zmiana nawyków

Wstajesz rano i odpalasz fajkę (tudzież fajka), zjadasz pizzę z wczorajszej kolacji i wypijasz kawę na redbullu, żeby wsiąść do samochodu i wkurwić się na pierwszych światłach. Cóż, nie musi tak być.

Coach przyda się do: uhmm… do zmiany nawyków. No i do nauczenia Cię jak je zmieniać samemu, jeśli akurat tego będziesz chciał.

5. Podnoszenie poziomu szczęścia

Bycie szczęśliwym wydaje się być niezależną umiejętnością. Jasne, inteligencja emocjonalna i kilka innych wiążą się z tym, ale lista rzeczy, które wpływają na nastrój jest gigantyczna. No i musiałbyś znaleźć naprawdę zakręconego na tle psychologii humanistycznej terapeutę, żeby miał sugestie bardziej rozbudowane niż „wyleczymy problemy i powinno być ok” 😉

Coach przyda się do: przejrzenia co robisz w życiu i o czym myślisz oraz do pomocy zastąpienia tego bardziej użytecznymi rozwiązaniami.

6. Zarządzanie czasem

Dotarłeś w życiu do tego magicznego momentu, kiedy zadań jest więcej niż czasu i nie wiesz co z tym zrobić? A może dotarłeś do niego pół roku temu i właśnie zaczynają się odzywać efekty przekładania wszystkiego i zaniedbań?

Coach przyda się do: ustawienia priorytetów, wyjaśnienia Ci że naprawdę nie można zrobić wszystkiego, organizacji metod pracy dla zwiększenia wydajności.

 

Masz pytania albo doświadczenia z coachingiem? Komciaj poniżej.

Odkryłeś, że w sumie to chyba czas na coacha? Pisz na coaching@jakubkrolikowski.pl

Szukasz odpowiedzi na pytanie o życie, wszechświat i całą resztę? 42.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
6 Sytuacji, w Których Przyda Ci Się Coach, 4.0 out of 5 based on 4 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook