2 Nawyki, Które Pozwolą Ci Wpływać Na Innych Bez Myślenia O Tym

Raczej nie zaczniesz nagle sprzedawać, uwodzić i porywać tłumów jednym zdaniem, ale szybko ludzie zaczną Ci chętniej pomagać.

Jestem wielkim fanem rozwiązań, które nie wymagają dodatkowego czasu i uwagi. Te konkretne przewijają się co jakiś czas na blogu w tej czy innej formie, ale za każdym są dobrze przyjmowane, więc nie zamierzam się tym szczególnie przejmować, tylko będę dodawał kolejne podejścia i konteksty. „Nie boję się wojownika, który zna 10 000 kopnięć, ale tego kto 10 000 ćwiczył jedno kopnięcie”, te sprawy 😉

 

 1. Chwal ludzi

Naprawdę rzadko można zrobić coś źle chwaląc ludzi. Praktycznie zawsze, kiedy nawiązanie kontaktu w ogóle jest dobrym pomysłem, chwalenie też jest w porządku.

Jeśli kogoś oceniasz negatywnie, może po prostu olać Twoją opinię i nic nie traci. Kiedy mówisz o nim coś dobrego ma do wyboru albo nie przyjąć tego do wiadomości (przeważnie zakładając, że nie ma zalety o której mówisz), albo uznać, że masz prawo go oceniać.

Oczywiście wolisz mówić rzeczy nieoczywiste – nie tylko dlatego, że pokazujesz jak dobrze znasz tę osobę, jaki jesteś przenikliwy i takie tam głupotki, ale przede wszystkim dlatego, że potencjalnie będziesz jedynym źródłem takiej opinii, więc odbiorca ma więcej do stracenia. Gdyby ktoś powiedział, że zaskakująco dobrze Ci idzie w Twoim nowym hobby, to przecież nie pomyślałbyś, że Tobą manipuluje.

Stopniowo oczywiście chcesz zmierzać do chwalenia zachowań, które Ci odpowiadają. Ale to już poza tematem nawyku.

 1. Wydawaj polecenia

Ta część wymaga trochę więcej praktyki. Problem sprowadza się do dość nietypowego pytania, które musisz sobie zadawać na bieżąco: „O jaką najmniejszą rzecz mogę teraz poprosić?”.

Chcesz przyzwyczaić odbiorcę do robienie tego, co powiesz. Jeśli wybierzesz coś, co ma dla niego mały koszt, to szanse na sukces są większe. A niemal zawsze możesz chcieć długopis, butelkę wody skoro już idzie do automatu albo CC maila do Ciebie.

 

Co ciekawe, chwalenie ludzi za wykonanie Twojego polecenia jest zazwyczaj tragicznym pomysłem. Jakoś wtedy nagle dociera do nich, że istnieje coś takiego jak behawioryzm i warunkowanie sprawcze, i że właśnie się odbywa.

Zgaduję, że mechanizm może być jakoś powiązany z tym, że ludzie mniej chętnie wykonują zadania, za które im się płaci (tzn. jeśli odpowiednio dobrze im zapłacisz, to masz większą pewność, że je wykonają, ale zrobią to mniej chętnie. Ot, ogólnoludzki oprogramowanie do nienawidzenia swojej pracy). Uznają, że nie cenią sobie Twojej pochwały tak bardzo, żeby w jej imię wykonywać Twoje polecenia. Albo dzieje się coś całkiem innego, o czym nie mam pojęcia. W każdym razie, nie rób tego 😉

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
2 Nawyki, Które Pozwolą Ci Wpływać Na Innych Bez Myślenia O Tym, 4.5 out of 5 based on 2 ratings
Twoi znajomi też mogą skorzystać!
Autor: Jakub Królikowski

3 genialnych kometarzy

 1. gm pisze:

  Bardzo fajny wpis, aż poczułam, że tęskniłam… może warto podejść też do tematu z drugiej strony i napisać coś o tym, jak sprawiać, żeby ludzi cenili to, jak wtrącasz się do tego co i jak robią; nienachalnie udzielać drobnych rad czy nieznacznie pomagać im tak, żeby w efekcie robili coś dla/ za/ bardziej pod ciebie, a w wersji minimalistycznej w mniej denerwujący cię sposób, jeśli już koniecznie musisz z nimi pracować… a i brakowało mi trochę wzmianki o tym, że dobrze pochwały wplatać do budujących więż rozmów o niczym, podawać jsko wynik obserwacji czy zauważenie progresu… tak, wiem, pewnie już gdzieś coś o tym pisałeś 😉

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • W zasadzie, to można by nawet tak samo. Behawioryści mówią o metodzie kolejnych przybliżeń (nauczenia psa robienia cyklu fikołków jest trudne, bo trzeba nauczyć go wszystkich kolejnych kroków), ale jest to faktycznie pomysł na temat i gdzieś go wykorzystam : >
   Staram się zakładać, że moi czytelnicy są rozgarnięci (z drugiej strony udaje mi się odpychać mniej rozgarniętych dzięki temu 😀 ) i będą np. starali się to wplatać w rozmowy 😉 Chociaż akurat te zachowania należą do grupy tych, które można robić naprawdę bezczelnie i bez kontekstu, a i tak będą działać przyzwoicie. Jeśli nie stosujesz na ludziach perswazji zupełnie na chama, bezmyślnie i podręcznikowo, to spróbuj parę razy, zwłaszcza na nowo poznanych osobach. Przez przynajmniej kilkaset podejść nie mogłem się przyzwyczaić jak bardzo nie trzeba myśleć.

   Enjoy ;]

     (Zacytuj)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Tom pisze:

  Dzięki za świetny wpis.

    (Zacytuj)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook