4 Sposoby Upraszczania Życia Technologią, Z Których Za Mało Korzystasz

Dołącz do przygody robienia w życiu jeszcze mniej!

Nic nie zaprowadziło ludzkości tak daleko, jak bycie leniwym („paranoiczna walka o władzę” podjęła ostrą walkę, ale ląduje na drugim miejscu). Jest to jednak czasami o tyle problematyczne, że żeby nie robić nic, trzeba wcześniej na chwilę przysiąść i coś zrobić. Ale jak zrobić coś, kiedy chce się nie robić nic? Na szczęście są ludzie tacy jak ja, którzy zrobią wszystko, żeby nie robić nic!

Tu właśnie pojawiają się rozwiązania technologiczne. Nie, nie prywatny android (w zasadzie…). Takie proste technologie, raczej poprzednie 5 lat niż następne 10. Raczej zmiany w sposobie myślenia, które współczesny świat po prostu umożliwia. Rzeczy, które w sumie mogłaby wykorzystywać Twoja matka. Ale (raczej. Może akurat Twoja sobie radzi!) tego nie zrobi i przyjmie pozycję „a co, jak wyładuje się bateria” albo gorzej „nie można mieć mózgu tylko w telefonie”. Don’t be that guy.

1. Zapominaj WSZYSTKO

Należę do pokolenia, które jednocześnie słyszało w szkole, że nie będziemy mieli przy sobie kalkulatora w życiu, jak i ten kalkulator ma. Podobnie nie potrafię poruszać się po mieście bez GPS oraz jakdojade (tutaj pozdrawiam wszystkich jeżdżących samochodami po Krakowie. Hehe…) – i zgadnij co: zero problemów.

Nie potrzebujesz pamiętać prawie żadnych informacji – osobiste możesz zapisać, a wiedzę ogólną zdobyć w ciągu 20 sekund. Zawsze. Wypada tylko orientować się w swoich bieżących projektach – ale znowu tylko wtedy, kiedy zamierzasz tej wiedzy użyć. I nie, nie potrzebujesz „ogólnie się orientować, żeby kojarzyć fakty”, doszkalaj się w tym czasie w swojej specjalizacji.

Jak to zrobić?

Wbrew pozorom, nie poprzez aktywne zapominanie. Wyrób w sobie przekonanie „There’s app for that”. Zakładaj, że ktoś postanowił rozwiązać Twój problem systemowo. Bądź w szoku, kiedy jakiegoś uproszczenia jeszcze nie ma.

Zawsze, kiedy zamierzasz użyć jakiejś informacji sprawdzaj ją w sieci (jeśli zamierzasz jej użyć więcej niż raz albo operować na niej dłużej sprawdź od razu, czy nie ma jakiegoś serwisu/aplikacji, która się tym zajmuje). Szybko nauczysz się, że naprawdę trudno Ci chcieć dowiedzieć się czegoś, czego nie możesz znaleźć w 20 sekund.

2. Znaj swoich rozmówców

Jeśli poznajesz ludzi hobbystycznie, prywatnie itd. to nie ma problemu. Możesz zrobić jakiekolwiek pierwsze wrażenie, a jak coś nie wyjdzie, to funkcjonalnie takich samych osób jak Twój rozmówca jest na świecie kolejne kilka milionów.

Trochę gorzej, jeśli to jeden z 5-6 pracodawców w Twojej dziedzinie w kraju. Albo po prostu masz ochotę poćwiczyć 😉 Dobrze wiedzieć z kim rozmawiasz i jak zdobyć sympatię.

Jak to zrobić?

Dawno temu pytało się wspólnych znajomych o to, co ktoś lubi etc. i bawiło się w tym podobne plotki. Cóż, teraz dosłownie wszystko to znajdziesz na profilach. Zacznij rutynowo wpisywać w Google i fejsa każdego, kogo planujesz poznać, albo do kogo piszesz. Każdego.

Więcej w temacie poznawania ludzi przewinęło się >>Tutaj<<

3. Tylko obowiązki mają konkretny termin

Większość rozrywki jest dostępna w każdej chwili, do czego nie tak łatwo się w sumie przyzwyczaić. Podobnie zakupy, komunikacja czy edukacja. Naprawdę nie potrzebujesz wydarzeń na żywo, jeśli nie jest to coś wymagającego(!) pracy z grupą albo natychmiastowego feedbacku (np. sesja z mentorem w dziedzinie).

Jeśli odczuwasz potrzebę „bycia” gdzieś, a nie tylko odtworzenia treści, które są tam dostępne (fizyczne bycie na koncercie, meczu, w operze) to sprawdź, czego tak naprawdę chcesz. Poznawanie ludzi, tożsamość grupowa? Oczywiście jeśli w pełni świadomie potrafisz powiedzieć, że np. musisz iść fizycznie do teatru, bo wtedy czujesz się bardziej intelektualistą albo lubisz uwagę, którą uzyskujesz od ludzi będąc na imprezie to ok, Twój wybór i nikt Ci do systemu wartości nie będzie zaglądać, ale wiele osób zatrzymuje się na „chcę po prostu poczuć to coś”, a to już trochę słabo.

Jak to zrobić?

Lubisz jakiś sport, serial albo coś podobnego? Obejrzyj wszystko online dopiero, kiedy zakończy się sezon. Przy okazji dowiesz się, co w sumie sprawia Ci najwięcej frajdy („jeśli szukasz dobrego miejsca na kino, znajdź dobre miejsce do sprzedaży popcornu”).

4. Praktycznie każdą dyskusję można zakończyć do 3 minut

Oczywiście poza dyskusjami prowadzonymi tylko po to, żeby je prowadzić „gdyby do władzy doszła lewica/prawica to byłoby lepiej” (jeśli prowadzisz takie dyskusje na poważnie, to przestań. Po prostu przestań), albo dla rozrywki/ćwiczenia się w dyskusji.

Każdą dyskusję na jakiś konkretny temat da się rozwiązać znajdując w internecie odpowiednie badania, analizy i wyciągając wnioski według schematu. Albo dojść do wniosku „nie mamy wystarczających danych, aby to ustalić”, co w porównaniu z gadaniem 40 minut o tym co się komu wydaje, jest całkiem sporym sukcesem.

Jak to zrobić?

Za każdym razem, kiedy usłyszysz/będziesz chciał powiedzieć „moim zdaniem” zastanów się, czy przypadkiem nie mówisz o czymś, o czym zamiast „zdania” mógłbyś mieć „wiedzę”. „Moim zdaniem lepiej jest, jak dzieci się zawsze chwali” albo „Nie wyobrażam sobie, żeby ludzie mogli być szczęśliwsi, kiedy więcej zarabiają” naprawdę da się przepuścić przez Google Twoim telefonem.

Nie kontynuuj dyskusji w modelu „moim zdaniem”, od razu przechodź do znalezienia konkretnej hipotezy i spróbuj znaleźć odpowiedź. Każda dyskusja, której w ogóle nie odbędziesz, bo nie będzie Ci się chciało tego sprawdzać, to sukces liczony podwójnie.

Więcej od rozsądnych źródłach poglądów popełniłem >>Tutaj<<

 

Za każdym razem, kiedy ktoś powie Ci, że bez technologii nic byś nie zrobił wyobraź sobie, jak własnymi rękami oskórowuje zwierzę, w które jest ubrany albo dzierga syntetyk na swój t-shirt.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
4 Sposoby Upraszczania Życia Technologią, Z Których Za Mało Korzystasz, 4.8 out of 5 based on 6 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook