5 Rzeczy, Które Szczęśliwi Ludzie Robią Inaczej

Nie masz może ochoty mieć trochę więcej szczęścia w życiu?

Photo by josemanuelerre

W Psychology Today pojawił się artykuł (o, ten tutaj) o 5ciu zachowaniach/sposobach myślenia, które są częstsze u szczęśliwych ludzi. Warto się z nimi zapoznać, bo rozpoczęcie zmian w ich kierunku jest stosunkowo proste.

Swoją drogą, mam w temacie link z jednego z moich ulubionych komiksów dla geeków, który wymusza trochę refleksji nad pytaniem „czy na pewno szczęście jest najważniejsze?”, które warto sobie kiedyś w życiu zadać. Nie wiem gdzie go umieścić, więc daję go >tutaj<.

Podejmuj Ryzyko

Wszystko wskazuje na to, że nie bardzo możesz przeżyć życie w spokoju i szczęściu. Jak będziesz miał za dużo spokoju, to nie zostanie po prostu miejsce na szczęście.

Ludzie potrzebują odkrywać nowe rzeczy. Nawet, jeśli czasem będzie ich za to czekała kara, albo po prostu zmarnują czas, to i tak lepiej czujemy się, kiedy próbujemy nowych rozwiązań. Idź do klubu, którego nie znasz, na film o którym nic nie wiesz.

Już spoza wyników tych konkretnych badań, podejmowanie ryzyka ma kolejną zaletę. Jeśli osiągniesz sukces, który wymagał Twojej pracy i nie był pewny, w nagrodę dostaniesz porcję testosteronu (nie mam pewności, ale dotyczy to też kobiet w pewien sposób). Ten natomiast promuje bardziej pewne siebie zachowania itd.

Nic się nie stało

Szczęśliwi ludzie całkiem nieźle ignorują drobne porażki. Te większe w sumie też. Nie dociera do nich, że coś się nie udało.

Wybierają bardziej pozytywne interpretacje informacji otrzymywanych z otoczenia. Z badań wynika nawet, że najszczęśliwsi osiągali wyniki poniżej średnich w wielu dziedzinach swojego życia. Dlatego zresztą zawsze będę doradzał wybieranie księgowych z lekką depresją.

Korzystaj z sukcesu innych

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że radość na wieść o tym, że Twojemu znajomemu po raz kolejny w jakiejś dziedzinie poszło drastycznie lepiej niż Tobie, nie jest najbardziej naturalną reakcją na świecie. A jednak, dla większego szczęścia potrzebujesz ją w sobie wyrobić.

Po pierwsze relacje, w których ludzie cieszą się swoimi sukcesami, są trwalsze i szczęśliwsze. Po drugie naprawdę możesz czuć się lepiej świętując czyjś sukces. Po trzecie w końcu, jeśli Twoi znajomi coś osiągają, to masz fajnych znajomych.

Przyjmuj wszystko, co odczuwasz

Szczęśliwsza część ludzkości ze spokojem przyjmuje do wiadomości, że może być czasami mniej szczęśliwa. Ba, nawet przyznają się do niechęci, zazdrości czy gniewu!

A potem pozbywają się tych odczuć. Na temat tego, czy pogadanie z kimś o swoim problemie jest najlepszym sposobem na radzenie sobie z negatywnymi emocjami zdania są podzielone. Za to przyjmując do wiadomości, że poczułeś stan X jesteś w stanie poszukać jego źródła i znaleźć bardziej przystosowawczą reakcję.

Odraczanie przyjemności

Zostaje na koniec pewna oczywistość. Odraczanie przyjemności, przekładając większy efekt w przyszłości nad mniejszy efekt teraz, podnosi ogólny poziom szczęścia. Kto by się spodziewał.

Umiejętne odraczanie nagród jest chyba najcenniejszą umiejętnością w naszym strasznym świecie. Świecie, gdzie nie przymierasz głodem co byś nie zrobił, gdzie tak naprawdę nic nie musisz i dalej jakoś to będzie, gdzie odpowiednio dobierając grupę odniesienia zawsze możesz czuć się dobrze. Nie do takiej rzeczywistości mamy biologiczne osprzętowanie, więc musimy je jakoś obchodzić.

 

Ogólny wniosek jest taki, że droga do szczęścia (które też jest drogą, sic) prowadzi głównie przez dyskomfort. Czy na najbliższe miesiąca zaplanowałeś już jakiś postęp w swoim życiu? 😉

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.8/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
5 Rzeczy, Które Szczęśliwi Ludzie Robią Inaczej, 3.8 out of 5 based on 4 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

2 genialnych kometarzy

 1. Andrzej pisze:

  Z ostatnim zgadzam się w 100%: cierpliwy dwa razy się cieszy 😉

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. sasenka pisze:

  Czytam i cieszę się do siebie, bo z tego tekstu wynika, że -- o co się już wcześniej podejrzewałam -- mam zadatki na szczęśliwego człowieka :)
  Odraczanie przyjemności, panowanie nad tym leniwcem, czy jak kto woli -- słoniem który siedzi w nas, zaklinanie własnego myślenia i umiejętność opanowania pragnień wymaga nie tylko samozaparcia, ale także sporej dawki samoświadomości. O nią czasami trudno w momencie, kiedy „Tyle wiemy o sobie, na ile nas sprawdzono” i istnieje społeczne przyzwolenie na nieustanne ocenianie naszych wyborów.

  Postęp, jaki zaplanowałam? Rozstanie z chłopakiem, zmiana pracy i ( w końcu!) wsłuchanie się w siebie i realizacja swoich marzeń bez oglądania się na kogoś.

  Pozdrawiam serdecznie autora wpisu i idę dalej zagłębiać się w blog.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook